تبیان، دستیار زندگی

دروغ‌هایی که به پزشکان می‌گوییم

متأسفانه برخی افراد در مواجهه با پزشک به دلیل ترس یا خجالت و یا غرور بیجا، حرف‌های کذب می‌زنند، در صورتی که باید بدانند که این دروغ ها ممکن است سلامت‌شان را به خطر بیاندازد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
دروغ به پزشک،، پزشک، پزشکی،

ممکن است گاهی پزشکان به دلیل مشغله زیاد از کذب بودن برخی حرف‌های بیماران مطلع نشوند و یا فراموش کنند برخی سوال‌ها مانند سوالات مربوط به تداخل های دارویی را از آنها بپرسند، اما خود افراد باید متوجه باشند که برخی نکات ضروری را با پزشک در میان بگذارند و یا راجع به خود دروغ نگویند که ممکن است سلامت‌شان را به خطر بیاندازد.

متأسفانه برخی افراد هر چقدر هم که صادق باشند، گاهی در مواجهه با پزشک به دلیل ترس یا خجالت و یا غرور بیجا حرف‌های کذب می‌زنند. وی باید از اهمیت این موضوع آگاه شده و این رفتار را ترک کنیم.


من سال‌هاست که سیگار نمی‌کشم

واضح است که بسیاری از بیماری‌ها به دنبال مصرف سیگار و قرار گرفتن در معرض دود آن ، سراغ ما می‌آیند. متأسفانه درصد زیادی از افراد سیگاری به پزشک خود دروغ می‌گویند و سیگاری بودن خود را مخفی می‌کنند. این موضوع بسیار ناگوار است، به دو دلیل:

- سیگار بر سلامت بدن اثر منفی دارد و می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های چشمی، پوسیدگی دندان، از دست رفتن شنوایی و ... را افزایش دهد.

- امروزه پزشکان می‌توانند راه های زیادی را به بیماران نشان دهند تا بتوانند از شر این ماده‌ی مهلک رها شوند، اما با دروغ گفتن تنها خود فرد از بین می رود.

برخی افراد بدون در نظر داشتن شرایط بدنی خود، از گیاهان دارویی خاصی استفاده می‌کنند و برای مثال دچار اختلال در فشار خون می‌شوند، ولی به پزشک در این رابطه دروغ می‌گویند یا چیزی نمی‌گویند


من خوبم

برخی افراد نگران این هستند که گفتن ناراحتی و بیماری خود به پزشک، بر پرونده‌ی سلامت شان اثر منفی بگذارد.

این افراد سوابق بیماری درج شده در پرونده‌ی سلامت شان را مانعی برای برخورداری از برخی انواع بیمه ها، گرفتن گواهینامه رانندگی و غیره می دانند.

ولی بهتر است مشکلات خود را حتما به پزشک بگویید. گاهی مخفی نگه داشتن برخی بیماری‌ها مانند بیماری‌های قلبی ممکن است به قیمت جانتان تمام شود.

من واقعا صدمه دیده ام

متاسفانه برخی افراد برای تجویز داروهای مخدر توسط پزشک، برای گرفتن گواهی پزشکی و گرفتن مجوز عبور و مرور و پارک ماشین در مناطق مربوط به معلولین، به پزشک خود دروغ می‌گویند.


من حسابی ورزش می‌کنم

دروغ گفتن درباره ی سیگار کشیدن، برنامه غذایی و ورزش بسیار متداول است. متأسفانه افراد زیادی برای فرار از داشتن برنامه تغذیه ای محدود و یا ورزش به پزشک خود دروغ می‌گویند.

شاید در برخی افراد غرور و در برخی خجالت دلیل این موضوع باشد، اما باید دانست که ممکن است با این دروغ ها در معرض  فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر، اضطراب، افسردگی و حتی برخی از سرطان‌ها قرار بگیریم.

من هرگز افسرده نمی‌شوم

بسیاری از ما هیچ تمایلی به به بیان احساس درونی خود حتی با پزشک نداریم، مخصوصا در رابطه با مشکلات روحی روانی این موضوع بارزتر است. در حالیکه عدم درمان افسردگی می‌تواند آسیب‌های جدی را به فرد وارد کند.
تأخیر در درمان بیماری‌های روحی و روانی می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی مغزی شود.

فقط از برخی گیاهان دارویی استفاده می‌کنم

برخی افراد بدون در نظر داشتن شرایط بدنی خود، از گیاهان دارویی خاصی استفاده می‌کنند و برای مثال دچار اختلال در فشار خون می شوند، ولی به پزشک در این رابطه دروغ می‌گویند یا چیزی نمی‌گویند.

آگاه باشید که برخی داروهای گیاهی می‌توانند بالقوه برای برخی افراد خطرناک باشند، پس هرگز بدون کسب اطلاعات کافی از آنها استفاده نکنید.

گیاهان دارویی

هیچ داروی دیگری مصرف نمی کنم

آدم‌ها موجودات پیچیده ای هستند و همه‌ی ما این را خوب می‌دانیم. برخی افراد برای یک بیماری نزد پزشکان مختلف می‌روند، یا به این دلیل که نمی‌دانند مشکل فعلی شان با مشکل قبلی‌شان یکی است یا نه و یا اینکه می‌خواهند نظرات پزشکان مختلف را بدانند تا خیالشان راحت شود.

متاسفانه بارها دیده شده که تداخل های دارویی صدماتی به افراد وارد آورده است. برای مثال شخصی داروی روانی مصرف می‌کند و چون آن را بی ربط به مشکل جدیدش می‌داند این مطلب را مخفی نگه می‌دارد و از پزشک جدیدش داروی فشار خون دریافت می‌کند. این تداخل یکی از مواردی است که فرد را گاهی به کام مرگ می کشاند.


من یک زندگی کاملا سالم دارم

رفتارهای پر خطری مانند استعمال مواد مخدر و یا داشتن روابط جنسی ناسالم و خارج از قانون از مواردی هستند که می‌توانند سبب بیماری‌هایی از جمله مشکلات کبدی شوند. برای مثال بیماری هپاتیت و یا بیماری‌های مقاربتی که می‌توانند ناشی از این رفتارها باشند اگر از پزشک مخفی شوند، شاید به سختی قابل درمان باشند.


من قرص‌هایم را سر وقت می‌خورم

افرادی که به دلیل فراموش کردن، ترس از عوارض جانبی دارو و یا نپرداختن هزینه‌ای برای دارو مصرف آن را ترک می‌کنند، می‌توانند باعث تشخیص اشتباه از جانب پزشک شوند.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.