تبیان، دستیار زندگی
اکثر اوقات احساس خستگی و خواب آلودگی دارم و حوصله هیچ کاری را ندارم و در طول روز هیچ کاری را نمی توانم به پایان برسانم. لطفا بفرمایید علت این مشکلات من چیست و چگونه درمان می شود؟
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چرا مدام احساس خستگی می کنم؟

اکثر اوقات احساس خستگی و خواب آلودگی دارم و حوصله هیچ کاری را ندارم و در طول روز هیچ کاری را نمی توانم به پایان برسانم. لطفا بفرمایید علت این مشکلات من چیست و چگونه درمان می شود؟

مشاور: عطاریان - مرکز مشاوره تبیان
خستگی

خستگی های روزمره ما می تواند به مرور به یک خستگی مزمن تبدیل شود که اگر درمان نشود، نتایج بدی بر روی کار و روابط ما خواهد گذاشت و احیانا موجب به وجود آمدن مشکلاتی در زندگی روزانه مان می شود.

طی آزمایشی تحت عنوان «برنامه ی پایان خستگی» که بر روی برخی افراد معمولی که مبارزه ی سختی برای از بین بردن خستگی تجربه کرده بودند، صورت گرفت، نتایج حیرت انگیز به دست آمد. این برنامه عبارت است از:
 تلاش کنید تا عمق تنفس تان را افزایش دهید: بیشتر اوقات ما بدون اینکه متوجه باشیم خیلی کوتاه نفس می کشیم و حتی متوجه نمی شویم که اکسیژن کافی دریافت نمی کنیم.
سعی کنید از لباس هایی در خانه استفاده کنید که راحت باشند تا بتوانید عمیق تنفس کنید. آنها را هنگام خواب بپوشید تا متوجه بشوید که راحت تر و بهتر می خوابید.

سلامت تیروییدتان را بررسی کنید: اگر طبق برنامه همیشگی به رخت خواب می روید ولی برای به خواب رفتن و یا در خواب ماندن مشکل دارید، شاید باید آن را با دکترتان در میان بگذارید.  اگر مدت کوتاهی است که این مشکل را دارید، علت فیزیکی دارد پس حتما تیروییدتان را کنترل کنید.

رژیم غذایی تان را اصلاح نمایید:  در بعضی موارد خستگی مزمن ممکن است به علت فقر مواد معدنی پدید بیاید. بیشتر خانم ها به علت کمبود آهن اکسیژن کافی به سلول های خونی ایشان نمی رسد.

چرت زدن، تنها با بستن چشم هایتان و ریلکس بودن می تواند حتی برای 10 تا 15  دقیقه شما را سرحال کند. به خودتان اجازه استراحت دهید و بدانید که شما انسان هستید نه یک ربات! چرت زدن موجب شارژ شدن دوباره مغزتان می شود و شما را آماده ی ادامه ی کار برای مدتی بیشتر می کند.

بدوید؛ مخصوصا همراه با دوستان تان:  فعالیت های بدنی (به خصوص ایروبیک) به بالا بردن مقاومت بدن کمک می کند.  بدن شما به فعالیت هایی که موجب بالا بردن مقاومت قلب و شش هایتان شده، به شما انرژی بدهد و استرس تان را از بین ببرد، احتیاج دارد.

از نگرانی های تان بکاهید:  نگران بودن نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی کند بلکه شما را بیمار می کند. اگر در زندگی تان مشکل غیرقابل حلی دارید که موجب افزایش استرس تان می شود، باید آنها را بپذیرید. کنار گذاشتن مشکلات موجب حل آنها نمی شود و در نهایت از کنترل شما خارج خواهد شد. وقتی به کمک احتیاج دارید. کمک بخواهید. اگر می دانید که باید تغییر کنید، راه هایی را که می توانید بروید امتحان کنید.
 برای آن چه باید انجام دهید اولین گام را بردارید تا بشوید آن چه را که می خواهید باشید.

چرت بزنید:  چرت زدن، تنها با بستن چشم هایتان و ریلکس بودن می تواند حتی برای 10 تا 15  دقیقه شما را سرحال کند. به خودتان اجازه استراحت دهید و بدانید که شما انسان هستید نه یک ربات! چرت زدن موجب شارژ شدن دوباره مغزتان می شود و شما را آماده ی ادامه ی کار برای مدتی بیشتر می کند.
خوراکی های انرژی زا بخورید: فهرستی از غذاهای انرژی زا وجود دارد که باعث شارژ مغز شما می شوند. میوه ها: مرکبات و توت فرنگی نان جو و انواع نان های گندم: لوبیا و فلفل، ماهی، سبزیجات، گوجه فرنگی و اسفناج خشکبار: بادام و تخمه آفتابگردان.

 بیشتر آب بنوشید: مقدار زیادی آب بنوشید و سطح آب بدنتان را بالا نگه دارید. خیلی از ما بدون آب کافی به فعالیت مان ادامه می دهیم و متوجه نمی شویم خستگی مفرط مان ناشی از پایین آمدن سطح آب بدن مان است. بدن برای فعالیت احتیاج به مایعات دارد.

 از منفی ها حذر کنید:  از آدم های منفی دوری نموده یا رابطه تان را با آنها به شدت محدود کنید.  به سخنان آدم هایی که هیچ وقت از زندگی راضی نیستید و همیشه شکایت می کنند، گوش ندهید؛ اینان آدم هایی با نگرش بیمار هستند که می خواهند شما را خسته کنند.

آسوده تر بخوابید: چرخه ی تکمیل خواب انسان 90 دقیقه ای است که اگر بین این چرخه بیدار شوید، احساس خستگی می کنید. برای احساس شادابی بیشتر باید در طول یک سیکل کامل خواب قرار بگیرید. هم چنین برای داشتن خوابی راحت نباید با معده ی پر به رختخواب بروید زیرا موجب می شود سخت تر به خواب بروید و حتی کیفیت خواب شما را نیز به هم می زند.


جهت دریافت مشاوره از مرکز مشاوره تبیان اینجا کلیک کنید.

جهت مشاهده پرسش و پاسخ های عمومی مرکز مشاوره تبیان اینجا کلیک کنید.