تبیان، دستیار زندگی
رابرت دنیرو فکر می کرد «راننده تاکسی» بالقوه این قابلیت را دارد که مردم بعد از ٥٠ سال هنوز درباره اش صحبت کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

١٠ نکته درباره «راننده تاکسی»

رابرت دنیرو فکر می کرد «راننده تاکسی» بالقوه این قابلیت را دارد که مردم بعد از ٥٠ سال هنوز درباره اش صحبت کنند.

بخش سینما و تلویزیون تبیان
راننده تاکسی

هنوز برای اینکه بدانیم آیا پیشگویی او به حقیقت می پیوندد یا نه، یک دهه فرصت داریم، اما این طور که پیداست، بهتر است به او حق بدهیم. دومین همکاری این بازیگر با مارتین اسکورسیزی کارگردان که ٤٠ سال پیش روی پرده رفت، هر دو نفر را در حرفه خود تقویت و تثبیت کرد و مهم تر از آن، به یک شاهکار برآشوبنده از دهه ١٩٧٠ بدل شد. از لابه لای بسیاری چیزهایی که درباره این فیلم نوشته شده، چند مورد انگشت شمار را که ممکن است ندانید، انتخاب کرده ایم. اگر شما از طرفداران این فیلم هستید، پس باید بگویم بله: «با تو هستم».

١- «با من بودی؟» از بروس اسپرینگستین گرفته شده است

رابرت دنیرو کل این مونولوگ پارانوییدی را بداهه سازی کرد که شامل مشهورترین جمله فیلم هم می شود. (پل شریدر، فیلم نامه نویس بعدا گفت: «این بهترین چیزی است که در این فیلم وجود دارد و من هم آن را ننوشته ام»). دنیرو این جمله را از بروس اسپرینگستین خواننده گرفت که اجرای کنسرت او را چند روز قبل از فیلم برداری در «گرینویچ ویلج» دیده بود. وقتی تماشاگران نام او را صدا می زدند، اسپرینگستین با تواضعی جعلی می گفت: «با من بودی؟» (?You talkin ٙ to me) و ظاهرا جمله او در ذهن دنیرو ماند.

٢- فیلم نامه نویس برای اولین بار در ١٧سالگی یک فیلم تماشا کرد

پل شریدر را پدرومادری به شدت کالوینیست (فرقه ای از پروتستان های متعصب) بزرگ کرده بودند، به این ترتیب فیلم و سینما در خانواده شریدر ممنوع بود. شریدر گفته است اولین فیلم زندگی اش را در سال ١٩٦١ دیده که «پروفسور بی هوش و حواس» نام داشته و بعید به نظر می رسد الهام بخش «راننده تاکسی» بوده باشد. خود او هم گفته از دیدن فیلم دیزنی به شدت سرخورده شده بود.

٣- جودی فاستر قبل از بازی در این فیلم باید از اداره رفاه تأییدیه می گرفت

فاستر با آنکه موقع فیلم برداری فقط ١٢ سال داشت، یکی از باتجربه ترین بازیگران بود. ده ها برنامه تلویزیونی و چند فیلم (ازجمله «آلیس دیگر اینجا زندگی نمی کند» اسکورسیزی) در کارنامه داشت. اما موضوع خشن «راننده تاکسی» سبب شد تهیه کنندگان او را به اداره رفاه کودکان در کالیفرنیا ببرند تا تأیید کنند او به اندازه کافی برای بازی بالغ است. قرار شد خواهر بزرگ او در بعضی صحنه های خشن بدل او باشد و اگر رابرت دنیرو قرار است حرف زشتی بر زبان بیاورد، او سر صحنه نباشد.

٤- وجود این فیلم تا حدی مدیون فیلم «نیش» است

نیویورک در دهه ١٩٧٠ کثیف بود. این یکی از مضامین مرکزی «راننده تاکسی» است. اما این شهر به ویژه در تابستان سال ١٩٧٥ و در زمان فیلم برداری به علت اعتصاب نظافتچی ها کثیف بود و انبوهی از زباله در پیاده روها و خیابان ها رها شده بود

مایکل و جولیا فیلیپس، زن وشوهری بودند که فیلم نامه شریدر را در سال ١٩٧٣ خریدند و مارتین اسکورسیزی از همان ابتدا مشتاق کارگردانی آن بود. اما هیچ یک از این افراد به اندازه کافی برای استودیوهای هالیوود وجهه ای نداشتند که موضوعی چنین تیره وتار و نگران کننده را به دست شان بسپرند. این وضع در پایان آن سال تغییر کرد که «نیش» به تهیه کنندگی فیلیپس به یک فیلم موفق برنده اسکار بهترین فیلم بدل شد. مهم تر اینکه فیلیپس قرارداد چند فیلم با کلمبیا پیکچرز بست. ارزش شریدر و اسکورسیزی نیز در آن سال بیشتر معلوم شد و وقتی دنیرو به میدان آمد، ساختن «راننده تاکسی» که قبلا محال به نظر می رسید، ممکن شد.

٥- دنیرو به طور تصادفی، ایده مشابهی برای ساختن یک فیلم داشت

دنیرو قبل از تبدیل شدن به یک ستاره، خود به فکر فیلم نامه نوشتن بود. یکی از ایده های او را شاون لوی، شرح حال نویس او، چنین توصیف کرده است: «درباره یک مرد تنها و سرگردان در شهر نیویورک با اسلحه و در رؤیای ترور». ایده فیلم نامه او هرگز عملی نشد، اما عجیب اینکه دنیرو، شریدر و «راننده تاکسی» را چند سال بعد پیدا کرد.

٦- همه دستمزد کم گرفتند تا فیلم ساخته شود.

دنیرو که در همان زمان با قرارداد ٥٠٠ هزار دلاری بازی در «پدرخوانده: قسمت٢»، بارش را بسته و به ستاره بدل شده بود، برای «راننده تاکسی» فقط ٣٥ هزار دلار گرفت. شریدر برای مبلغی در همین حدود توافق کرد، درحالی که به تازگی فیلم نامه «یاکوزا» را به ١٠ برابر این رقم فروخته بود. بقیه بازیگران اصلی و اسکورسیزی نیز کمتر از معمول گرفتند. سیبل شفرد ٣٥ هزار دلار گرفت و کارگردان ٦٥ هزار دلار. کل بودجه حدود ١,٨ میلیون دلار شد که کمتر از ٢٠٠ هزار دلار آن به عوامل هنری رسید.

٧- آهنگ ساز چند ساعت پس از ضبط موسیقی فیلم درگذشت

اسکورسیزی خوش شانس بود که برنارد هرمن را به دست آورد. برنارد هرمن افسانه ای، موسیقی «همشهری کین»، «روانی»، «تنگه وحشت»، «شمال از شمال غربی» و ده ها شاهکار دیگر را ساخته بود. هرمن موسیقی «راننده تاکسی» را نوشت و خود رهبری ارکستر در جلسات ضبط در لس آنجلس را برعهده گرفت و کار را در شب ٢٣ دسامبر سال ١٩٧٥ تکمیل کرد. همان شب به هتل خود بازگشت و رسما اعلام شد صبح پیش از کریسمس (٢٤ دسامبر) در ٦٤سالگی درگذشته است. او پس از مرگ نامزد دریافت جایزه اسکار شد.

٨- اسکورسیزی برای پرهیز از درجه غیرقابل نمایش، کاری کرد که خون به جای قرمز، قهوه ای دیده شود

اسکورسیزی رنگ را در صحنه های خونین فیلم، اشباع زدایی و کاری کرد که خون کمتر واقع گرایانه و بیشتر شبیه به سیاه وسفید روزنامه های زرد نزدیک باشد (بدون آنکه واقعا سیاه وسفید باشد). این رنگ نه فقط متناسب با لحن فیلم بود، بلکه هیأت درجه بندی را نیز ساکت می کرد.

٩- با توجه به اعتصاب رفتگران، بیشتر آشغال ها روی پرده واقعی بود

نیویورک در دهه ١٩٧٠ کثیف بود. این یکی از مضامین مرکزی «راننده تاکسی» است. اما این شهر به ویژه در تابستان سال ١٩٧٥ و در زمان فیلم برداری به علت اعتصاب نظافتچی ها کثیف بود و انبوهی از زباله در پیاده روها و خیابان ها رها شده بود.

١٠- سیبل شفرد بازیگر محبوب آن گروه نبود

شفرد پرزرق وبرق با فیلم «آخرین نمایش فیلم» ستاره و باعث شد کارگردان آن فیلم، پیتر باگدانوویچ همسر خود را ترک کند و بعد در فیلم های بی رمقی مانند «دیزی میلر» بازی کرد و رفتار پرتکبر او در سفرهایش با باگدانویچ در محافل هالیوود بازخورد خوبی نداشت. شفرد امروز بیشتر به عنوان یک بازیگر تلویزیونی شهرت دارد. او برای بازی در «راننده تاکسی» کمتر از قیمتی گرفت که معمولا درخواست می کرد. نکته این بود که هیچ کس او را چندان به عنوان یک بازیگر قبول نداشت. جولیا فیلیپس تهیه کننده موقع تماشای راش های روزانه بازی او در لس آنجلس حالش بد می شد. اسکورسیزی بارها و بارها مجبور می شد جمله های او را برایش تکرار کند و سرخوردگی دنیرو به جایی می رسید که با او دعوایش می شد. شریدر بعدا گفت: «ما همیشه می گفتیم دنبال یک نفر از نوع سیبل شفرد هستیم. بدتر از نوع سیبل شفرد هم پیدا می شد؟ اما او همیشه از «نوع» سیبل شفرد باقی ماند».


منبع: شرق