تبیان، دستیار زندگی
امیدوارم که بتوانیم با اقدام جدی - به نحوی که مردم ایران مزایای اجرای برجام را ببینند- با نتایج بلندمدت این توافق مهم که باید شالوده ای برای حل و فصل مسائل بین المللی باشد و نه منتهی الیه آن، رو به جلو حرکت کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برجام جان گرفت

امیدوارم که بتوانیم با اقدام جدی - به نحوی که مردم ایران مزایای اجرای برجام را ببینند- با نتایج بلندمدت این توافق مهم که باید شالوده ای برای حل و فصل مسائل بین المللی باشد و نه منتهی الیه آن، رو به جلو حرکت کنیم.

فرآوری : آزاده مرنی-بخش سیاست تبیان
ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بامداد امروز در نیویورک گفت امیدوار است اظهارات «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا نگرانی بانک های خارجی درباره مبادله با ایران را رفع کند.
وی گفت: «امیدواریم که با این اظهارات وزیر خارجه )کری( و سایر گام های برداشته شده توسط ایالات متحده، اکنون شاهد تمامی منافعی باشیم که ایران بایستی از این توافق به دست بیاورد تا بتوانیم مطمئن باشیم که (این) توافق راهی برای حل مشکلات بین المللی است و تحریم و فشار، مشکلات بین المللی را حل نمی کنند، بلکه مذاکره و گفت وگو راه حل مشکلات بین المللی هستند.»
ظریف همچنین اضافه کرد: «ما امیدواریم که اظهارات مطرح شده توسط وزیر خارجه کری، مسیر دشواری که به دلیل نگرانی بانک ها از رویکرد آمریکا در قبال اجرای تعهداتش در برجام بسته شده را بگشاید.»
پیشتر وزیر خارجه آمریکا با ادعای اینکه واشنگتن سد راه تجارت مجاز با ایران نمی شود گفته بود که دولت کشورش در تلاش است درباره ابهامات بانک های خارجی و هراس آنها برای تعامل مجدد با ایران توضیح دهد.

توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5، برخی از تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد را در ازای ایجاد محدودیت در بخش هایی از برنامه هسته ای ایران رفع کرد

خبرگزاری رویترز، اظهارات کری را بامداد شنبه اینطور گزارش داد: «ایالات متحده، از زمان اجرایی شدن (توافق هسته ای) سد راه تجارت قانونی با ایران نشده و نخواهد شد.»
وزیر خارجه آمریکا همچنین اضافه کرد که او در تلاش است ابهامات در میان متصدیان اقتصادی خارج از آمریکا را درباره سرمایه گذاری در ایران از بین ببرد.  برجام اجرا شده و تحریم های ایران برداشته می شود و هیچ کشور یا شرکت و یا حتی هیچ شخصی نباید از این موضوع بترسد. برای معامله با ایران هیچ مشکلی وجود ندارد. بانک ها و موسسات ملی بین المللی نباید از بحث تحریم ها هراسی داشته باشند چون دیگر تحریمی وجود ندارد.
رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت: «اکنون برای بانک های خارجی این فرصت وجود دارد که با ایران مبادله کنند. متأسفانه، به نظر می رسد در میان برخی بانک های خارجی مقداری ابهام وجود دارد و ما می خواهیم تلاش کرده و درباره آن توضیح بدهیم.»
وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد که تنها موارد استثنا بر این قاعده آن دسته از بانک ها و شرکت ها هستند که مقام های آمریکا آنها را در فهرست تحریم قرار داده اند.
توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5، برخی از تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد را در ازای ایجاد محدودیت در بخش هایی از برنامه هسته ای ایران رفع کرد. ایران تعهداتش تجت این توافق را به طور کامل اجرا کرده اما تا کنون از مزایای رفع تحریم ها برخوردار نشده است.
شرکت های اروپایی و همچنین رسانه ها و مقامات غربی در ماه های گذشته اذعان کرده اند بانک های بین المللی از بیم نقض تحریم های رفع نشده آمریکا، از انجام تراکنش های بانکی مربوط به قراردادهای تجاری ایران امتناع می کنند.

برجام اجرا شده و تحریم های ایران برداشته می شود و هیچ کشور یا شرکت و یا حتی هیچ شخصی نباید از این موضوع بترسد

بانک های بین المللی در ماه های گذشته اذعان کرده اند از بیم نقض تحریم های غیرهسته ای آمریکا علیه ایران که پس از برجام رفع نشده اند، از انجام تراکنش های بانکی مربوط به قراردادهای تجاری ایران امتناع می کنند.
وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از اظهاراتش به اختلافات میان ایران و آمریکا در موضوعات غیرهسته ای پرداخت و گفت: «ما همچنان با آمریکا اختلاف خواهیم داشت. اختلافات ما در تعداد قابل توجهی از حوزه ها بسیار جدی هستند.»
وی علی رغم این اضافه کرد: «اما ما همراه با 1+5 تصمیم گرفته ایم که این موضوع (هسته ای) را حل کنیم و می خواهیم نشان دهیم که 1+5 و ایران قادر شده اند یک مسئله بسیار جدی و دشوار را از طریق مذاکره حل کنند و من معتقدم که باید گام های لازم را در این زمینه برداریم.»
وزیر خارجه ایران در پایان اظهاراتش گفت: «و امیدوارم که بتوانیم با اقدام جدی - به نحوی که مردم ایران مزایای اجرای برجام را ببینند- با نتایج بلندمدت این توافق مهم که باید شالوده ای برای حل و فصل مسائل بین المللی باشد و نه منتهی الیه آن، رو به جلو حرکت کنیم.»
جان کری در پاسخ گفت: "وزیر خارجه (ظریف) درست می گوید؛ اختلافاتی وجود دارند و برخی از آنها آشکارا اختلافاتی جدی هستند. آنها (اختلافات) باید موضوع بحث های آتی باشند. اما مهم است مردم این را درک کنند که توافق، توافق است و لازم است که ما حتی هنگام تلاش برای حل آن اختلافات در حوزه های دیگر، آنها را (مسائل مربوط به توافق را) تفکیک کنیم. و هیچکدام از حرف های من، تعهد آمریکا در کمک به حل آن اختلافات و ادامه تلاش برای تأمین صلح و ثبات در منطقه را نفی نمی کند." اینک باید در انتظار مرحله اجرایی وعده های جان کری باشیم و امید آن می رود که این بار آمریکا دیگر بدعهدی نکند تا خللی در روند برجام ایجاد نگردد.منبع : فارس / پایگاه خبری امروز آنلاین