تبیان، دستیار زندگی
ناصر عاشوری حج را امری واجب برای افراد مستطیع دانست و در عین حال تاکید کرد: البته در این مراسم باید جایگاه و شأنیت مردم مسلمان از سوی کشور میزبان حفظ شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حفظ منزلت زائران ایرانی در حج تمتع امسال

ناصر عاشوری حج را امری واجب برای افراد مستطیع دانست و در عین حال تاکید کرد: البته در این مراسم باید جایگاه و شأنیت مردم مسلمان از سوی کشور میزبان حفظ شود.

بخش اجتماعی تبیان

زائران ایرانی

وی ادامه داد: متأسفانه سوابق نشان داده سعودی ها تقدیی به حفظ امنیت و آبروی زائران ایرانی نداشته اند و این رویکرد را با حوادث سال گذشته در فرودگاه جده و فاجعه منا نشان داده اند؛ این تقید نداشتن سعودی ها نسبت به زائران به ویژه زائران کشورمان مشخص است.

عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس اظهار داشت: به دولت و سازمان حج و زیارت پیشنهاد می کنیم که اقتدار، آبرو و منزلت جمهوری اسلامی و حجاج را در نظر بگیرد چرا که موضوعاتی نظیر صدور ویزا در کشور ثالث و یا تعطیل بودن دفاتر سازمان حج و زیارت در عربستان به هیچ عنوان پذیرفتنی و به صلاح نیست.

عاشوری خاطر نشان کرد: همینکه کشور ثالث بخواهد برای زائران ایرانی روادید صادر کند توهین به زائران ایرانی است؛ حال به هر دلیلی روابط ما و عربستان تیره شده است اما اینکه بخواهند دفاتر نداشته باشیم و امکاناتی نظیر حمل و نقل در نظر گرفته نشود رویکرد مناسبی نخواهد بود.

وی اضافه کرد: عربستان سعودی باید تعهد کند که امنیت و سلامت زائران ما و امکانات مدنظر مورد توجه قرار می گیرد در غیر این صورت دولت و سازمان نباید تمکین نشان دهند.

عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس تاکید کرد: اینکه کشور ثالثی بخواهد در این زمینه ورود پیدا کند و ایرانی ها برای گرفتن روادید دست به دامان آنها شوند به هیچ عنوان مناسب نیست و باید جایگاه مسلمانان به ویژه ایرانی ها در این مراسم حفظ شود.

وی درباره تعطیل بودن دفاتر سازمان حج و زیارت و مشکلات ایجاد شده اشاره کرد و افزود: در حدود یک ماه اعمال برای حج تمتع وجود دارد که نبود دفاتر سازمان حج و زیارت و عدم امکان خدمات بهداشتی و تغذیه ای از سوی سازمان حج و زیارت به صورت مستقیم، می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که امیدواریم این مهم در نظر گرفته شود.

عضو فراکسیون سازمان حج و زیارت مجلس در پایان تاکید کرد: در حال حاضر فقط موضوع روادید و یا دفاتر مد نظر نیست بلکه در حال حاضر مواضع عربستان خصمانه است و ما اطمینان لازم را نداریم؛ آنها باید اعتماد ما را فراهم آورند و شرایط برای حجی در امنیت و عزت فراهم آید.


منبع: فرهنگ نیوز
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .