تبیان، دستیار زندگی
در حال حاضر 80کاریابی خارجی در کشور وظیفه اعزام نیروی کار به خارج از کشور و 810 دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی داخلی نیز زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار ثبت نام از کارجویان و معرفی آن ها به کارفرمایان را به عهده دارند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اعزام ۱۰هزار نیروی کار به خارج در سال ۹۵

در حال حاضر 80کاریابی خارجی در کشور وظیفه اعزام نیروی کار به خارج از کشور و 810 دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی داخلی نیز زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار ثبت نام از کارجویان و معرفی آن ها به کارفرمایان را به عهده دارند.

بخش اقتصاد تبیان
اکبرنیا

اکبرنیا درباره برنامه های سال 95 گفت: در حال حاضر 80کاریابی خارجی در کشور وظیفه اعزام نیروی کار به خارج از کشور و 810 دفتر مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی داخلی نیز زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کار ثبت نام از کارجویان و معرفی آن ها به کارفرمایان را به عهده دارند.

وی ادامه داد: در سال های گذشته با توجه به سیاست های دولت در واگذاری امور قابل واگذاری به بخش خصوصی نقش این دفاتر در خط مقدم اشتغال کشور  به عنوان حلقه واصل بین کارجویان و بازارکار بیش ازپیش پررنگتر شده است، اما باوجود این اهمیت همچنان این دفاتر با مشکلات اقتصادی دست وپنجه نرم می کنند.

وی از هدف گذاری اعزام 10 هزار نیروی کار ایرانی به خارج از کشور و به کارگماری 220 هزار کارجو در بازارکار کشور توسط کاریابی ها در سال 95 خبر داد و گفت:پیش بینی اعزام 10 هزار نیروی کار ایرانی به خارج را داریم.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد اعزام نیروی کار در سال های گذشته را سالانه دو هزارتا چهار هزار نیروی کار خواند و گفت: در طول سال های گذشته صرف نظر از صدور خدمات فنی و مهندسی در قالب شرکت های پیمانکاری، به طور میانگین سالانه بین دو تا چهار هزار نیروی کار ایرانی اعزام شده که این میزان به دلیل تحریم های حاکم بر اقتصاد و بازار کار کشور هرسال متغیر بوده است.

وی در ادامه  با اشاره به چشم انداز جدید کشور در دوران پسابرجام پیش بینی کرد که در سال 95، 10 هزار نیروی کار ایرانی به خارج اعزام شوند.

اکبرنیا با اشاره به اینکه اعزام نیروی کار به خارج از کشور بستگی به شرایط کشور [هدف] دارد  گفت: در چند سال اخیر با توجه به شرایط تحریم، بسیاری از کاریابی های خارجی در بحث اعزام نیروی کار با رکود مواجه شدند که  در این شرایط  خود کاریابی ها با توانمندی ها و ارتباطاتشان توانستند در سطح محدودی  درزمینه اعزام نیروی کار فعالیت داشته باشند.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بابیان اینکه دیپلماسی فعال ایران در منطقه و دیگر نقاط جهان، می تواند امکان تعامل ایران با کشورهای جهان را افزایش دهد ابراز امیدواری کرد: برجام و اجرای آن شرایط برای تعامل با دیگر کشورها به منظور اعزام نیروی کار ایرانی را فراهم کند.

اکبرنیا همچنین به اهمیت مهارت آموزی نیروی کار اشاره کرد و گفت: معمولاً بیشتر کشورهایی که تقاضای نیروی کاردارند نیروهای دارای مهارت را به نیروهای ساده ترجیح می دهند و از آن ها برای شغل های موردنظر خود استفاده می کنند.

*واگذاری اموری غیرحاکمیتی وزارت کار به کاریابی های سراسر کشور

اکبرنیا به واگذاری امور غیرحاکمیتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال 95 اشاره کرد و گفت: براساس بخشنامه معاونت روابط کار از اردیبهشت ماه سال جاری امورات قابل واگذاری همچون تشکیل پرونده بیمه بیکاری و اشتغال مجدد متقاضیان بیمه بیکاری به صورت سراسری توسط کاریابی ها انجام می شود.


منبع: فرهنگ نیوز
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .