تبیان، دستیار زندگی
صبر محافظی در برابر اشتباهات است، درست مثل لباس که از ما در برابر سرما محافظت می کند. وقتی با بیشتر شدن سرما لباس بیشتر می پوشید، سرما دیگر قدرت آسیب رساندن به شما را ندارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا لباسی به نام «صبر» دارید؟

چگونه در برابر ناملایمات زندگی بردباری به خرج دهیم؟

صبر محافظی در برابر اشتباهات است، درست مثل لباس که از ما در برابر سرما محافظت می کند. وقتی با بیشتر شدن سرما لباس بیشتر می پوشید، سرما دیگر قدرت آسیب رساندن به شما را ندارد. به همین ترتیب بر مواجهه با اشتباهات بزرگ، باید صبورتر شوید، آنوقت آن اشتباهات دیگر قدرت ضربه زدن به شما را نخواهند داشت.

فراوری:ه. منفرد-بخش خانواده ایرانی تبیان
صبر

در زندگی ماشینی و پرهیاهوی امروزی واژه صبر، تحمل و بردباری گاهی سخت به نظر می رسد و چندان آسان به نظر نمی رسد که در این دنیای پرسرعت مجبور شویم صبور باشیم و تحمل زیادی داشته باشیم.
صبر به معنای استقامت، خویشتنداری و پایداری در مواجهه و رویارویی با علل و عواملی است که مانع از حرکت انسان به سوی هدف می شود. پانزدهم رجب وفات حضرت زینب کبری (س) بزرگ پرستار دشت کربلا که با تحمل و ایستادگی در برابر مشکلات توانست الگوی صبر و استقامت برای جهانیان شود و زینب علیهاالسلام، کوه بردباری است. صبر هم شرمنده اوست که نمی تواند عظمت کار زینب را بیان کند. صبر ازجمله صفات باارزش اخلاقی است که می توان از این حضرت آموخت و ایشان را الگویی برای زندگی فردی و اجتماعی قرار داد و در زیر سایه الگوگیری از چنین شخصی به بهترین شکل به اهداف خویش دست یافت.
البته زمانی هم می رسد که نمی توانیم صبر و شکیبایی لازم را داشته باشیم، زود خسته می شویم، نمی توانیم شرایط سخت پیش رو را تحمل کنیم. در این مواقع خیلی زود کنترل خود را از دست می دهیم و عصبانی می شویم و دیگران را نیز ملامت می کنیم اما به راستی باید چگونه در برابر ناملایمات زندگی صبر و بردباری به خرج دهیم؟

فکر نکنیم تنها قربانی ما هستیم

وقتی بی صبر می شوید، فقط به خاطر آن چیزی است که روی آن متمرکز شده اید. مثبت اندیش باشید. روی این واقعیت که روی چیزی متمرکز شده اید تمرکز نکنید، درعوض به نتیجه مثبتی که منتظرش هستید فکر کنید

سعی کنید واقعیات را بپذیرید. فراموش نکنید در طول زندگی همواره مشکلاتی سر راهمان قرار می گیرند. اگر بتوانیم قبول کنیم که این جزء تفکیک ناپذیر زندگی است، بهتر نیز می توانیم آنها را بپذیریم و درصدد حل آنها برآییم. ولی اگر فکر کنیم که این تنها ما هستیم که مشکل داریم، خودمان را قربانی مشکلات موجود می دانیم و درنتیجه توانی هم برای فائق آمدن بر آنها نخواهیم داشت.
یکی دیگر از عوامل مهم برای صبور بودن این است که بتوانیم با ترس هایمان مقابله کنیم. سعی کنید بتوانید بر ترس هایی که برای دست یافتن به اهدافتان بر شما چیره می شوند غلبه کنید. یادتان باشد تنها با شجاعت و قدرت است که می توانید به اهداف خود دست یابید.

در برابر آنچه نمی خواهید مقاومت نکنید

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا گاهی وقتی مشکلی برایمان پیش می آید هر چه تلاش می کنیم نمی توانیم خودمان را از شر آن خلاص کنیم. جواب ساده است؛ زیرا اغلب در برابر هر چه مقاومت کنیم، قوی تر می شود. بعضی ها بر این عقیده اند که اگر در برابر منفی ها مقاومت نکنیم چگونه از قید آنها رها شویم؟ اما توجه داشته باشید که همان باور، شما را از رسیدن به خواسته هایتان بازمی دارد. اغلب گمان می کنیم اگر در برابر آنچه نمی خواهیم مقاومت کنیم از سر راهمان کنار می رود اما اینطور نیست. در بسیاری موارد با مقاومت نکردن است که می توانیم به خواسته هایمان دست یابیم. معمولا هنگامی که دربرابر چیزی یا کسی مقاومت می کنیم بر توانایی آن می افزاییم. هنگامی که در برابر آنچه نمی خواهیم مقاومت می کنیم در اصل به آنها بها می دهیم و بیشتر توجه می کنیم .البته این به آن معنا نیست که به آنچه نمی خواهید توجه کنید بلکه شما باید به جای مقاومت در برابر آنها از نیرویی که در شما ایجاد می کنند برای رسیدن به آنچه می خواهید استفاده کنید.

راههای تقویت صبر و بردباری

*هدف کلی را ببینید

اگر برای تمدید گواهینامه رانندگیتان در صف پلیس 10 + ایستاده اید، به خاطر داشته باشید که این کاری است که باید هر پنج سال یکبار انجام دهید. حتی یک ساعت منتظر ماندن برای بهره بردن از مزیت آزادی 5 سال رانندگی، معامله بدی نیست. پس همیشه نگاهتان به چشم انداز آینده باشد.

*ذهنتان را روی چیزهای دیگر متمرکز کنید

وقتی بی صبر می شوید، فقط به خاطر آن چیزی است که روی آن متمرکز شده اید. مثبت اندیش باشید. روی این واقعیت که روی چیزی متمرکز شده اید تمرکز نکنید، درعوض به نتیجه مثبتی که منتظرش هستید فکر کنید.

*به طولانی مدت فکر کنید

سعی کنید بتوانید بر ترس هایی که برای دست یافتن به اهدافتان بر شما چیره می شوند غلبه کنید. یادتان باشد تنها با شجاعت و قدرت است که می توانید به اهداف خود دست یابید

بی صبری معمولاً درنتیجه کوتاه نظری است، یعنی نمی توانید به آن چیز در طولانی مدت نگاه کنید. این سوال را از خودتان بپرسید، "اگر امروز برای فلان کار این مدت زمان را صبر کنم، یک سال دیگر تفاوتی می کند؟" این هم دقیقاً یعنی به آن موقعیت در چشم انداز صحیح نگاه کنید. وقتی اینکار را بکنید، اضطرابتان فروکش کرده و تمرین صبر می کنید.

*از مقایسه کردن اجتناب کنید

بی صبری معمولاً درنتیجه مقایسه کردن های اشتباه ایجاد می شود. اگر یکی از همسالانتان به درجه ای از موفقیت رسیده است که آرزوی شماست، باید درک کنید که موقعیت شما با او همسان نیست. خیلی وقت ها والدین به خاطر اینکه درمورد فرزندان دوستانشان که با سرعت بیشتری درحال پیشرفت هستند می شوند، صبر خود درمقابل فرزندشان را از دست می دهند. آنچه این والدین متوجه نمی شوند این است که فرزند آنها ممکن است در جنبه های دیگر بسیار از بقیه همسالانش جلوتر باشد ، غیرمنصفانه است که توقع داشته باشیم در همه جنبه ها بهترین باشند.

*دنبال پشت گرمی باشید

تاریخ سرشار از داستان موفقیت هایی است که درنتیجه صبر به وجود آمده اند. توماس ادیسون سالها برای کنترل فرایند الکتریکی که نور را تولید می کند تلاش کرد. هلن کلر سالهای بسیار سختی را برای یادگیری کارهایی که برای خیلی ها آسان بود صرف کرد. دنبال کسانی باشید که صبر را تمرین کرده باشند تا از آنها درس بگیرید.
تمرین صبر کار ساده ای نیست اما آنها که صبر دارند همیشه به طرق مختلف پاداش آن را می گیرند. صبر هم مثل هر مهارت دیگر قابل یادگیری است. یاد بگیرید که ایمان و نبود آن را تشخیص دهید و بدانید که چه زمان باید عملکرد خود را تغییر دهید یا عقب بایستید و صبر کنید. موفقیت یک شبه زود هم از بین می رود اما موفقیت بادوام نیازمند عشق، پشتکار و صبر است.منابع: همشهری، مردمان،بیتوته


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.