وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همراه با باغ موزه «هفت تنان» به دنیای سنگی ها در شیراز بروید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دنیای سنگی های «هفت تنان»

 
title

به گزارش تبیان به نقل از خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ وقتی نزدیک به هزار کیلومتر از پایتخت به سمت شهر شعر و شاعری می روی، در حین گذر از پس کوچه ها و خیابان هایش چشمانت به بناهای تاریخی می افتد که آدمی را به دل تاریخ می برد.

شهر شیراز با آثاری که از دیرباز تا کنون توسط اساطیر تاریخ بر جای گذاشته،  ثابت کرده که در امر گردشگری هم از شهرهای دیگر عقب نیست، تازه جلوتر از آنها هم  پیش می رود.


باغ موزه «تکیه هفت تنان»

باغ موزه «تکیه هفت تنان» یکی از قدیمی ترین اماکن تاریخی شیراز است. این موزه  به سده های پیش از عهد زندیه بر می گردد و عمارت آن از بناهای دوره کریمخان زند است. این باغ در بن کوه چهل مقام و در شمال آرامگاه حافظ قرار گرفته است. بیشتر جهانگردانی که در چند سده اخیر به شیراز سفر کرده اند، باغ تکیه هفت تنان و عمارت زیبای آن را وصف کرده اند. مردم شیراز نیز به این مکان دلبستگی خاص دارند. حتی گاه دیده شده که مردم  در طلب باران و استجابت دعا روی بدین مکان می آورده اند.

اندازه این سنگ ها ۳۶۰ در ۷۸ سانتی متر است و همگی در زمان زندیه به کار گذاشته شده اند. این بنا تا سال ها پیش، خانقاه درویش ها و مرتاضان بود و اکنون چند سالی است که به موزه سنگ تبدیل شده و نمونه هایی از سنگ های تاریخی و کتیبه های کهن در آن نگه داری می شود.


علت نامگذاری این بنا چیست؟!

علت نامگذاری این بنا به هفت تنان، وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ است که کریمخان زند روی هر کدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه ای نصب کرده است.


دیدنی های باغ موزه « تکیه هفت تنان»

طبق روال همیشه که به یک جای جدیدی می رویم  و دنبال جاهای جذاب آن هستیم، این بار هم از این امر نمی توان  به سادگی عبور کرد و دنبال آنها نبود.

از دیدنی های این عمارت تالاری است که سقف آن بر دو ستون بزرگ یکپارچه استوار شده و در طاقچه های بالایی آن، پنج مجلس روی گچ نقاشی شده و از شاهکارهای نقاشی دوران زندیه محسوب می شود. این مجموعه در سال های ۱۳۳۶ و ۱۳۳۷ شمسی توسط نقاش و هنرمند محمد باقرجهان میری تعمیر و تجدید شد. این پنج مجلس به ترتیب عبارتند از: درویشی با تبرزین و کشکول، نقش موسی در حال شبانی، منظرهٔ شیخ صنعان و دختر ترسا، نقش ابراهیم، و نقش درویش جوان. سنگ های موجود در این موزه متعلق به سده های سوم تا یازدهم هجری قمری است که با انواع خطوط کوفی، ثلث، نستعلیق دیوانی، توقیع، تعلیق- نسخ و ٦ به طرز زیبایی تزیین شده است.

حوض بزرگی هم در وسط عمارت اصلی به چشم می خورد که در گذشته از آب رکن آباد پر می شده است. باغ تکیه هفت تنان در انتهای بلوار هفت تنان، روبروی خیابان چهل مقام قرار دارد.
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین