تبیان، دستیار زندگی
رئیس شورای هماهنگی بانک ها معتقد است که افزایش سه برابری وام ازدواج در بودجه 1395، با توجه به منابع محدود قرض الحسنه بانک ها نمی تواند عملیاتی شود، چرا که در این حالت توان پرداخت کاهش یافته و عادلانه نیست که در صف انتظار این تسهیلات تعد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بن بست وام ازدواج!

رئیس شورای هماهنگی بانک ها معتقد است که افزایش سه برابری وام ازدواج در بودجه 1395، با توجه به منابع محدود قرض الحسنه بانک ها نمی تواند عملیاتی شود، چرا که در این حالت توان پرداخت کاهش یافته و عادلانه نیست که در صف انتظار این تسهیلات تعدادی از دریافت آن محروم شوند، مگر راهکار دیگری برای آن اندیشید.

بخش اقتصاد تبیان
 وام ازدواج

در حالی از حدود سال 1388 تاکنون سقف تسهیلات ازدواج در دوره های مختلف با تورم های بالا که تا 40 درصد هم پیش رفته تغییری نکرده و همان سه میلیون تومان به ازای هر زوج باقی مانده است که نمایندگان مجلس در جریان بررسی بودجه 1395 مصوب کردند که سقف وام ازدواج به ازای هر نفر تا 10 میلیون تومان افزایش یابد، در این حالت زوجین در مجموع 20 میلیون تومان تسهیلات دریافت می کند.

گرچه باید افزایش سقف وام ازدواج بعد از سال ها اتفاق افتاده و کاملا منطقی به نظر می رسد، اما از سویی دیگر هنوز راهکار پذیرفته شده ای برای این موضوع ارائه نشده است، چرا که در حال حاضر یکی از معضلات موجود در تامین منابع برای پرداخت وام ازدواج کاهش قابل توجه منابع قرض الحسنه طی سال های گذشته است. به طوری که مروری بر آخرین آمار منتشره بانک مرکزی نشان می دهد رشد منابع اغلب منفی بوده و مانده آن تا پایان دی ماه امسال به حدود 39 هزار میلیارد تومان می رسد.

نظر همتی درباره وام 10 میلیونی ازدواج

این در حالی است که رئیس شورای هماهنگی بانک ها با وجود این که افزایش سقف وام ازدواج را ضروری می داند، اما معتقد است که تبصره موجود برای افزایش وام سه میلیونی به 10 میلیون تومان با توجه به منابع قرض الحسنه بانک ها به عنوان تامین کننده وام ازدواج عملیاتی نیست.

همتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که در حال حاضر برای پرداخت همین سقف سه میلیون تومانی وام ازدواج بانک ها با مشکل مواجه اند، گفت: اگر قرار باشد که سقف را به یکباره تا سه برابر افزایش دهیم به طور حتم میزان پرداخت به یک سوم کاهش می یابد، در این حالت نه تنها تبصره موجود توانسته گره ای از زوجین باز کند، بلکه موجب می شود عده ای از این تسهیلات استفاده کرده و عده ای دیگر از آن محروم شوند.

مدیرعامل بانک ملی، با اشاره به این که در شرایطی که منابع کافی برای افزایش سقف وام ازدواج وجود ندارد، اقدام نسبت به آن موجب ایجاد رانت و اختصاص آن به تعداد محدودی خواهد شد، افزود: به نظر می رسد منابع جاری بانک ها برای تامین این افزایش مطرح شده است، اما باید توجه داشت که با تنگنای مالی موجود و هزینه های سنگین بانک ها، تنها راه نفس کشیدن آنها همین منابع جاری است که نباید محل تامین وام ازدواج باشد.

راهکار افزایش وام

همتی درباره ی راهکاری برای افزایش سقف وام ازدواج نیز معتقد است که باید سقف این تسهیلات اگر هم که قرار است افزایشی داشته باشد به مرور و با رشد سالانه حداکثر 10 درصدی اتفاق بیفتد نه این که در محدودیت منابع آن را به یکباره تا 300 درصد افزایش دهیم. در این حالت این مصوبه عملیاتی نخواهد شد.

پیشنهاد دیگر وی تغییر نرخ سود در تسهیلات ازدواج است به طوری که باید بخشی از این افزایش را از منابع قرض الحسنه خارج کرده و به جای سود چهار درصد موجود به آن سود مبادله ای تعلق بگیرد.

بنابر توضیحات همتی، باید از میزان 10 میلیون تومانی وام ازدواج که مورد تصویب مجلس قرار گرفته حدود سه تا 3.5 میلیون تومان به طور نقد و از طریق صندوق قرض الحسنه تامین شود و مابه التفاوت آن با سود مبادله ای (21 درصد) در اختیار متقاضیان قرار گیرد ، در این شرایط هم سقف تسهیلات افزایش یافته هم این که منابع بیشتری به بانک ها برگشته و می توانند به تبع آن تعداد بالاتری تسهیلات پرداخت کنند.

به گفته رئیس شورای هماهنگی بانک ها اعطای کارت های اعتباری خرید به زوج های جوان برای تامین کالاهای بادوام با شرایط مناسب نیز می تواند به عنوان بخش دیگری از این افزایش وام باشد.

به گزارش ایسنا، محدودیت منابع قرض الحسنه برای پرداخت وام ازدواج تا جایی پیش رفت که برای دوره ای اعطای این وام در بانکها متوقف شد اما در سال 1393 با تاکید برای شروع به پرداخت این تسهیلات بود که بعد از بحث و بررسی در مورد تامین منابع آن در نهایت بانک مرکزی، وزرات اقتصاد و بانکها در مورد تامین منابع و پرداخت وام ازدواج به توافق رسیده و اعطای وام سه میلیون تومانی آغاز شد.


منبع: ایسنا

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .