تبیان، دستیار زندگی
من به تازگی ازدواج کرده ام می خواستم بدانم که در هنگام مشاجره با همسرم چگونه برخورد کنم؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حذف بگومگو در روابط همسران

من به تازگی ازدواج کرده ام می خواستم بدانم که در هنگام مشاجره با همسرم چگونه برخورد کنم؟

مشاور: عطاریان-مرکز مشاوره تبیان
مشاجره

1- در هنگام گفتگو با یکدیگر، اطمینان کسب کنید خشم و غضب و نیز انتقادات شما دو نفر از هم، از حد خود نگذرد. طغیان خشم محرک دعوا و تنش است.

2- عدم توافق ها را بپذیرید. چرا که زوجین شاد و با ارتباطات سالم، عدم توافق ها، گفتگو کردن محترمانه درباره تفاوت ها و خود کنترلی را به خوبی آموخته اند. آنها به یکدیگر نشان می دهند که دیدگاه یکدیگر را درک کرده و در نهایت هر دوشان یک هدف و خواسته را دنبال می کنند. در یک کلام میان این دست زوجین نوعی احساس مشارکت و عشق متقابل برقرار است. اگر احساس کنند که به حرف هایشان گوش داده می شود و مورد درک متقابل قرار می گیرند در خیلی از مواقع حاضرند از یک موضوع دست کشیده و کوتاه بیایند و مجدداً روابط دوستانه شان با همسر را از سر بگیرند. این زوجین هیچ گاه دنبال احقاق حق خود نبوده و یا فتن مقصر برای آنها معنایی ندارد.

برای حصول به موفقیت در زندگی مشترک، باید سعی کنید زمانی که مشاجره می کنید از خودتان بپرسید: کدام یک مهم تر است: حق به جانب تان باشد یا با هم نزدیک و صمیمی باشید؟

3- مشاجرات تان را با روش برد- برد خاتمه دهید. راه های مختلفی وجود دارد که بتوان یک مشاجره را با عباراتی مثبت به پایان رساند. در حالت کلی زوجین سالم، بگومگو می کنند اما مشاجرات آنها از کنترل خارج نمی شود و با یک پایان خوش تمام می شود. بطوری که دو باره به سوی هم باز می گردند و باز هم دوستدار یکدیگر هستند.

4- هر چیزی که باعث می شود خشم تان فروکش کند و مجدداً به میز مذاکره باز گردید را به خاطر سپرده و تمرین کنید. در میانه یک عدم توافق، وقت تنفس بگیرید و خود را آرام کنید و بر روی نقطه نظرات طرف مقابل متمرکز شوید. صادقانه از خودتان بپرسید: آیا لازم است که از همسرم عذرخواهی کنم؟

برای حصول به موفقیت در زندگی مشترک، باید سعی کنید زمانی که مشاجره می کنید از خودتان بپرسید: کدام یک مهم تر است: حق به جانب تان باشد یا با هم نزدیک و صمیمی باشید؟ و اگر همسرتان گرفتار طوفان خشم شد تمرین کنید که بذله گویی کنید و فضایی جدید را برای او مهیا کنید تا بتوانید مجدداً آرامش را به فضای خانه باز گردانید.

ضمنا:

- دعوا و مشاجره به هیچ عنوان به معنای گفتگو و مباحثه نیست. سعی کنید تفاوت این دو را درک کنید.
- با گوشه و کنایه حرف زدن و جک گفتن و تمسخر یکدیگر حتی به صورت گاهگاهی، نوعی دشمنی و خصومت تلقی می شود. زیرا این معنی را می دهد که طرف مقابل تان (همسرتان) را جدی نمی گیرید.

- به طور منظم تفریح و سرگرمی با همسرتان داشته باشید. مثلاً پیاده روی و صحبت کردن هر روز و یا حتی هفتگی، برای ایجاد نشاط در زندگی زوجین ضرورت دارد.


جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی مشاوره پس از ازدواج اینجا کلیک کنید.

جهت دریافت مشاوره پس از ازدواج اینجا کلیک کنید.