تبیان، دستیار زندگی
به ادعای نیویورک پست، دولت آمریکا به این دلیل توافق ایران را به عنوان یک معاهده به کنگره تحویل نداد که بتواند به طور مداوم در مفاد آن دستکاری کند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستکاری در مفاد برجام!

به ادعای نیویورک پست، دولت آمریکا به این دلیل توافق ایران را به عنوان یک معاهده به کنگره تحویل نداد که بتواند به طور مداوم در مفاد آن دستکاری کند.

فراوری : آزاده مرنی - بخش سیاست تبیان
ایران و امریکا

روزنامه نیویورک پست (New York Post) طی گزارشی جنجال برانگیز نوشت : "اوباما تا چه اندازه در حمایت از توافق هسته ای ایران پیش خواهد رفت؟ توافقی که وی آن را مهمترین میراث خود می داند." به ادعای نگارنده این مطلب، تهران به وضوح تهدید می کند در صورتی که به سامانه مالی آمریکا دسترسی پیدا نکند، از ادامه روند اجرای توافق امتناع خواهد کرد. ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، جمعه گذشته اعلام کرد واشینگتن به تعهدات خود در خصوص برجام عمل نمی کند؛ زیرا ما همچنان قادر نیستیم از پول های بلوکه شده خود در خارج از کشور استفاده کنیم.
این روزنامه در ادامه نوشت : "البته نباید انتظار داشت دولت اوباما حتی به بلوف های ایران پاسخ دهد. در واقع وزارت خارجه آمریکا در نامه ای به فرماندارهای 50 ایالت، از آن ها درخواست کرد درباره تحریم های ایالت خود علیه ایران تجدیدنظر کنند. این در حالی است که بیشتر این تحریم ها در ارتباط با برنامه هسته ای ایران نیست و به دلیل حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی این کشور و غیره وضع شده است."
"گروه ویژه اقدام مالی" ، نهادی جهانی است که با پولشویی و حمایت مالی از تروریسم مبارزه می کند. این نهاد به تازگی اعلام کرده  به طور خاص نگران حمایت مالی مداوم ایران از تروریسم بین المللی است.! و از همه ی اعضای خود خواست اقداماتی مؤثر برای محافظت از بخش های مالی خود در مقابل خطراتی که ایران عامل ایجاد آن است، به کار  ببندند.

اگرچه آنها در ظاهر می گویند با برجام مخالفتی ندارند اما فعالیت های مغرضانه آنها در عمل ناقض برجام است

به اعتقاد این روزنامه ، در مقابل دولت اوباما در جهت مخالف حرکت می کند و در نظر دارد امکان انجام مبادلات مالی به دلار آمریکا از طریق یک مرکز تهاتری در هنگ کنگ را برای تهران فراهم کند.
در انتهای این مطلب، نگارنده در ادامه ادعاهای واهی خود افزود: یکی از دلایلی که این توافق بد هرگز به عنوان یک معاهده به کنگره تحویل داده نشد این بود که اوباما هر زمانی بتواند مفاد آن را برای جلب رضایت تهران تغییر دهد. آن طور که به نظر می رسد این روند تا زمانی که ایران به هر آن چه می خواهد دست پیدا کند، ادامه خواهد یافت.
البته با توجه به عدم اقدامی آشکار از سوی آمریکا مبنی بر لغو تحریم ها مقامات ایرانی اظهار داشتند : "آمریکا به تعهدات خود در قبال توافق هسته ای عمل نمی کند و مانع از آن می شود که ایران به طور کامل از لغو بخش بزرگی از تحریم های اقتصادی بهره ببرد." و سردمداران آمریکایی نیز مدعی هستند که آزمایشات موشکی ایران برخلاف تعهدات این کشور در برجام بوده و آمریکا را در لغو تحریم ها دچار تردید کرده است. اگرچه آنها در ظاهر می گویند با برجام مخالفتی ندارند اما فعالیت های مغرضانه آنها در عمل ناقض برجام است. هدف از برجام برای ما بازشدن فضاهای اقتصادی جدید و برچیده شدن موانع تحریمی بود اما اینکه آنها می گویند تحریم ها را از حیث هسته ای برداشته و از جنبه دیگری ایجاد می کنیم ، مسئله ای است که همواره نسبت به آن هشدار داده شده بود. به هر حال باید توجه داشت که عهدشکنی های دولت آمریکا همواره بر ملت ما ثابت شده و اگر چنین اتفاقی به صورت رسمی و غیر رسمی تایید شود دور از انتظار نخواهد بود.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان / خبرگزاری تسنیم