تبیان، دستیار زندگی
«عالیجناب اژدها» در کتابفروشی ها
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«عالیجناب اژدها» در کتابفروشی ها

حسین یعقوبی پنج نمایشنامه طنز از طنزنویسان شهیر روسیه و آمریکا را در قالب کتابی با عنوان «عالیجناب اژدها» منتشر کرد.

«عالیجناب اژدها» در کتابفروشی ها

کتاب عالیجناب اژدها شامل پنج نمایشنامه طنز از طنزنویسان دنیا با ترجمه حسین یعقوبی از سوی نشر مروارید منتشر و روانه بازار کتاب شد.

در این کتاب پنج نمایشنامه با عناوین «عالیجناب اژدها» نوشته ایوگنی شوارتس، «خودکشی» نوشته نیکلای اردمن، «امیال سرکوفته» نوشته سوزان گلاسپل، «به دنیا آمدن» اثر ویلیام ساوریان و «دیدار از سیاره کوچک» نوشته گور ویدال  با ترجمه یعقوبی قرار گرفته است.

ایوگنی شوارتس نمایشنامه نویس  و شاعر روس در نمایشنامه عالیجناب اژدها به روایت زندگی اژدهایی می پردازد که قابلیت تغییر شکل به آدمیزاد را دارد و تحت تسلط شهرداری شهر است. شهردار از اژدها برای پوشش فسادهای خود استفاده می کند. در این نمایشنامه در واقع تزار روسیه به اژدها و شهردار به استالین شباهت دارد و همین مساله اجرای آن را به مدت سی سال در اتحاد جماهیر شوروی ممنوع کرده بود.

نمایشنامه خودکشی نیز با الهام از داستان جسد زنده اثر تولستوی نوشته شده و داستانش درباره فردی به نام سیمون سمیونویچ است که در کشوری زندگی می کند که سردمدارانش مدعی دفاع از حقوق کارگران در جهان هستند. اما سمیونویچ  که از بیکاری رنج برده و دوست دارد که یک شیپورزن بزرگ جهانی شود با شلیک گلوله ای به زندگی خود هاتمه می بخشد تا توجه همه به او جلب شود. همه تلاش می کنند تا او را متقاعد کنند یادداشتی برای خود کشی خود بنویسد که در جهت منافع آنها باشد ولی تصمیم نهایی سیمون ماجرا را تغییر می دهد.

داستان امیال سرکوفته نیز درباره  هیئت منصفه ای متشکل از نان است که درباره قتل یک مرد توسط همسرش که بر اساس روایتی واقعی نوشته شده بود قضاوت می کردند.

نمایشنامه به دنبا رفتن نیز نمایشی از تمایل نویسنده برای نمایش دغدغه های روانی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از طبقه اجتماعی شخصیت های متنوع در متن و تاثیرگذرای آنها بر رفتار روزمره شان که با بیانی طنز آمیز نوشته شده است.

داستان «دیدار ار سیاره کوچک» نیز عنوان یکی از آثار مشهور گور ویدال نمایشنامه نویش آمریکایی است که به موضوه دیدار یک فرازمینی بازیگوش از زمین می پردازد.

نشر مروارید این کتاب را با قیمت ۱۸ هزار تومان و با شمارگان ۵۵۰ نسخه منتشر کرده است.


منبع: مهر
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .