تبیان، دستیار زندگی
اندیشکده «امریکن اینترپرایز» با اشاره به احتمال خرید جنگ افزارهای پیشرفته روسی توسط ایران اعلام کرد: ترکیب توان موشکی و جنگنده های جدید ایران را قادر می سازد که بر کشورهای منطقه و حتی نظامیان آمریکایی غلبه کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جدیدترین جنگ افزار روسیه در ایران

اندیشکده «امریکن اینترپرایز» با اشاره به احتمال خرید جنگ افزارهای پیشرفته روسی توسط ایران اعلام کرد: ترکیب توان موشکی و جنگنده های جدید ایران را قادر می سازد که بر کشورهای منطقه و حتی نظامیان آمریکایی غلبه کند.

فراوری:آزاده مرنی-بخش سیاست تبیان
جنگ افزار روسیه

اندیشکده "امریکن اینترپرایز" (مؤسسه تحقیقاتی در زمینه سیاستگذاری کلان ایالات متحده آمریکا) در گزارشی به قلم «فردریک کیگان» و «جان میلر» به تشریح رویکرد پیشرونده تامین تسلیحات در ایران پرداخته و تداوم این فرآیند را تهدیدی برای حضور آمریکا و متحدانش در خاورمیانه می داند.
گزارش ها حاکی از آن است که روسیه نهایتا یکی از سیستم های پیشرفته دفاع هوایی اس 300 را به ایران تحویل داده است. پیامدهای این اقدام و سایر خریدهای نظامی ایران ما (آمریکا) را به توجه فوری و بیشتر در این زمینه فرا می خواند. عملکرد سخت افزاری ارتش ایران می تواند به زودی خاورمیانه را در آستانه یک رقابت تسلیحاتی قرار داده و متحدان آمریکا در منطقه را برای تهیه تسلیحات پیشرفته ترغیب نماید. همچنین اسرائیل نیز برای توسعه نظامی خود تحریک می شود.
مهمتر از همه اینکه چنین وضعیتی غرب را وادار به تغییر رویکرد خود برای مواجهه نظامی احتمالی با ایران و یا آنچه قادر به اجرا در خلیج فارس است، می سازد. سامانه های متحرک سطح به هوای اس-300 با چهار لانچر تنها یکی از نمونه خریدهای نظامی ایران است. این سامانه قادر به شناسایی و هدف گیری هواپیماها از فاصله 120 مایلی می باشد. ساختار متحرک این سامانه تشخیص (توسط رادارها) و تخریب آن را دشوار ساخته و سرعت و دقت موشک هایش، آن را به سلاحی مرگبار بدل کرده است. سامانه اس-300 نخستین به روزرسانی سامانه های دفاع موشکی ایران در 40 سال گذشته تاکنون به شمار می آید.

علیرغم مخالفت های آمریکا با فروش تسلیحات پیشرفته از روسیه به ایران، تهران چندان نگران نیست و وعده تکمیل تحویل سامانه های دفاع هوایی تا پایان سال جاری را مطرح کرده است. این خوش بینی چندان هم بی اساس نیست

اما ایران خواستار تجهیز تسلیحاتی بیشتری است. حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در ماه فوریه لیست خرید 6 میلیارد دلاری خود را به مسکو تحویل داد که موشک های ضدکشتی یاخونت (Yakhont)، جنگنده بمب افکن های دوربرد سوخو-30، تانک های T-90 و دیگر ادوات نظامی از جمله آنها می باشد. به گفته علی اکبر ولایتی مشاور رهبری ایران نیز دولت ولادیمیر پوتین با تامین این درخواست ها موافقت کرده است.
یاخونت (موشک پیشرفته روسی) مافوق صوتی عمل می کند و می تواند کشتی ها را در فواصل 180 مایلی (280 کیلومتر) یا بیشتر با دقت مورد اصابت قرار دهد. برخی کارشناسان معتقدند روسیه هم اکنون این نوع از موشک ها را در سوریه مستقر کرده است. استقرار یاخونت در سواحل ایران تمامی کشتی های موجود در خلیج فارس چه نظامی و چه تجاری را تهدید می کند. بعلاوه اینکه نیروی دریایی آمریکا و متحدانش را وادار به تجدیدنظر در خصوص حضور یا عدم حضور ناوهای خود در این آب ها می نماید؛ وضعیتی که توازن قوا در این منطقه را قویا تغییر خواهد داد.
سوخو-30 که ایران درخواست خرید آن را نیز به مسکو ارائه داده سلاحی معادل جنگنده های F15E ایگلز است. تحویل آنها نخستین بروزرسانی قابلیت های هوایی ایران طی چند دهه اخیر خواهد بود. ایران با برخورداری از تسلیحاتی با برد 750 مایل (1200 کیلومتر)، یعنی فاصله ای معادل توان موشک های میان برد شهاب3، و همچنین سوخو-30 به آسانی توان رویارویی با کشورهای عرب زبان حوزه خلیج فارس و حتی هواپیماهای آمریکا و متحدانش در منطقه را دارد. این کشور بطور ناگهانی تبدیل به یک قدرت نظامی با سامانه های دفاع هوایی پیشرفته و درصد قابل توجهی از کنترل دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز خواهد شد. تمامی این پیشرفت ها در حالی صورت می گیرد که موشک های بالستیک نیز در داخل این کشور و بدون توجه به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در حال آزمایش است.
علیرغم مخالفت های آمریکا با فروش تسلیحات پیشرفته از روسیه به ایران، تهران چندان نگران نیست و وعده تکمیل تحویل سامانه های دفاع هوایی تا پایان سال جاری را مطرح کرده است. این خوش بینی چندان هم بی اساس نیست. قطعنامه شورای امنیت مجازات خودکاری را برای نقض ممنوعیت معامله تسلیحاتی یا دورزدن این قطعنامه توسط ایران یا روسیه برای آنها تعیین نکرده است. فروش تسلیحات به خودی خود توافق هسته ای را نقض نمی کند و در نتیجه نمی تواند موجب استفاده از ساز و کار «بازگشت تحریم ها» گردد.
در چنین شرایطی ایالات متحده ناچار است برای اعمال تحریم علیه روسیه یا ایران از ائتلاف جدیدی استفاده کرده و یا بی اراده به ادامه اجرای برجام بپردازد. در چنین وضعیتی تعادل نظامی در خاورمیانه نیز در خطر قرار دارد. گرچه وعده واشنگتن برای وتوی فروش سامانه های نظامی روسی به ایران امری ضروری است، اما کافی نیست. آمریکا باید فورا ائتلافی بین المللی برای اعمال مجازات علیه روسیه و ایران در صورت هرگونه معامله (نظامی _تسلیحاتی) میان آن ها تشکیل داده و آماده اعمال تحریم های یکجانبه علیه شرکت ها و اشخاص ایرانی و روسی نماید که ممنوعیت فروش تسلیحاتی شورای امنیت را نقض کرده اند. برای برخورد با چنین چالشی تنها حرف یا رای کافی نیست؛ ایران در حال پیشروی است و ما باید برای مقابله با آن آماده باشیم و این درحالی است که ایران اسلامی همواره با عملکردهای صلح جویانه ی خود به جهانیان اثبات کرده است که از جنگ گریزان و در پی ایجاد صلح و امنیت است.


منبع : فارس / ویستا / پایگاه بصیرت