تبیان، دستیار زندگی
وزیر کشور و وزیر دادگستری و رئیس کمیسیون ملی مبارزه با مواد مخدر کوبا در دیدار با یکدیگر بر آغاز همکاری های دوجانبه و بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر تأکید کردند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همکاری های دوجانبه ایران و کوبا

وزیر کشور و وزیر دادگستری و رئیس کمیسیون ملی مبارزه با مواد مخدر کوبا در دیدار با یکدیگر بر آغاز همکاری های دوجانبه و بین المللی در زمینه مبارزه با مواد مخدر تأکید کردند.
بخش سیاست تبیان
وزیر کشور

در این ملاقات ابتدا دو طرف ضمن تشریح سیاست ها و برنامه های راهبردی کشور متبوع خود، بر ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم به منظور طراحی زمینه آغاز همکاری های ایران-کوبا در زمینه مبارزه با مواد مخدر تأکید کردند.

خانم «گنزالس» وزیر دادگستری کوبا در این دیدار تصریح کرد که دولت متبوعش، سیستم بسیار جدی برای کنترل و مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد دارد و با نگهداری و مصرف مواد مخدر که غالباً از نوع ماری جوانا است، برخورد می کند و جلب مشارکت و همکاری مؤسسات غیردولتی را یکی از راهکارهای مؤثر در مبارزه می داند.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشورمان نیز با برشمردن مهمترین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر، گفت: متأسفانه علیرغم برگزاری جلسات متعدد، اتخاذ تصمیمات و پذیرش تعهدات فراوان از سوی کشورهای مختلف، اما عملاً مشاهده می شود که هیچ اقدام عملی از سوی کشورهای متعهد در راستای حمایت از کشورهای واقع در خط مقدم مبارزه انجام نمی شود. نمونه بارز آن جمهوری اسلامی ایران است، علیرغم آنکه ایران مانند سد محکمی در مقابل سیل ورود و قاچاق مواد مخدر به اروپا و غرب ایستادگی می کند، اما هیچ کمک و مساعدتی دریافت نمی کند. این در حالی است که نتایج حاصل از هر گونه کمک تجهیزاتی و اطلاعاتی در این خصوص، در نخستین مرحله متوجه اتباع خود آن کشورها خواهد بود.

رحمانی فضلی در ادامه به نقش سازمان های مردم نهاد و بخش های غیردولتی در حوزه کاهش تقاضا اشاره و اضافه کرد که بیش از ٨٠ درصد از فعالیت های این بخش، توسط (٢٣٠٠) سمن فعال در ایران صورت می پذیرد.

در پایان این دیدار، وزرای دو کشور، ضمن ابراز تمایل برای شکل گیری و طراحی زمینه ایجاد و آغاز همکاری های دو جانبه، موافقت کردند تا هماهنگی های لازم از طریق مجاری دیپلماتیک در جهت برقراری تماس کارشناسان و مسئولین دو کشور، به منظور فراهم نمودن زمینه تنظیم و مبادله سند همکاری مشترک صورت پذیرد.


منبع : خبرگزاری فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .