تبیان، دستیار زندگی
دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم و مشکلی که دارم موقع امتحان تمام جواب ها را فراموش میکنم حتی چیزهایی که خیلی باهاشون سروکار دارم و خیلی خوب یاد گرفتم. چگونه این مشکلم را حل کنم؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

موفقیت تضمینی در امتحانات

دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم و مشکلی که دارم موقع امتحان تمام جواب ها را فراموش میکنم. حتی چیزهایی که خیلی باهاشون سروکار دارم و خیلی خوب یاد گرفتم. چگونه این مشکلم را حل کنم؟

مشاور: بمانی - مرکز مشاوره تبیان
موفقیت در امتحانات

این مشکل در بسیاری از افراد وجود دارد و تنها راهکار آن حل تمرین و مسئله زیاد می باشد. سعی نمایید در تمرین ها برای رفع اشکال مسائل بیشتر وقت بگذارید. همچنین،  برای دورس حفظی حتماً باید از ابزار کمک حافظه مثل جی 5 و یا جعبه لایتنر استفاده نمایید. در ضمن، دوره کردن برای این دروس از مطالعه خود دروس اهمیت بیشتری دارد. در مورد خلاصه نویسی نیز یکی از بهترین تکنیک ها برای دروس حفظی می باشد و بنده معتقدم برای موفقیت بیشتر حتماً باید خلاصه نویسی را نیز در برنامه داشته باشید. همچنین توصیه می کنم از روش هایی مثل درخت حافظه نیز استفاده نمایید.
همچنین، برای موفقیت در امتحان، توصیه می شود که روش های زیر را اجرا کنید.

سازماندهی مطالب

پژوهش ها حاکی از آن است که هر اندازه اندوخته های حافظه را بهتر سازماندهی کنیم، به همان اندازه یادآوری آن ها آسان تر خواهد بود و موقع امتحان بهتر به یاد ما خواهد آمد. برای مثال اگر اسامی افراد را بر حسب مشاغل آن ها سازماندهی کنیم، بعداً آسان تر می توانیم آن ها را به خاطر آوریم. موضوعات درسی را باید براساس یک ملاک صحیح و قابل قبول طبقه بندی و سازماندهی کنیم. در این صورت موقع امتحان راحت تر مطالب به یاد ما می آید.

یادآوری مطالب در بافت مخصوص آن

روان شناسان معتقدند یکی از عوامل موفقیت در امتحان و یاد آوری درست مطالب، توجه به این نکته است که اطلاعات باید در بافتی بازیابی شود، که شبیه بافت مرحله رمزگردانی است. «بافت» یک مفهوم کاملاً تخصصی است ولی به صورت ساده می توان گفت بافت عبارت است از اوضاع و شرایطی که یادگیری در آن صورت گرفته است. به عنوان مثال، اگر قرار باشد مطالب درس ریاضی را به یاد آورید، تصویر فضای کلاس ریاضی، مهره استاد، اسامی هم کلاسی ها و شرایط روحی و روانی که در هنگام یادگیری آن درس داشته اید، در یادآوری مطالب، بسیار مؤثر است.

تصویرسازی ذهنی

اضطراب یکی از عوامل عمده فراموشی و کاهش یادآوری اطلاعات است. بیشتر ناکامی های افراد در امتحان به خصوص امتحانات مهم و سرنوشت ساز به خاطر اضطراب بیش از اندازه آن ها است.

یکی دیگر از تکنیک هایی که در یادآوری مطالب در جلسه امتحان می تواند مؤثر باشد، استفاده از روش تصویرسازی ذهنی است. بسیاری از اوقات که می خواهیم مطلبی را یاد بگیریم، با اصطلاحات و واژه های نامأنوس برمی خوریم که حفظ آن ها برای ما دشوار است، اگر هم بتوانیم از طریق تمرین و تکرار حفظ کنیم، دو سه روز بعد یا نرسیده به جلسه امتحان از یادمان می رود، در این گونه موارد می توان از تصویرسازی ذهنی استفاده نمود؛ یعنی در ذهن خود هر یک از واژه های نامأنوس و اصطلاحات و مفاهیم انگلیسی، ریاضی یا شیمی را با یک شئ واقعی و مأنوس ربط دهیم، تا هر وقت آن تصویر ذهنی به یاد ما آمد، فوراً آن مطلب یا اصطلاح علمی نیز به یاد ما بیاید.

از بین بردن عوامل اضطراب

اضطراب یکی از عوامل عمده فراموشی و کاهش یادآوری اطلاعات است. بیشتر ناکامی های افراد در امتحان به خصوص امتحانات مهم و سرنوشت ساز به خاطر اضطراب بیش از اندازه آن ها است. نکته کاربردی که از این اصل استفاده می شود، این است که شب امتحان به هیچ وجه زمان مناسبی برای یادگیری مطالب جدید نیست. باید یادگیری مطالب در طول ترم که فرصت کافی داریم، انجام شود. اگر مطالب را خوب یاد گرفته باشیم و به صورت معنایی سازماندهی کرده باشیم نه حفظ طوطی وار شب امتحان کافی است فقط رئوس مطالب و یادداشت های خود را مرور کنیم.

خلاصه نویسی و یادداشت برداری

یادداشت برداری در هنگام درس یا مطالعه و خلاصه نویسی بعد از آن می تواند در یادآوری مطالب بسیار مفید باشد. وقتی مطالب را یاد می گیریم، به صورت معنایی رمز گردانی می کنیم. اما در موقع امتحان چون می خواهیم روی برگه امتحان بنویسیم، این از نوع تصویری است. بنابراین، اگر قبل از آن چندین بار تمرین و خلاصه نویسی نکرده باشیم، ممکن است، نتوانیم بنویسیم. برخی افراد عادت دارند، قبل از امتحان همزمان با مطالعه، چندین بار خلاصه مطالب را می نویسند. تجربه نشان داده است که این تمرین و خلاصه نویسی در امتحان بسیار مفید است.

توکل بر خدا

به خداوند توکل داشته باشید؛ مطالعه و آمادگی در امتحان لازم است، اما توکل به خدا را نباید فراموش کرد. انسان هر اندازه توانایی و قدرت حافظه داشته باشد، باید به این نکته هم توجه داشته باشد که خداوند این توانایی را برای او داده است. و اگر خداوند نخواهد، انسان هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. اما اگر انسان به خدا توکل کند و از او مدد بخواهد، در زندگی و در امتحان موفق خواهد شد.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی کنکور کارشناسی اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره از بخش کنکور کارشناسی اینجا کلیک کنید.