تبیان، دستیار زندگی
اینها بخشی از صحبت های محمدمهدی تندگویان، عضو شورای شهر تهران، است که در پاسخ به پیگیری ها درباره گمانه زنی برای ساخت یک خط جدید مترو با هزینه بخش خصوصی در تهران اعلام کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چه کسی متروی ونک- تجریش را می سازد؟

اینها بخشی از صحبت های محمدمهدی تندگویان، عضو شورای شهر تهران، است که در پاسخ به پیگیری ها درباره گمانه زنی برای ساخت یک خط جدید مترو با هزینه بخش خصوصی در تهران اعلام کرده است.

بخش اجتماعی تبیان
مترو

سلیمانی، شهردار منطقه ٣ نیز در این رابطه  این طور گفت: «برای اجرای پروژه خط مترو از میدان ونک به میدان تجریش که هدف آن آرام سازی این محور است تاکنون همراهی و نظر مساعد شورا را گرفته ایم و به دنبال سرمایه گذار هستیم تا مجتمع های ایستگاهی این مسیر را اجرا کنند و درواقع هزینه اجرای پروژه از دل آن به دست بیاید». طبق برنامه، ایستگاه اول این خط مترو قرار است در قطع زمینی در سمت غربی ضلع شمالی میدان ونک ساخته شود؛ زمینی که پیش از این بارهاوبارها کمیسیون ماده ٥ با هرگونه ساخت وساز در آن مخالفت کرده بود چراکه کاربری اصلی این زمین در حقیقت فضای سبز است.

تجربه نشان داده که سرمایه گذاران از صبرکردن در سیستم اداری و تغییر مدیریت و نگاه شهرداری ها از جمله شهرداری تهران سود نکرده باشند، ضرر هم نکرده اند. این گونه که اگر مجوز تجاری سازی در پهنه فضای سبزی مثلا در شمال میدان ونک تهران در سال ٩٠ رد شود و معطل بمانید، با اندکی صبر و تغییر در برخی ظواهر و برنامه ریزی ها ممکن است در سال ٩٥ مجوزتان را بگیرید. خلاصه این گونه است که دیر و زود دارد اما سوخت و سوز، نه!

بااین حال گویا مالکان این ملک در گوشه شمالی میدان ونک در این چندسال همچنان در حال رایزنی این بار با اعضای شورای چهارم و مدیران دیگری در شهرداری بوده اند و باز هم موفق شده اند و گویا این بار از در پروژه های مترو وارد شده اند. بنا بر اطلاع خبرنگار «شرق»، گویا کمیسیون ماده پنج در تاریخ ٢١ اسفند ٩٤ دلسوزی دیگری برای مالکان این ملک داشته و تغییر کاربری این ملک را تأیید کرده است و بااین حساب شرایط کاملا تغییر کرده است و حالا باید منتظر طلوع دو برج در شمال غربی میدان ونک باشیم.

در همین رابطه محمدمهدی تندگویان با بیان اینکه در این مورد اطلاع دقیقی ندارد، گفت: گویا شهرداری منطقه ٣ با همکاری مترو پروژه ای را به کمیسیون عمران ارائه داده است تا مسیر مترویی را به شکل جداگانه حدفاصل میدان ونک تا میدان تجریش به صورت BOT اجرائی کنند. در این طرح که باید به تأیید شورا برسد پیش بینی شده که هزینه های پروژه و ایستگاه مترو در میدان ونک از طریق مجتمع تجاری که در این محل اجرا می شود، تأمین شود. وی با بیان اینکه تا جایی که می دانم این موضوع نهایی نشده و تنها کلیاتی از آن در زمان بررسی بودجه در کمیسیون مطرح شده بود، گفت: اجرای این موضوع باید به تصویب کمیسیون عمران و در ادامه شورای شهر برسد».

اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران شورای چهارم هم که می گوید دقیق از ماجرا خبر ندارد چنین توضیحاتی داد: «پیشنهاد این موضوع هنوز نهایی نشده و اگر هم شود در قالب همه بارگذاری های شهری و فروش تراکم با آن برخورد می شود. ضمن اینکه اجرای این طرح مترو در طرح جامع نیامده و برای اجرای آن باید علاوه بر کمیته عمران و صحن علنی، مراحل نظام پذیرش طرح جامع را هم طی کند». دراین میان روایت فخرالدین سلیمانی، شهردار منطقه ٣ ، هم شنیدنی است. او می گوید: «در این مورد کمیسیون عمران کاملا در جریان است و در این مدت آقای دنیامالی در کمیته ترافیک را هم که از ما دلخور شده بودند در جریان گذاشتیم و تأیید این پروژه را از شورا به شکل ضمنی گرفته ایم. او می گوید پروژه این خط مترو و حواشی آن پس از تکمیل و نهایی شدن برای وزارت کشور و شورای عالی ترافیک ارسال می شود».

سلیمانی می گوید: مالک ملک گوشه شمالی میدان ونک در سال ٩٠ راضی به توافق با شهرداری نمی شد و قصد ساخت وساز در کل زمین را داشت، اما حال راضی شده اند تا طبق قانون کلی طرح تفصیلی ٧٠درصد از ملک را به شکل رایگان برای ایجاد فضای سبز عمومی به شهرداری بدهند و در ٣٠ درصد مابقی آن ساخت وساز داشته باشند. او می گوید اینکه مالک در ٣٠ درصد باقی مانده که در قسمت غربی زمین است چه پروژه ای را با چه تراکمی اجرائی می کند موضوع دیگری است که بعدا در مورد آن تصمیم گیری می شود و فعلا شهرداری با مالک در این اندازه به تفاهم رسیده اند». شهردار منطقه ٣ با بیان اینکه طبق ضوابط طرح تفصیلی همه مالکان در خیابان ولیعصر قانونا اجازه ساخت وساز دارند و شهرداری هم باید به آنها پاسخ گو باشد، گفت: «این ملک هم طبق قانون می تواند به عنوان پهنه M١١١ ساخت وساز داشته باشد. البته این پروژه مالک با پروژه مترو در مسیر میدان ونک تا تجریش ارتباطی با هم ندارند و دو پروژه مجزا محسوب می شوند اما تکمیل کننده یکدیگر هستند».

وی با بیان اینکه شهرداری منطقه ٣ درحال حاضر پیش بینی اجرای پروژه زیرسطح سازی میدان ونک را دارد، گفت: «در صورتی که این پروژه اجرا شود، بخش زیادی از میدان ونک از جمله ایستگاه تاکسی ها و بخش شمالی میدان به جز محور ولیعصر زیرزمینی می شود و این پروژه مجتمع ایستگاهی هم شامل آن خواهد شد و فضای روسطحی کاملا فضای باز شهری و پیاده راهی خواهد بود».

سلیمانی گفت: «برای اجرای پروژه خط مترو از میدان ونک به میدان تجریش که هدف آن آرام سازی این محور است تاکنون همراهی و نظر مساعد شورا را گرفته ایم و به دنبال سرمایه گذار هستیم تا مجتمع های ایستگاهی این مسیر را اجرا کنند و در واقع هزینه اجرای پروژه از دل آن به دست بیاید».


جالب آنکه همین زمین در سال ١٣٩٠ هم برای مدتی موضوع داغ شورای شهر شده بود. در آن جلسه حمزه شکیب، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر دوره قبلی شورای شهر که این روزها یکی از اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی استان تهران است، در سال ٩٠ با ماجراهای بسیار و ارائه طرحی دوفوریتی، جلوی تجاری شدن فضای سبز شمال غربی میدان ونک گرفته شد. شکیب آن زمان اعلام کرد مالکان این ملک -ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)- از حدود ١٨ سال پیش تا کنون اصرار بر تغییر کاربری از فضای سبز به اداری و تجاری دارند و هر بار با مخالفت کمیسیون ماده ٥ مواجه شده اند و حالا گویا بعد از یک سری اقدامات، این درخواست مجددا در کمیسیون ماده ٥ مطرح و موفق به دریافت جواز ساخت یک برج اداری و تجاری شده اند. وی به روی گسل بودن این منطقه و مطابقت نداشتن این رأی کمیسیون ماده ٥ با کمیسیون ماده ٧ و تأکید به مطابقت با کاربری این اراضی با طرح های جامع و تفصیلی شهر تهران که فضای سبز و پارک عمومی است اشاره کرد و گفت: این رأی بدون توجه به این نگرانی ها صادر شده است.

همان زمان خسرو دانشجو، سخنگوی شورای شهر تهران نیز در اظهاراتی تأکید کرد که باید مکانیسمی از سوی دبیرخانه کمیسیون ماده ٥ باید اجرا شود که براساس آن یک درخواست واحد به دفعات مختلف در این کمیسیون به تصمیم گذاشته نشود و رأی اولیه، رأی نهایی برای همیشه قلمداد شود و افزود: طبق قانون، آرای کمیسیون ماده ٥ باید پیش از اجرا به شورای شهر ارائه شود تا در صورت تصویب شورای شهر قابلیت اجرائی پیدا کند.

پاسخ حسن بیادی، نایب رئیس شورای سوم که در آن جلسه رئیس بود، به این صحبت ها قابل تأمل است. او می گوید: «من و شهردار تهران در آن جلسه حضور داشتیم و مخالف این قضیه بودیم؛ اما مالکان این اراضی معتقد بودند «طلای» ما به واسطه طرح های مدیریت شهر به «مفرغ» تبدیل شده است. یادمان نرود که ستاد اجرائی فرمان حضرت امام تا کنون اراضی بسیاری در اختیار شهرداری تهران قرار داده تا به فضای سبز اختصاص یابد و در این مورد هم ٦٠ درصد از کل فضا باید به عنوان فضای سبز بماند. آن زمان با اعتراض اعضای شورای شهر طبق این طرح دو فوریتی شورا به شهرداری تهران الزام می کند تا برای خرید این ملک اقدام کند و این ملک فضای سبز بماند».

با این توصیفات و شواهد، تا اینجای کار همه چیز به نفع مالک است و خیلی زود باید شاهد قدکشیدن شاخک های تیرهای آهنی و تاورکرین ها در شمال میدان ونک باشیم. درعین حال باید امیدوار بود که ایستگاه های مترو و فضاهای تجاری جدیدی که در این خط نوظهور سبز می شوند، در کنار برنامه های جدیدی که برای میدان ونک خواب دیده اند، حال این قسمت شلوغ از شهر را خراب تر نکند.


منبع: خبر انلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .