تبیان، دستیار زندگی
معاون اول رئیس جمهوری طی ابلاغیه هایی جداگانه به دستگاه های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی كه در آن وظایف و تكالیف هر یك از دستگاه ها برای اجرای این پروژه ها به وضوح مشخص شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ابلاغ برنامه دستگاه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی

معاون اول رئیس جمهوری طی ابلاغیه هایی جداگانه به دستگاه های اجرایی، تصویب نامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ناظر به پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی كه در آن وظایف و تكالیف هر یك از دستگاه ها برای اجرای این پروژه ها به وضوح مشخص شده است را ابلاغ كرد.

بخش اقتصاد تبیان
اقتصاد مقاومتی

به گزارش تبیان  از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری پروژه های مصوب كارگروه های برنامه ملی اقتصاد مقاومتی را برای وزارتخانه های نیرو، راه و شهرسازی، نفت، امور اقتصادی و دارایی، جهاد كشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، معاونت حقوقی رئیس جمهور، بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، معاونت اجرایی رئیس جمهور، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور، دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابلاغ كرده است.

بر این اساس، دستگاه مربوطه موظف به اجرای این پروژه های اولویت دار برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی به عنوان اولویت های اجرایی در سال 95 شده اند.

در این ابلاغیه ها بر نكات و موارد ضروری كه لازم است در اجرای پروژه های مذكور از سوی دستگاه های اجرایی مدنظر قرار گیرد، در 5 بند به شرح زیر تاكید شده است:

1-پروژه های مصوب برای اجرا در سال 95 می بایست توسط «دستگاه مجری» با اولویت و در چارچوب « نظام یكپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» اجرا و تكمیل شوند. كلیه مسئولیت ها از زمان ابلاغ تا اتمام پروژه بر عهده «دستگاه مجری» خواهد بود.

2-«دستگاه مجری» با قید فوریت حداكثر ظرف مدت دو روز برای تسریع در اجرای هر یك از آنها نسبت به صدور حكم برای معاون و یا معاونین ذیربط خود بعنوان مجری اقدام و به دبیرخانه ستاد معرفی نماید.

3-مجری منصوب از سوی وزیر و یا بالاترین مقام «دستگاه مجری» موظف است ظرف مدت یك هفته پس از ابلاغ این مصوبه برای هر یك از پروژه ها در چارچوب منشور پروژه مندرج در «نظام یكپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی»، «برنامه عملیاتی» تهیه و پس از تایید رئیس دستگاه اجرایی به دبیرخانه ستاد ارائه نماید.

4-تأمین منابع مالی لازم برای اجرای هر یك از پروژه های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می باشد و مجری می بایست در چارچوب اعتبارات، وظایف و اختیارات دستگاه مجری، كلیه اقدامات لازم را برای تأمین مالی پروژه به نحوی بعمل آورد كه پروژه طبق زمانبندی مصوب اجرا شود.

5-« دستگاه مجری» موظف است هر دو هفته یكبار به صورت مستمر، گزارش اقدامات بعمل آمده برای اجرای هر یك از پروژه ها و عملكرد را در چارچوب «نظام یكپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و شاخص های مصوب ستاد به دبیرخانه ستاد گزارش نماید.

در بخش دیگر این ابلاغیه آمده است:

-كلیه دستگاه های اجرایی موظف به انجام همكاری های لازم با « دستگاه مجری» برای اجرای پروژه های اولویت دار « مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی» برای اجرا در سال 1395 می باشند. طراحی سازوكار لازم برای تحقق همكاری های مشترك با سایر دستگاه ها بر عهده « دستگاه مجری» است.

-اجرای هر یك از پروژه ها بر اساس «نظام یكپارچه پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی» و مصوبات ستاد، توسط دبیرخانه ستاد مورد پایش قرار می گیرد. برای نظارت بر اجرا و حصول اطمینان از پیشرفت پروژه های مصوب، بازدیدهای میدانی به صورت اتفاقی حسب مورد توسط دبیرخانه انجام خواهد شد و پس از ارزیابی عملكرد، تشویق و یا تنبیه مجری در دستور كار ستاد قرار می گیرد.

-دبیرخانه ستاد پس از بررسی گزارش های واصله از « دستگاه مجری» و مستندات مربوط، موضوع را جهت پیگیری اجرای پروژه، رسیدگی به نحوه اجرا و بررسی مشكلات و اتخاذ تصمیمات مقتضی برای پیشبرد پروژه، در دستور كار «نشست سه جانبه رئیس ستاد، دستگاه مجری و دبیرخانه ستاد» كه بصورت هفتگی تشكیل می شود، قرار می دهد.

همچنین معاون اول رئیس جمهور در بخش پایانی این ابلاغیه ها تاكید كرده است: لازم است نتیجه اقدامات انجام یافته در ارتباط با مصوبات ابلاغی به اینجانب گزارش شود.

گفتنی است فهرست پروژه های اولویت دار هر یك از دستگاه های اجرایی كه مورد ابلاغ این دستور العمل قرار گرفته اند، در بخش تصاویر این خبر قابل دسترسی است.منبع:  تابناک
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .