تبیان، دستیار زندگی
مقالات خواندنی گروه دین در هفته ای که گذشت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماه محترم، فاتح خیبر، یار درباریِ امام جواد(ع)، ...

مقالات خواندنی گروه دین در هفته ای که گذشت.

گروه دین تبیان
مطالب دین

ماه محترم و شهر امیرِالمومنین  
 وقتی یک شخص بسیار با اهمیت و بزرگ، انسانی را به مهمانی دعوت کند قبل از شرکت در آن مهمانی افراد استحمام کرده و خود را نظیف میکند و لباس های نو و تمیز پوشیده تا با ظاهری زیبا وارد مهمانی شود ...
یار درباریِ امام جواد علیه السلام 
از خود بپرسیم که چه ویژگیهایی در محمد بن اسماعیل و علی بن یقطین و افراد مشابه آنها هست که اهل بیت علیهم السلام نه تنها به حضور آنها در دربار راضی هستند؛ بلکه آنها را بدان تشویق هم می کنند؟
فرامین فاتح خیبر به ارتشی ها  
با تحلیل و بررسی جنگ نهروان در می یابیم که امام علی علیه السلام آگاهانه در برابر خوارج، این دزدان دین، و مقدس نماهای نادان، ایستادگی کرد، و هرگز از تهدید آن ها نهراسید، و با عزمی راسخ و آهنین و توکّلی مخلصانه به خدا، به راه خود ادامه داد، و درس شهامت و دلاوری را به پیروانش آموخت، و هشدار داد که هرگاه افرادی را دیدید که زیر ماسک دین، به اصل دین ضربه می زنند، به آن ها امان ندهید.

ارتش


باید و نبایدهای اعتکاف 
درست است که می خواهید 3 روز بی خیال دنیا شوید، اما به هر حال یک سری وسایل برای این مدت لازم دارید. در کنار این وسایل، یک سری آمادگی ها و توصیه های معنوی برای این ایام بیان شده است که دانستن آن ها خالی از لطف نیست. پس قبل از آنکه شال و کلاه کنید، توشه راهتان را جمع کنید.
دعاهایی شبیه دعای یا من ارجوهِ ماه رجب    
یکی از دعاهایی که در ماه رجب در تعقیب نمازها سفارش به خواندن شده، دعای یا من ارجوه ... است. در این مقاله این دعا از جهت راوی و ادعیه مشابه مورد بررسی قرار می گیرد.

یا من ارجوهِ ماه رجب

تلاش برای ترک محرمات در ماه رجب 
رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: اى مسلمانان! آستین بالا زنید كه كار جدّى است و آماده شوید كه رفتن نزدیك است و توشه برگیرید كه سفر طولانى است.
امام علی علیه السلام و اقدام و عمل اقتصادی
امام علی علیه السلام با تلاش و کوشش سعی در آبادی و آبادانی سرزمین مسلمین داشته و در این راه هیچگاه احساس خستگی نمی کند. در کنار این تلاش شبانه روزی، اقدامات آن حضرت در اطعام فقیران و ایتام و رسیدگی به امور بردگان و انفاقهای زیاد آن حضرت باید الگوی ما در زندگی واقع شود.
ایستگاه سیزدهم، ایستگاه اعتکاف  
روح و روان سنگین شده است، کوله بار گناه پُر شده است. نمی دانم این قطار زندگی در کدامین ایستگاه توقف می کند، تا قدری از سختی راه و کولبار سنگین گناه سبک شود، ایستگاه سیزدهم نزدیک است...

 اعتکاف

من یک مسیحی عاشقم   
دوشنبه ساعت 12 ظهر_14بهمن1381_لبنان، ما _5 نویسنده_ که از ایران برای شرکت در یک مناسبت فرهنگی به لبنان آمده بودیم؛ برای رسیدن به قرار، خیابانها را پشت سر گذاشتیم و همان طور که هاشمی رایزن فرهنگی ایران، راهنمایی کرده بود؛ به محله مسیحی نشین در شمال غرب بیروت نزدیک شدیم.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.