تبیان، دستیار زندگی
حسن آذری، رضا احسان پور و محمد صادق زمانی از شاعرانی هستند که قرار است در نمایشگاه کتاب امسال تازه ترین آثارشان روانه بازار شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شاعرانه های نمایشگاه کتاب

حسن آذری، رضا احسان پور و محمد صادق زمانی از شاعرانی هستند که قرار است در نمایشگاه کتاب امسال تازه ترین آثارشان روانه بازار شود.

فرآوری: علی احمدی - بخش ادبیات تبیان
رضا احسان پور

حسن آذری گفت: مجموعه شعر «پرده ها را کشیدی» اثر جدیدم است که از ۶۸ شعر کوتاه و بلند تشکیل شده است و برای نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از سوی انتشارات فصل پنجم روانه بازار نشر خواهد شد.
این شاعر در توضیح کتاب «پرده ها را کشیدی» اظهار کرد: کتاب «پرده ها را کشیدی» در ۷۲ صفحه، شمارگان یک هزار و ۱۰۰ نسخه و بهای ۸ هزار تومان آماده عرضه به بازار نشر است. فضای بیشتر کارهای این مجموعه عاشقانه و اجتماعی است اما کفه ترازو به سمت شعرهای عاشقانه سنگینی می کند.
 وی ادامه داد: شعرهای مجموعه «پرده ها را کشیدی» همگی در قالب آزاد است و بیشتر آنها را از سال ۹۰ به بعد سروده ام، البته چند شعر هم مربوط به سال ها ۷۸ تا ۸۳ است که در مجموعه های گذشته فرصت انتشار آنها مهیا نشده بود.
آذری با اشاره به ویژگی های شعرهایش گفت: شاید مهم ترین ویژگی شعرهای من این است که زبانی ساده دارد اما به هیچ وجه ساده نیست و این ساده بودن با کارهایی که شما در اینترنت و فضای مجازی می بینید متفاوت است.

«رضا احسان پور» از انتشار مجموعه شعر طنز «من و حافظ» از سوی نشر «نون» همزمان با نمایشگاه کتاب خبر داد. به گفته این شاعر و طنزپرداز، «من و حافظ» شامل بیش از 500 بیت حافظ است که وی آن را به طنز کشیده است

شاعر مجموعه «پرده ها را کشیدی» در توضیح تفاوت های شعر کلاسیک و آزاد اظهار کرد: شعر کلاسیک در دهه ۸۰ بسیار پیشرفت کرد و در حال حاضر بیشترین کتاب هایی که به چاپ بعدی می رسند، مجموعه شعرهای کلاسیک هستند. در دهه ۷۰ همه فکر می کردند که غزل شعر مرده است و برای این نظر تئوری های مختلفی می آوردند اما غزل سرایان نشان دادند که این صحبت ها صحت ندارد.
 وی افزود: شاعران غزل سرا در دهه ۸۰ با کمک گرفتن از دید و امکانات شعر آزاد بسیار پیشرفت کردند و توانستند مخاطبان زیادی را جذب کنند. از طرفی افرادی که توانایی و شناختی از شعر نداشتند با انتشار دل نوشته های احساسی خود در فضای مجازی، فکر کردند که شاعر شدند و اقدام به انتشار کتاب کردند و به این شکل کتاب های شعر آزاد چند برابر شعر کلاسیک شد اما شعر آزاد هیچ وقت نتوانست مخاطب شعر کلاسیک را داشته باشد.
حسن آذری، شاعر، در سال ۱۳۵۴ در تبریز متولد شد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد جامعه شناسی است و کار شعر را از سال ۱۳۷۵ به صورت جدی آغاز کرده است. نخستین مجموعه شعر او در سال ۷۷ با عنوان «از حاشیه های چشمات» منتشر شد. «سپیده دمی که بوی لئو می دهد» و «بادها کجا می میرند» از جمله آثار اوست.

محمدصادق زمانی

نبودنت اینجاست خیلی!

مجموعه شعر «نبودنت اینجاست خیلی!» سروده محمد صادق زمانی از سوی انتشارات مایا منتشر شد و در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در اختیار شعردوستان و علاقمندان به کتاب قرار خواهد گرفت.
کتاب «نبودنت اینجاست خیلی!» شامل دو دفتر از اشعار محمد صادق زمانی است که در دفتر اول، سروده های کلاسیک و عروضی و در دفتر دوم سروده های مدرن این شاعر گنجانده شده است.
در یکی از شعرهای با عنوان «محتضر آویزان» از دفتر اشعار مدرن کتاب «نبودنت اینجاست خیلی!»، شاعر سروده است:
«هم «گذشته» ام درد می کند
هم «اکنون» ام در بستر احتضار است
در حالِ جان دادنم
اما
به «آینده» آویزان کرده ام خودم را!»
شعر «نان به نرخ عشق» یکی دیگر از سروده های زمانی در این کتاب است:
«بگذار تکفیر کنند عاشقی را
من نانم را حتی
به نرخِ عشق خواهم خورد!»
کتاب شعر «نبودنت اینجاست خیلی!» سروده محمدصادق زمانی در 106 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و با قیمت 8 هزار تومان از سوی انتشارات مایا منتشر شده است.

من و حافظ

«رضا احسان پور» از انتشار مجموعه شعر طنز «من و حافظ» از سوی نشر «نون» همزمان با نمایشگاه کتاب خبر داد. به گفته این شاعر و طنزپرداز، «من و حافظ» شامل بیش از 500 بیت حافظ است که وی آن را به طنز کشیده است.
بیش از 99 درصد از اشعار این مجموعه که در دوازده موضوع مختلف مانند عشق، زیبایی، ادب دسته بندی شده است، جدید بوده و تاکنون منتشر و خوانده نشده است. مخاطبان «من و حافظ» علاوه بر فکاهه، با طنز و بیان انتقادی نیز در این اثر روبرو هستند.
در بخشی از مقدمه این کتاب می خوانیم:
«این اولین باری نیست که یک شاعر با شاعر دیگری شوخی می کند؛ مسلماً آخرین بار هم نخواهد بود. خود من یک مجموعه شعر طنز به نام «خنده های امپراتور» دارم که تمام اشعارش، نقیضه ی اشعار یک شاعر خوب دیگر است. شوخی با اشعار «حافظ» هم به همین ترتیب، سابقه دار است. هم نقیضه اشعارش را سروده و هم به صورت تک بیت های طنز با او سر شوخی را باز کرده اند؛ یک مصراع از حافظ و مصراع دیگر از شاعر طنزپرداز».
مجموعه «نخند» نیز از رضا احسان پور برای اولین بار از سوی انتشارات فصل پنجم در نمایشگاه کتاب برای علاقه مندان به شعر طنز عرضه خواهدشد.


منبع: ایبنا/ تسنیم