تبیان، دستیار زندگی
ما هیئتی را برای مذاکره به عربستان با هدف مذاکره در این خصوص به این کشور فرستاده ایم و با جدیت هم دنبال این مسئله هستیم که امسال بتوانیم حجاجمان را به مکه مکرمه اعزام کنیم اما متاسفانه در طول چند ماه گذشته، دولت عربستان کلاً کارشکنی کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازهم کارشکنی عربستان

ما هیئتی را برای مذاکره به عربستان با هدف مذاکره در این خصوص به این کشور فرستاده ایم و با جدیت هم دنبال این مسئله هستیم که امسال بتوانیم حجاجمان را به مکه مکرمه اعزام کنیم اما متاسفانه در طول چند ماه گذشته، دولت عربستان کلاً کارشکنی کرده است.

بخش سیاست تبیان
جنتی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مذاکراتِ در جریان مقامات سازمان حج و زیارت و وزارت حج عربستان از احتمال صدور ویزا از طریق سفارت سوئیس برای حجاج ایرانی خبر داد.
علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) درباره آخرین تصمیمات اتخاذ شده در خصوص برگزاری حج تمتع سال جاری و اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی در پی مذاکرات اخیر مسئولان سازمان حج و زیارت با مقامات وزارت حج دولت عربستان سعودی در این کشور، گفت: ما هیئتی را برای مذاکره به عربستان با هدف مذاکره در این خصوص به این کشور فرستاده ایم و با جدیت هم دنبال این مسئله هستیم که امسال بتوانیم حجاجمان را به مکه مکرمه اعزام کنیم اما متاسفانه در طول چند ماه گذشته، دولت عربستان کلاً کارشکنی کرده است.

وی افزود: در چند ماه گذشته، این اولین بار بود که مقامات سعودی به چند نفر از مسئولان سازمان حج و زیارت ویزا دادند و تا جایی که می دانم در قبال مسائل مختلفی که هیئت ما مطرح کرده است، آنها (مقامات سعودی) برخوردهای منفی صورت دادند. به عنوان مثال آنها در بحث حمل و نقل هوایی و اینکه هواپیماهای ما بتوانند زائران را به آنجا منتقل کند، کارشکنی های مختلفی انجام می دهند. در مورد صدور ویزا هم کارشکنی می کنند؛ ما در این رابطه به آنها گفته ایم که اگر دولت سوئیس، حافظ منافع شما در ایران است، باید به حجاج ایرانی ویزا بدهد اما آنها اصرار دارند که ویزا، در یک کشور ثالث داده شود که این مورد برای ما به هیچ وجه من الوجوه، قابل قبول نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد : برخوردهایی هم که آنها در گذشته با زائران و حجاج ایرانی داشته اند، برخوردهایی بسیار توهین آمیز و تحقیرآمیز بوده است که ما به هیچ وجه این برخوردها را نمی پذیریم و در مذاکراتی هم که صورت گرفته است، ما سازمان حج و زیارت را موظف کرده ایم که کلیه شرایطی را که ما داریم، به مقامات عربستان سعودی منتقل کنند و آنها باید همکاری کنند که حج تمتع انجام شود و بیش از این کارشکنی نکنند. ما علیرغم اینکه سه، چهار ماه زمان را از دست داده ایم، در عین حال تلاش می کنیم که چنانچه مقامات عربستان نیز همراهی بکنند، امسال بتوانیم حج تمتع را برگزار کنیم.


منبع : خبرگزاری مهر