تبیان، دستیار زندگی
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه اجری پروژه های پتروشیمی تا سال 2020 به جذب 77 میلیارد دلار سرمایه نیازمند است می گوید شرکت های خارجی مایلند در اجرای زنجیره کاملی از ط رح های پتروشیمی سرمایه گذاری کنند و در این موردصحبت هایی انجا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شرکت های خارجی به ایران می آیند

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه اجری پروژه های پتروشیمی تا سال 2020 به جذب 77 میلیارد دلار سرمایه نیازمند است می گوید شرکت های خارجی مایلند در اجرای زنجیره کاملی از ط رح های پتروشیمی سرمایه گذاری کنند و در این موردصحبت هایی انجام شده است.

بخش اقتصاد تبیان
 

  علی محمد بساق زاده با اشاره به این که صنایع پتروشیمی صنایع ای سرمایه بر هستند که مبلغ پروژه های آن از بیش از 100 میلیون دلار به چندین میلیارد دلار می رسد، گفت: تامین این حجم از سرمایه در توان شرکت های داخلی نیست.تاکنون این سرمایه را چه به شکل فاینانس وام یا سرمایه گذاری خرید سهام از خارج تهیه کرده ایم و از این به بعد نیز باید به همین شکل این سرمایه را به دست آوریم.
 
وی با بیان این که پیش از تحریم ها حدود هفت میلیارد دلار وام خارجی برای اجرای پروژه عسلویه دریافت شده عنوان کرد: حدود 70 درصد از این وام بازپرداخت شده و تا سال 2020 نیز به طور کامل تسویه می شود.
 
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی همچنین درباره ی نیاز به سرمایه گذاری آینده پتروشیمی تصریح کرد: تا سال 2020، 55 میلیارد دلار پروژه تعریف شده است که برای اجرای آنها به 77 میلیارد دلار ارز برای صنعت پتروشیمی نیاز داریم.
 
بساق زاده همچنین تامین این میزان سرمایه را امری آسان دانست و اظهار کرد: در مذاکراتی که با شرکت های اروپایی در این مورد شده است برخی تا حدود هشت میلیارد دلار نیز برای سرمایه گذاری اعلام آمادگی کرده اند.
 
به گفته وی این شرکت های خارجی بیشتر تمایل دارند در ایجاد زنجیره پتروشیمی در ایران فعالیت کنند.مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این باره اظهار کرد: ایجاد زنجیره پتروشیمی نیاز به زمین، خوراک کافی، امکانات و سیستم لجستیک برای صادرات دارد که این شرکت چند بار نیز به ایران آمده و مناطق را بررسی کردند و در حال نهایی کردن این موضوع هستند.
 
بساق زاده با تاکید بر این که انتظار می رود سرمایه خارجی بیشتر در قالب سرمایه گذاری صورت گیرد، گفت: همچنین انتظار می رود با زیرساخت هایی که شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایجاد می کند شرکت های داخلی و خارجی بتوانند شرکت مشترک برای اجرای پروژه احداث کنند.
 
وی ادامه داد: خود شرکت خارجی می تواند برای سرمایه گذاری به ایران آمده و در عین داشتن مالکیت از تکنولوژی های خود در کشور استفاده کنند و از خوراک داخلی نیز بهره ببرند که این کار نه تنها باعث ایجاد بازار کار در داخل می شود سطح تجربه فنی صنایع پتروشیمی داخلی را نیز افزایش داده و محصولی با ارزش افزوده بالاتر برای صادرات و استفاده داخلی ایجاد می کند.منبع:  تابناک
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .