تبیان، دستیار زندگی
پس از این که زمزمه های انتشار سندی ۲۸ صفحه ای از نقش عربستان سعودی در حادثه ۱۱ سپتامبر منتشر شد حالا سعودی ها آمریکا را تهدید کرده اند که در صورت انتشار این سند میلیاردها دلار سرمایه این پادشاهی که نزد آمریکا است را به فروش خواهد رساند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فشار مالی عربستان به آمریکا!

پس از این که زمزمه های انتشار سندی ۲۸ صفحه ای از نقش عربستان سعودی در حادثه ۱۱ سپتامبر منتشر شد حالا سعودی ها آمریکا را تهدید کرده اند که در صورت انتشار این سند میلیاردها دلار سرمایه  این پادشاهی که نزد آمریکا است را به فروش خواهد رساند.

فرآوری: ه.هدایتی-بخش اقتصاد تبیان
عادل الجبیر

در طول هفته های گذشته دولت وبرخی ار نمایندگان کنگره تلاش زیادی کرده اند که جلوی انتشار این سند را بگیرند و تهدید سعودی باعث شدت گرفتن بحث ها میان مقامات آمریکایی شده است تا جایی که مقامات دولتی به سناتورها هشدار داده اند در صورت انتشار این سند شاهد یک زلزله اقتصادی خواهند بود.
ماه گذشته عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی با سفر به آمریکا به آنها هشدار داده بود که درصورت انتشار این سند عربستان ۷۵۰ میلیارد دارایی خود نزد خزانه داری و دیگر نهادهای آمریکایی را پیش از آن که دادگاه های آمریکا بتوانند آن ها را بلوکه کنند، از این کشور خارج می کند.
با این حال بسیاری از تحلیل گران اقتصادی معتقدند آن گونه که عادل الجبیر تهدید کرده است، کار فروش و خروج دارایی های عربستان از آمریکا به این سادگی ها امکان پذیر نیست و در صورت انجام آن نیز، اقتصاد تحت فشار عربستان فلج خواهد شد اما تهدید وی نشانه ای است از افزایش تنش میان پادشاهی عربستان و آمریکا. دقیقا به خاطر همین افزایش تنش است که دولت آمریکا برای جلوگیری از انتشار این سند لابی فراوانی انجام داده است تا جایی که خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر و برخی از قانون گذاران آمریکایی از این تلاش دولت به خشم آمده اند.
در پی تهدید سعودی ها به فروش ۷۵۰ میلیارد دلار از دارایی های خود در آمریکا، دولت اوباما با عقب نشینی در حال لابی گری با کنگره برای ممانعت از تصویب قانونی است که براساس آن عربستان را می توان به خاطر نقش آفرینی در حملات ۱۱ سپتامبر مسئول شناخت.

بسیاری از تحلیل گران اقتصادی معتقدند آن گونه که عادل الجبیر تهدید کرده است، کار فروش و خروج دارایی های عربستان از آمریکا به این سادگی ها امکان پذیر نیست و در صورت انجام آن نیز، اقتصاد تحت فشار عربستان فلج خواهد شد اما تهدید وی نشانه ای است از افزایش تنش میان پادشاهی عربستان و آمریکا

به نقل از واشنگتن پست، عربستان سعودی به دولت اوباما و اعضای کنگره اعلام کرده است که اگر کنگره قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن این امکان مهیا شود که دولت سعودی در دادگاه های آمریکا به خاطر هرگونه نقش آفرینی در حملات 11 سپتمابر مسئول شناخته شود، پادشاهی سعودی دارایی های خود در آمریکا را که ارزشی بالغ بر صدها میلیارد دلار دارد به فروش خواهد گذاشت.
به نوشته واشنگتن پست، عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی طی سفر ماه گذشته خود به واشنگتن این پیام ریاض را به صورت خصوصی منتقل کرده است و به قانون گذاران آمریکایی گفت که عربستان سعودی مجبور به فروش بالغ بر 750 میلیارد دلار از ذخایر خود و دیگر دارایی هایش در ایالات متحده می شود، پیش از آنکه در معرض خطر ضبط از سوی دادگاه های آمریکایی قرار گیرند.

تعداد زیادی از کارشناسان اقتصادی در مورد اینکه عربستان واقعا به این تهدید خود جامعه بپوشاند به دیده شک و تردید می نگرند و عنوان می کنند که فروش تمامی این دارایی ها از نظر اجرایی کار دشواری است، و می تواند به اقتصاد معیوب آن ها پایان بخشد. اما این تهدید خود یک نشانه دیگر از افزایش تنش ها بین عربستان سعودی و ایالات متحده است.

دولت آمریکا ادعا می کند که تصویب این قانون می تواند آمریکایی ها را در خارج از کشور در معرض خطر قرار دهد و در حال لابی گری علیه این لایحه است.منابع: فردا نیوز / تابناک