تبیان، دستیار زندگی
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 15 تا 25 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خبرهایی از نمایشگاه کتاب

بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از 15 تا 25 اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.

فرآوری: علی احمدی - بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
نمایشگاه کتاب

انتشارات قدیانی با دو هزار و ۲۶۰ عنوان کتاب در بیست و نهمین دوره از نمایشگاه کتاب شرکت می کند.
به نقل از روابط عمومی مؤسسه انتشارات قدیانی، این مؤسسه که هر سال در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضوری فعال و پرتوان داشته، در بیست و نهمین دوره ی نمایشگاه نیز با ۲۲۶۰ عنوان کتاب میزبان علاقه مندان خواهد بود. که از این تعداد ۲۳۶ عنوان چاپ اول است.
مؤسسه ی انتشارات قدیانی، توانسته درسال ۹۴ و ابتدای سال ۹۵ تا بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی تهران تعداد ۲۳۶ عنوان کتاب چاپ اول را به بازار نشر کشور عرضه نماید. از این تعداد ۱۳۳ عنوان به تألیفی ها اختصاص داده شده است که این مسأله با توجه به غلبه ی ترجمه بر تألیف در صنعت نشر کشور، امیدوار کننده است.
 ۶۱ عنوان از چاپ اولی ها در اردیبهشت ۹۵ به چاپ رسیده است. البته کتاب های نشر قدیانی تنها به چاپ اولی های آن محدود نمی شود بلکه ۲۰۲۴ عنوان از کتاب هایی که این مؤسسه در بیست و نهمین دوره ی نمایشگاه ارائه می دهد جزو تجدید چاپی ها می باشد.

اختصاص یارانه 50 درصدی خرید کتاب به مهد کودک ها

همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی از اختصاص یارانه خرید کتاب به سازمان بهزیستی کشور در راستای اجرای تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور فرهنگی با این سازمان خبر داد و گفت: سال گذشته تفاهم نامه همکاری میان معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان بهزیستی کشور به منظور ترویج و تعمیق کتابخوانی به امضاء رسید و یکی از بندهای این تفاهم نامه به موضوع تخصیص ساعت کتاب  و کتابخوانی در مهد کودک ها اختصاص داشت.

مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی همچنین از تخصیص فرصت و ساعت کتابخوانی در مهدکودک ها خبر داد و گفت: از تیر ماه 1395 این طرح وارد فاز اجرایی می شود و به مهد کودک های برگزیده در اجرای این طرح، درجه و لوح تقدیر از سوی معاونت امور فرهنگی اعطا خواهد شد

وی افزود: از همین رو در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران تخفیف 50 درصدی به کتابخانه های مهدکودک ها ارایه می شود تا نسبت به تجهیز کتابخانه های خود برای مربیان و کودکان در مهدها اقدام کنند. امسال این طرح برای سه استان تهران، قم و البرز در نمایشگاه کتاب تهران اجرا می شود.
مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی همچنین از تخصیص فرصت و ساعت کتابخوانی در مهدکودک ها خبر داد و گفت: از تیر ماه 1395 این طرح وارد فاز اجرایی می شود و به مهد کودک های برگزیده در اجرای این طرح، درجه و لوح تقدیر از سوی معاونت امور فرهنگی اعطا خواهد شد.
امیرزاده در پایان خاطرنشان کرد: طرح تجهیز کتابخانه های مهدهای کودک صرفا به نمایشگاه کتاب منحصر نخواهد بود و در هفته کتاب نیز این طرح ادامه خواهد داشت. 

سیدمحمد بهشتی مشاور هنری نمایشگاه کتاب تهران شد

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، با صدور حکمی سیدمحمد بهشتی را به عنوان مشاور هنری این دوره از نمایشگاه کتاب تهران منصوب کرد.
در متن این حکم آمده است: « نظر به مصوبه شورای سیاست گذاری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در تأکید بر ابعاد بصری و هنری این رخداد بزرگ در حوزه نشر و فرهنگ و با عنایت به بهره مندی جنابعالی از تخصص، ذوق هنری و تجارب مفید و ارزشمند فرهنگی هنری به موجب این ابلاغ به سمت «مشاور هنری» بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران منصوب می شوید.
 امید است با اتکا به تجربه ارزشمند جنابعالی و استفاده از ظرفیت های فرهنگی و هنری کشورمان امکان برگزاری نمایشگاه مطلوب بیش از پیش فراهم آید.»

حضور ناشران بین المللی در نمایشگاه کتاب تهران

عضو شورای نظارت و ارزشیابی و ناظر کمیته ناشران بین الملل از صدور روادید ناشران بین الملل نمایشگاه 29 کتاب تهران از سوی وزارت خارجه خبر داد و گفت: در حال حاضر از مجموع 42 ویزای درخواستی ، روادید 27 ناشر از سوی وزارت خارجه صادر شده است.
به گزارش ستاد خبری بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، علی فریدونی با بیان اینکه در حال حاضر 42 ناشر بین المللی برای حضور در نمایشگاه در خواست ویزا داشته اند، گفت: روادید 27 ناشر صادر شده است و روادید 10 ناشر دیگر تا 25 فروردین صادر می شود. همچنین مدارک 5 ناشر هم کامل نبود و در حال مکاتبه هستیم تا مشکل آن ها رفع شود.
وی در ادامه افزود: البته با توجه به تجربیات سال گذشته، تعداد روادید درخواستی افزایش خواهد یافت و احتمال دارد به 200 عدد هم برسد.


منابع: مهر/ فارس/ ایبنا