تبیان، دستیار زندگی
سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات تمتع 95 اظهار کرد: جلسه امروز با قائم مقام وزیر حج از ساعت یک ظهر شروع شد و تا پنج و سی دقیقه ادامه داشت که بر سه موضوع تامین امنیت، صدور روادید و پراوازهای تمتع متمرکز شدیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توافق با عربستان در موضوع تامین امنیت حجاج

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات تمتع 95 اظهار کرد: جلسه امروز با قائم مقام وزیر حج از ساعت یک ظهر شروع شد و تا پنج و سی دقیقه ادامه داشت که بر سه موضوع تامین امنیت، صدور روادید و پروازهای تمتع متمرکز شدیم.

بخش اجتماعی تبیان
توافق با عربستان

وی با تاکید بر اینکه در موضوع تامین امنیت حجاج به جمع بندی رسیده ایم، تصریح کرد: حال نوبت عربستان است که مواضع شفاف، روشن و اجرایی خود را در خصوص دو موضوع روند صدور روادید و پروازهای حجاج اعلام کند.

اوحدی در تشریح موضوعات مورد بحث در جلسه گفت: وزارت حج عربستان در خصوص تامین امنیت زائران راهکارهای خوبی را ارایه داد که جزییات آن در تفاهم نامه آمده که از جمله آن دستبندهای مشخصی است که در اختیار همه زائران قرار می گیرد.

رییس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: ما نیز پیشنهاداتی داشتیم که با اقبال سعودی ها همراه شد لذا قرار شد این پیشنهادات به صورت مکتوب ارایه گردد تا آنان نیز بررسی های لازم را انجام دهند، از این رو در خصوص امنیت به جمع بندی خوبی رسیدیم.

وی در خصوص صدور روادید حجاج نیز گفت: پیشنهاد ما صدور روادید در ایران بود اما امروز وزارت حج عربستان اعلام کرد که به صورت جدی در حال کار بر روی قسمت صدور ویزای الکترونیک است که بر اساس آن راهکار صدور روادید یا در جده و یا مدینه در حال بررسی است بدین ترتیب که اطلاعات زائران در اختیار طرف سعودی قرار میگیرد و بعد از ثبت، روادید در فرودگاه جده یا فرودگاه مدینه در ستادهای  ما صادر می گردد البته قرار است این راهکار به وزارت خارجه عربستان ابلاغ و تصمیم گیری قطعی انجام شود.

وی همچنین در خصوص پروازهای حجاج تمتع گفت: از آنجا که زائران ما از بیست ایستگاه پروازی اعزام می شوند لذا امکان اینکه شرکت دیگری این کار را انجام دهد به هیچ وجه وجود ندارد تنها راه این است که شرکت هواپیمایی ایران(هما) مانند سال های گذشته این کار را انجام دهد.

اوحدی با بیان اینکه مدیرعامل شرکت هواپیمایی نیز در جلسه حضور داشت گفت: وی توضیحات فنی را در این خصوص مطرح کردند و وزیر حج عربستان نیز اعلام کرد که این بند از قرارداد با ابهام همراه است.

اوحدی با بیان اینکه مدیرعامل شرکت هواپیمایی نیز در جلسه حضور داشت گفت: وی توضیحات فنی را در این خصوص مطرح کردند و وزیر حج عربستان نیز اعلام کرد که این بند از قرارداد در خصوص واگذاری پروازها به ایران با ابهام همراه است.

رییس سازمان حج و زیارت عنوان کرد : از این رو ما سه پیشنهاد دادیم که بر اساس آن یا مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان با مسئولان شرکت هواپیمایی عربستان فردا به گفت و گو بنشیند و به جمع بندی برسند، یا عین متن سال گذشته در تفاهم نامه آورده شود و یا متنی که مهندس پرورش مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان کارشناسی کرده و  نوشته است در تفاهم نامه آورده شود چرا که متنی که امسال در تفاهم نامه آمده است تفاوت جدی با سال گذشته دارد و ما به هیچ عنوان آن را نپذیرفتیم.

وی همچنین برخی شایعات در شبکه های خارجی از جمله الجزیره را تکذیب کرد و گفت: تاکنون به غیر از مباحث فنی در جلسات مباحث دیگری را نداشتیم برخی شایعات مبنی بر شروط عربستان برای ایران کذب است.

رییس سازمان حج و زیارت به دیه شهدای منا نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع در جلسات مطرح شد و طرف سعودی اعلام کرد دیه شهدای حادثه جرثقیل در مراحل پایانی قرار دارد و پس از آن دیه شهدای منا پیگیری می شود.

رییس سازمان حج و زیارت به دیه شهدای منا نیز اشاره کرد و گفت: این موضوع در جلسات مطرح شد و طرف سعودی اعلام کرد دیه شهدای حادثه جرثقیل در مراحل پایانی قرار دارد و ظرف یک ماه و نیم آینده عملیاتی می شود و پس از آن دیه شهدای منا پیگیری می شود.

اوحدی  اضافه کرد: با توجه به حقوق خانواده های شهدای منا در خصوص حضور آنان در مقبره الشهدای مکه برای زیارت شهدای خود، قرار شد لیستی از آنان به عربستان اعلام شود تا در خصوص چگونگی اعزام بستگان این شهدا به جمع بندی برسند.


منبع: خبرگزاری باشگاه خبرنگاران
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .