تبیان، دستیار زندگی
پرونده قتل یكی از ماموران ناجا در چهارشنبه سوری، با رد حكم تبرئه متهم در دیوان عالی كشور، برای سومین بار در دادگاه كیفری استان تهران مورد رسیدگی مجدد قرار گرفت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رسیدگی جنجالی به پرونده قتل ستوان ناجاپ

رونده قتل یكی از ماموران ناجا در چهارشنبه سوری، با رد حكم تبرئه متهم در دیوان عالی كشور، برای سومین بار در دادگاه كیفری استان تهران مورد رسیدگی مجدد قرار گرفت.

بخش حقوق تبیان

حقوق

شامگاه چهارشنبه سوری٩٢، ستوان دوم ناجا هادی دلاور، هنگام انجام ماموریت در غرب تهران، به دلیل اصابت نارنجك دستی از ناحیه سر به شدت مجروح شد و دو ماه بعد در بیمارستان  جان باخت تا پلیس، پسری ٢٠ ساله به نام آرش را به اتهام قتل او دستگیر كند.

 متهم در بازجویی های ابتدایی قتل را گردن گرفت و انگیزه ارتكاب به آن را «تلافی كردن» اعلام كرد و گفت: «آن شب داشتیم در خیابان سیگارت می انداختیم كه مامورها آمدند. هنگام فرار گوشی ام روی زمین افتاد و یكی از مامورها آن را گرفت. برگشتم آن را پس بگیرم. وقتی رسیدم، برای اینكه دق دلی ام را سر مامورها خالی كنم، نارنجكی به سمت شان پرتاب كردم كه به كلاه مقتول خورد و منفجر شد. »

با اعتراف متهم به قتل، كیفرخواست پرونده صادر و برای رسیدگی به شعبه دهم دادگاه كیفری استان تهران ارسال شد.

 متهم این بار رویه دیگری برگزید و طی دو جلسه، قتل را انكار كرد و اعترافات خود در بازجویی ها را تحت فشار دانست. انكار او باعث شد تا ٤ شاهد به دادگاه احضار شوند. با این حال هیچ كدام از آنها ارتكاب جرم از سوی متهم را ندیده بودند. كامل ترین شهادت نیز كه متعلق به كارگر قهوه خانه ای در نزدیكی محل حادثه بود نتوانست وقوع قتل عمد را برای قضات شعبه دهم احراز كند. او گفته بود: «بعد از شنیدن صدای انفجار با آرش روبه رو شدم. او فقط به من گفت نارنجكی پرتاب كرده اما نگفت كه آن را به سمت مامور نیروی انتظامی انداخته یا نه.»

به این ترتیب متهم از قتل عمد تبرئه، به پرداخت و دیه و حبس محكوم و با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. اولیای دم به این حكم اعتراض كردند و دیوان عالی كشور نیز آن را رد كرد تا پرونده برای سومین بار به دادگاه كیفری ارجاع شود. این بار شعبه چهارم به ریاست قاضی عبداللهی مسوول رسیدگی به پرونده شد اما آنچه در این جلسه نیز گذشت، تفاوت چندانی با سه محكمه قبلی نداشت. متهم در این شعبه نیز ارتكاب قتل عمد را رد كرد و خود را بی گناه دانست.

او گفت: «آن روز هیچ نارنجكی نداشتم و هیچ قتلی مرتكب نشده ام. وقتی صدای انفجار بلند شد، به شوخی به كارگر قهوه خانه گفتم من پرتاب كردم اما نگفتم به سوی مامور ناجا این كار را انجام داده ام.»

با انكار دوباره متهم به قتل، قضات شعبه چهارم با صدور قرار بازداشت، او را روانه زندان كردند. آنها به زودی حكم پرونده را صادر خواهند كرد.


منبع:  تابناک

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .