تبیان، دستیار زندگی

این اجناس را از خانه‌تان دور کنید

اشیا و مواد زیادی در محیط زندگی ما وجود دارند که بدون اطلاع از ماهیت خطرناکشان، هر روز از آنها استفاده می‌کنیم. برخی از این اقلام شامل موارد زیر هستند که پزشکان از ما می خواهند استفاده از آن‌ها را کنار بگذاریم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استخر خانه، تفلون، کفش کثیف، مواد شوینده

 

مواد سفیدکننده

گاز کلری که در هنگام استفاده از مواد سفیدکننده (مانند وایتکس، جوهر نمک و ...) در هوا پخش می‌شود، می‌تواند به دستگاه تنفسی کودکان مخصوصا آن هایی که آسم دارند، آسیب جدی برساند. استفاده زیاد و طولانی مدت از این مواد بروز مشکلات تنفسی، سوزش چشم و گلو و حتی انسداد مجاری هوایی را به دنبال دارد.

استخر شنای خانگی

استخرهای خانگی بسیار خطرناک هستند. روزانه افراد زیادی بر اثر غرق شدن در استخر منزل‌شان جان می‌سپارند.

بیشترین آمار غرق شدگان مربوط به کودکان می‌شود.

علاوه بر اینها، افتادن ناگهانی کودکان در استخر از علل دیگر خطرناک بودن این گونه استخرها است.

ظروف تفلون به دلیل داشتن مواد شیمیایی خطرناک می‌توانند به غده تیروئید، کبد و سیستم ایمنی بدن ضررهای زیادی برسانند

ترامپولین

همه می‌دانیم که بچه‌ها تا چه حد این وسیله‌ی بازی یعنی ترامپولین را دوست دارند، اما بهتر است هرگز در خانه از آن استفاده نکنید. افتادن ناگهانی بچه‌ها به روی زمین خطر بزرگی است که در این گونه بازی‌ها بچه‌ها را به شدت تهدید می‌کند.

اسلحه

هرگز نباید اسلحه را در خانه نگه داشت. خواه در آن خانه کودک زندگی کند و یا نه. اسلحه‌ی شکاری و اسلحه‌های کوچک (این نوع اغلب در کشورهای غربی فراوان است) می‌تواند برای خودتان و خانواده‌تان بسیار خطرناک باشد و هر لحظه ممکن است با کوچکترین خطا گلوله‌ای از آن خارج شده و به دیگران آسیب جدی وارد کند.

ظروف تفلون

ظروف تفلون از اشیای خطرناک محسوب می‌شوند. این ظروف به دلیل داشتن مواد شیمیایی خطرناک می‌توانند به غده تیروئید، کبد و سیستم ایمنی بدن ضررهای زیادی برسانند.

ظروف پلاستیکی

 

بطری‌ها و ظروف غذایی پلاستیکی

آیا قبلا از وجود ماده ی سمی به نام بیسفنول A(BPA) در ظروف پلاستیکی (پلی اتیلنی) چیزی شنیده اید؟ BPA مختل کننده عملکرد غدد درون ریز بدن است که می‌تواند بر عملکرد مغز نیز تأثیر منفی بگذارد. حتی دوز پایین این ماده می‌تواند فاجعه بیافریند.

کفش‌های کثیف

بهتر است به فکر راه چاره ای باشید تا دیگر مجبور نباشید کفش‌های کثیف تان را به محیط داخلی خانه ببرید. در این صورت از ورود حجم زیادی از میکروب ها به فضای خانه جلوگیری کرده اید.

کرم های ضد آفتاب حاوی اکسی بنزون

استفاده از اکسی بنزون در کرم‌های ضد آفتاب در اروپا ممنوع است، زیرا این ماده سبب تغییر در تولید اسپرم در حیوانات و سبب بیماری اندومتریوز در زنان می‌شود.

ظروف فومی

استریو فوم از نوعی پلاستیک خاص تولید می‌شود. همچنان که شما چای و قهوه‌ی درون این ظروف را می‌نوشید، حجمی از مواد شیمیایی مضر را نیز وارد بدن‌تان می کنید.

محصولات زیبایی خاص

در انتخاب لوازم آرایشی به اندازه کافی تحقیق و دقت کنید. بسیاری از مواد موجود در این مواد، سرطان‌زا، اختلال‌گر هورمون و اختلال‌گر تولیدمثل هستند.


خوراکی با ماندگاری طولانی

هر خوراکی بسته بندی شده ای که می‌تواند برای طولانی مدت در یخچال و کابینت هایتان بدون تغییر باقی بماند، مشکوک به داشتن مواد نگهدارنده شیمیایی و مضر است.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.