تبیان، دستیار زندگی
اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به جای مسواک زدن گمان می کنید برای تمیز شدن باید آن را مانند یک ظرفی که غذا در آن پخته شده است، اسکاچ بزنید، در حقیقت بیشترین آسیب را به دندان و لثه خود وارد می کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه اشتباه هایی که موقع مسواک زدن مرتکب می شوید

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به جای مسواک زدن گمان می کنید برای تمیز شدن باید آن را مانند یک ظرفی که غذا در آن پخته شده است، اسکاچ بزنید، در حقیقت بیشترین آسیب را به دندان و لثه خود وارد می کنید.

بخش دانش تبیان
مسواک زدن

مسواک زدن یا اسکاچ کشیدن؟

پرفسور اد. هولت، دندانپزشک ترمیمی ورئیس دانشکده دندانپزشکی UCLA امریکا می گوید: «زمانی که شما به سختی دندان و لثه خود را مسواک می زنید دلتان خوش است که لثه و دندانهایتان واقعا تمیز شده اند اما در حقیقت نه فقط آنها را تمیز نکرده بلکه به آنها آسیب جدی وارد کرده اید.

دکتر هولت می گوید هدف اصلی از مسواک زدن برداشتن پلاک، لایه نازک از باکتری است که در عین چسبنده بودن به راحتی تمیز می شود و نیازی نیست که به جان دندان خود بیافتید.

وی می گوید با سخت مسواک زدن نه تنها موجب تحلیل لثه و آسیب زدن به ریشه دندان خود می شوید، بلکه دندان هایتان را در برابر سرما و گرما حساس می کنید.

حرکت چرخشی و زاویه 45 درجه ای!

اگر شما از دسته افرادی هستید که هنگام مسواک زدن، مسواک را بر روی دندانهای خود به گونه ای می گیرید که گویی ویولن می نوازید سخت دراشتباه هستید. برای زدودن پلاک ها از دیواره دندانهایتان باید مسواک را با زاویه 45 درجه به دندان تکیه داده به طوری که اکثر موهای مسواک درون شیار لثه ای قرار گیرد. سپس مسواک را در جا و بدون تغییر مکان با حرکات لرزشی کوتاه ( بدون آنکه مسواک از جای خود چندان جابجا شود ) به جلو و عقب ببرید. البته در صورتی که مجهز به مسواک برقی هستید نیازی به این کار نیست چون مسواک های برقی درچند ثانیه این کار را انجام خواهند داد.

مسواک سفت یا نرم؟مساله این است!

زمانی که برای خرید مسواک به داروخانه می روید مردد هستید که کدام یک را بردارید. بدون شک توصیه دندانپزشک شما مسواک نرم و حتی فوق العاده نرم هست.

دکتر کرام از اساتید دانشکده دندانپزشکی می گوید :«توجه داشته باشید که لثه های شما درست مانند یک یقه سه سانتی است و نیازی نیست که زیر آن را تمیز کنید و استفاده از مسواک سفت فقط موجب تحلیل رفتگی لثه میشود.»

مسواک اندازه دهانتان انتخاب کنید!

توصیه دیگر دندانپزشکان این است که مسواک را به اندازه دهان خود انتخاب کنید وترجیحا مسواکی کوچکتر انتخاب کنید.

به گفته دندانپزشکان، با استفاد از مسواک های کوچکتر شما راحت تر می توانید دندانهایتان را مسواک بزنید.

استفاده از مسواک های مستعمل و قدیمی ممنوع !

مسواک ها نیز عمرخود را دارند بنابراین از مسواک هایی که خمیده و موهای آن از بین رفته اند، استفاد نکنید.دکتر هولت می گوید هر سه ماه یکبار مسواک قدیمی را کنار گذاشته ویک مسواک نو به خود هدیه دهید.

نخ دندان فراموش نشود! کار را به کاردان بسپارید!

اگر نخ دندان شما در قفسه های دارویی شما خاک می خورد باید بدانید که عامل مهمی را در تمیز نگاه داشتن دندانهایتان کنار گذاشته اید. به گفته دندانپزشکان مسواک ها به ندرت می توانند مواد غذایی باقی مانده در لای دندانها را تمیز کنند و علاوه بر این زدودن پلاک های باقی مانده در لای دندانها فقط از عهده نخ دندان بر می آید.به گفته دندانپزشکان با استفاده از نخ دندان شانس ابتلای شما به بیماریهای دهان ودندان بسیار ضعیف است.

دوبار مسواک در روز!

به گفته دندانپزشکان درمان حدود 98 درصد از تمامی بیماریهای مرتبط با دندان، با مسواک زدن درست در دو بار در روز و با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید ونخ دندان در روز و مراجعه به موقع به دندانپزشک، به آسانی قابل پیشگیری می باشد.


منبع: خبرانلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .