سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
مجموعه داستانِ «خانه کوچک ما» اولین کتاب داریوش احمدی نویسنده خوزستانی است که به تازگی روانه بازار کتاب شده است. این مجموعه از دوازده داستان متنوع شکل گرفته است. داستان ها، روایت عشق و مرارت انسان هایی است که بیشتر با خاطرات شان زندگی می کنند و چه بس
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مسئولیت دردناک انتخاب

مروری بر مجموعه داستان «خانه کوچک ما»

مجموعه داستانِ «خانه کوچک ما» اولین کتاب داریوش احمدی نویسنده خوزستانی است که به تازگی روانه بازار کتاب شده است. این مجموعه از دوازده داستان متنوع شکل گرفته است. داستان ها، روایت عشق و مرارت انسان هایی است که بیشتر با خاطرات شان زندگی می کنند و چه بسا همه در رؤیاهای خود مرده باشند.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
خانه ی کوچک ما

با یک کنکاش اینترنتی به راحتی می توان فهمید که این مجموعه اولین کار این نویسنده جنوبی است که با حوصله و وسواس زیاد به فُرم و زبان و فضاهای داستانی اش توجه می کند. روایت های داستانی به هم ریخته و در عین حال منسجمِ راوی که در تمام داستان هایش وجود دارد، آکنده از ایماژهای غریب و شتابزده ای از شهر زادگاهش، با المان هایی بی نظیر است که خواننده را به همذات پنداری می خواند. فضاهای بدیع و در عین حال جنوبی با مؤلفه هایی پست مدرن، دغدغه های عجیب و غریب آدم های داستان هایش که ریشه در شهر زادگاهش دارند، خواننده را به جهانی فراموش شده رهنمون می کند که در آن هیچ گونه بشارتی نیست. نه شادی، نه امید، نه اعتماد و نه اختیاری برای انسان عصیان زده امروز، که به زعم خودش، داستانش از پیش نوشته شده و او نقشی از بودن را باید بازی کند که برایش مقدر کرده اند.
داستان های این مجموعه بیشتر خاطره گون، با درون مایه هایی بیمارگونه هستند که ریشه در دوران کودکی و نوجوانی راوی دارند. نگرش و ذهنیتی بیشتر شخصی و عینی گرا و خاستگاهی طبقاتی با رگه هایی سوررئالیستی، که حس را در تصویرهایی وهم آلود انعکاس می دهد، بر داستان ها سایه افکنده است. شیوه های روایت گویی و ارائه داستان ها، بسیار منسجم و باورپذیر است. اولین داستان کتاب، «به داری بگو خیلی نامردی»، داستان توهم و هراس انسان سرگشته ای است که در جهانی پر راز و رمز و رهاشده، برخلاف میل باطنی اش، می خواهد به ندای وجدانی که بر او تحمیل شده، پاسخی داده باشد. او می خواهد به ندای مادری که درون گور دارد زجر می کشد، به واسطه حرف های پدر خرافی اش که به بی اعتقادی او کاملاً واقف است، پاسخ دهد. بیشتر شخصیت های احمدی، آدم های دردمند و لائیکی هستند که به جهانی پر راز و رمز پرتاب شده اند. داستان «در غروبی رنگ پریده»، از امکان های از دست رفته خود راوی نشئت می گیرد و سرگشتگی های بیمارگونه انسانی را نشان می دهد که مرگ محتوم و عن قریب خود را پذیرفته است و در حال عبور از پلی لرزان، که نمادی از شکنندگی و بی ثباتی زندگی اش است، خاطرات و آدم هایی در نظرش تداعی می شوند که همه برای او مرده و یا گمشده اند. و تنها کسی که در ذهنش مانده است، و هنوز امید دارد او را ببیند، پینه دوزی ارمنی (مسیحی) است که قصد دارد قبل از مرگ به دیدارش برود. اما درمی یابد که او هم یک هفته پیش مرده است. داستان در غروبی رنگ پریده، تجلی خاطراتی مرده با تصویرپردازی های شاعرانه است که در ذهن خود راوی غلیان می کند و راوی از آن خاطرات وهمی با حسرت یاد می کند. راوی حتی در این داستان، بیماری خودش را دوست دارد.

احمدی در داستان هایش، به خصوص داستان «خانه کوچک ما»، نشان می دهد که ارزش های مطلق و حقایق غایی در تاریخ وجود ندارد. و زندگی چیزی نیست جز مسئولیت دردناک انتخاب

تیپ سازی های داریوش احمدی در داستان «چه دنیایی بود!» و یا داستان های منحصر به فرد «خانه کوچک ما» و «در مکانی مقدس» شایان توجه است. پیرمرد و پیرزنی سکته کرده در خانه ای کوچک و تنگ با ده فرزند، در جهانی بی زمان زندگی می کنند و حس می کنند مرده اند و در عین مُردگی به فرزندانشان تسلی خاطر می دهند. یا در داستانی دیگر، پیرزنی دوست دارد به خاطر اعتبار و شرف انسانی خود و خانواده اش، مانند آدم های اطرافش زجر بکشد و به پیشواز حادثه ای ناگوار و مرگبار برود تا روحش التیام پذیرد. داستانِ «در مکانی مقدس»، حدیثِ نفس روشنفکرانی رهاشده، با تفکراتی دوسویه و متضاد است، که در عین معناباختگی به دنبال تکیه گاهی در امامزاده ای دورافتاده هستند. امامزاده و کوه های سر به فلک کشیده را شاید بتوان نوعی «کوهستان جادو»ی توماس مان در نیل به رستگارشدن و تغییرپذیری انسان دانست. درون مایه های داستانی احمدی، بیشتر نوستالژیک و فلسفی است. داریوش احمدی، با «خانه کوچک ما»، روایتگر عشق و امیال و آرزوهای تباه شده آدم هایی دردمند است که شادی هاشان چنان حقیرانه و پیش پا افتاده است که نمی توان رنگی از شادی را در آنها پیدا کرد. آنها شادی های رنج گونه ای هستند که آدم های داستان آنها را به عنوان شادی می شناسند. شخصیت های او بیشتر خیال باف و رؤیاپرور هستند. آدم هایی که تنها با خاطرات و رؤیاهاشان زندگی می کنند. و در لابه لای خاطرات و رؤیاهای خود می میرند. با همان شادی ها، با همان حسرت ها، و با همان خانه های کوچک شان.
احمدی در داستان هایش، به خصوص داستان «خانه کوچک ما»، نشان می دهد که ارزش های مطلق و حقایق غایی در تاریخ وجود ندارد. و زندگی چیزی نیست جز مسئولیت دردناک انتخاب. در داستان «خانه کوچک ما»، راوی، جهان را انتخاب می کند. او در ستیز با جنگ و ره آوردهای آن، دنیای مرد غریبه ای را می پذیرد که سرانجام به اخراج شدن خودش می انجامد. این انتخاب جهان «در چه دنیایی بود»، به طریقی دیگر تجلی می یابد و باعث می شود که پیرزن مرارت خواه، به زندگیِ آرمانی اش که برابر با زجری مداوم است، دست یابد. در «به داری بگو خیلی نامردی»، در «مکانی مقدس» در «پروانه ها»، همه و همه، جهان را به معنای مطلق انتخاب می کنند. انتخاب جهان به صورتی متفاوت از آنچه که هست، یا نوعی فاصله گیری از خود. ساختار داستان های احمدی، بیشتر بر اساس طرح هایی قوی با فضاهایی اقلیمی و ساختار شکنانه پی ریزی شده است. ساختارشکنانه از آن جهت که به معیارهای نقد و قوانین داستان، هیچ گونه پایبندی نشان نمی دهد. لایه های پنهان و چندسویه هر داستان، که پیام و رسالت داستان در آن متبلور است، تلنگری است که از همان ابتدا خواننده را درگیر می کند. و در کل، آنچه در این داستان ها به چشم می آید، قبل از هر چیز، صمیمیت داستان هاست، که با خواننده حرف می زنند و در ذهن خواننده ادامه پیدا می کنند.


منبع: شرق/ علی مرزبان گورانی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین