تبیان، دستیار زندگی
نئودیمیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Nd و عدد اتمی 60 وجود دارد. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نئودیمیم(1)

نئودیمیم

نئودیمیم عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان Nd و عدد اتمی 60 وجود دارد.

خصوصیات قابل توجه

نئودیمیم که یک فلز خاکی کمیاب است به مقدار18% در فلز خاکی کمیاب قابل اشتعال وجود دارد. این فلز دارای درخشش فلزی و رنگ آن نقره ای روشن بوده و یکی از واکنش پذیر ترین فلزات خاکی کمیاب به حساب می آید؛ نئودیمیم در معرض هوا به سرعت کدر شده و تولید اکسیدی می کند که باعث پوسته پوسته شدن این فلز می گردد که موجب اکسیداسیون بیشتر این فلز می شود.

نئودیمیم

کاربردها

کاربردهای نئودیمیم به شرح زیر است:

1- نئودیمیم بخشی از دیدیمیم است که در رنگ آمیزی شیشه ها ی عینک های جوشکاری به کار می رود.

2- از نئودیمیم در رنگ آمیزی شیشه یک طیف ملایم که بین بنفش خالص تا قرمز و خاکستری می باشند استفاده می شود. نوری که از این شیشه ها ساطع می گردد نوار جذبی درخشانی را پدیدار می کنند. از این نوع شیشه در فعالیت های نجومی برای تولید نوارهای درخشانی که به وسیله آن ها احتمال درجه بندی خطوط طیفی وجود دارد استفاده می شود.

شیشه حاوی نئودیمیم یک ماده لیزری است که به جای یاقوت برای تولید نور هم نوسان به کار می رود. از نئودیمیم همچنین برای زدودن رنگ سبز شیشه ها که ناشی از آلاینده های آهن است مورد استفاده قرار می گیرد.

نئودیمیم

3- نمک های نئودیمیم بعنوان رنگ افزای لعاب ها کاربرد دارند.

4- نئودیمیم در آهن رباهای دائمی بسیار قوی Nd2Fe14B به کار می روند. این نوع آهن رباها از انواع آهنرباهای کبالت - سامریم ارزانتر هستند.

تاریخچه

نئودیمیم را در سال 1885 یک شیمیدان اتریشی به نام Carl F. Auer von Welsbach در وین کشف کرد. او نئودیمیم را به همراه عنصر پرازئودیمیم از ماده ای به نام دیدیمیم جدا نمود اما تا سال 1925 حالت نسبتاً خالص این عنصر تهیه نشد. کلمه نئودیمیم از واژه های یونانی neos (جدید) و didymos (دوگانه) گرفته شده است.

امروزه بیشتر نئودیمیم از طریق فرآیند جا به جایی یونی شن مونازیت (Ce,La,Th,Nd,Y(PO4 که ماده ای که سرشار ازعناصر خاکی کمیاب است و نیز با روش الکترولیز نمک های هالید آن تهیه می شود.

ادامه دارد ...


مرکز یادگیری سایت تبیان - منبع: پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور
تنظیم: مریم فروزان کیا