تبیان، دستیار زندگی
فدریکا موگرینی ایتالیایی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی پس از دیدار هفته گذشته نخست وزیرایتالیا ، به تهران سفر خواهد کرد تا با مقامات ارشد ایرانی درباره روابط و همکاری های سیاسی و اقتصادی این اتحادیه و مسائل مرب
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علت سفر موگرینی به ایران

فدریکا موگرینی ایتالیایی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی پس از دیدار هفته گذشته نخست وزیرایتالیا ، به تهران سفر خواهد کرد تا با مقامات ارشد ایرانی درباره روابط و همکاری های سیاسی و اقتصادی این اتحادیه و مسائل مربوط به برجام و پس از برجام به بحث و تبادل نظر بنشیند.

فرآوری : آزاده مرنی -  بخش سیاست تبیان
موگرینی

یک هیئت بلندپایه از اتحادیه اروپا با سرپرستی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به ایران سفر می کنند تا بانک های بین المللی را درباره تجارت با ایران مطمئن کند. این دومین بار است که مقام ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از توافق هسته ای ایران و 1+5 موسوم به برجام که از آن به عنوان موفقیت دیپلماسی در حل یک مساله مهم بین المللی یاد می کنند و یک ترم مهم در عرصه مذاکره محسوب می شود ، به ایران سفر می کند.
روابط اتحادیه اروپا و ایران پس از برجام می رود تا فصل جدیدی را تجربه کند و به گفته مقامات این اتحادیه اکنون زمان تعامل مجدد ایران و این اتحادیه اروپایی فرار رسیده است.
ایران و اتحادیه اروپا طی سال های اخیر روابط بسیار پر فراز و نشیبی تجربه کردند و تحت تاثیر برخی متغیری ها سیاسی و گاه فشار برخی نیروهای افراطی غربی ها از ثبات برخوردار نبوده و به عبارتی این روابط فرایندی کوتاه مدت داشته است.
بااین حال هردو طرف در بدترین شرایط روابط ، همواره بر این عقیده بودند که همکاری طرفین به دلیل جایگاه و موقعیت سیاسی و اقتصادی و حتی فرهنگی در منطقه و معادلات بین المللی حائز اهمیت است.
موقعیت سوق الجیشی و ژئوپلیتیک ، تاریخ تمدن ، قدرت و نقش بالقوه و بالفعل در ثبات و امنیت منطقه و ظرفیت های اقتصادی بویژه در حوزه انرژی ایران موجب شده تا روابط و همکاری با کشورمان برای این اتحادیه و تمام کشورهای عضو آن از اهمیت ویژه و مهمی برخوردار باشد.

یکی از موضوعاتی که طی سال های اخیر بر روابط و همکاری های دوطرف سایه افکنده و روابط و طرفین را تیره کرد، مساله فعالیت های هسته ای ایران بود که با ارجاع پرونده به شورای امنیت در سال 2006 میلادی آغاز شد و سال ها ادامه یافت.
در این دوره ، سیاست های اتحادیه اروپا با سیاست های امریکا همسو شده و ما شاهد نوعی هم گرایی و اشتراک مواضع این اتحادیه و کاخ سفید بودیم که اوج آن در دوران ریاست جمهوری جورج بوش پسر بوده است و با ارجاع موضوع فعالیت های صلح آمیز هسته ای تهران به شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه های شدید به تصویب رسید و به دنبال آن تحریم های ناعادلانه علیه ایران به سرکردگی آمریکا وضع شد و اتحادیه اروپا نیز بسرعت به آن پیوست و روابط دو طرف بشدت تیره و تار شد و بسردی گرایید.
البته در همین دوره نیز کشورهای عضو اروپا موضع واحد و مشترکی نداشتند و روابط و همکاری با ایران را براساس منافع ملی خود تعریف کرده و از تصمیمات مصوب اتحادیه و فشارهای آمریکا تبعیت کامل و همه جانبه نمی کردند و تلاش داشتند که روابط تجاری و اقتصادی با تهران را حفظ کنند.

لغو تحریم ها

دیوان دادگستری اروپا در شهریور 1392 تحریم شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و 17 شرکت دیگر را لغو کرد و در مهر ماه هیات پارلمانی اروپا وارد تهران شد. رویکرد جدید با رایزنی ها و مذاکرات فشرده ایران و گروه 1+5 در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در شهریور و مهر 1392 ادامه یافت و سرانجام در 3 آذر منجر به توافق 6 ماهه ژنو شد.

یکی از موضوعاتی که طی سال های اخیر بر روابط و همکاری های دوطرف سایه افکنده و روابط و طرفین را تیره کرد، مساله فعالیت های هسته ای ایران بود که با ارجاع پرونده به شورای امنیت در سال 2006 میلادی آغاز شد و سال ها ادامه یافت

تعامل و رایزنی و مذاکره شیب تندی پیدا کرد و سرانجام ، پس از 28  ماه دیپلماسی سخت و مستمر هیئت ایرانی در ساعت 22 به وقت محلی روز شنبه 26 دی ماه 1394 محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی نماینده 1+5 و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز اجرای رسمی برجام را به طور مشترک در بیانیه ای اعلام کردند.
در پی آن آمد و شد مقامات ، نمایندگان سیاسی، اقتصادی تجاری و پارلمانی اروپایی به تهران روند سریع و گسترده ای پیدا کرد و نمایندگان شرکت های بزرگ برای مذاکره به ایران آمدند تا درباره آینده همکاری های اقتصادی گفت وگو کنند و از سوی دیگر مقامات دولتی و نمایندگان شرکت های اقتصادی و تجار نیز برای مذاکره به اروپا رفته اند.
سفر هیات اقتصادی تجاری آلمان به رهبری معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد دارایی این کشور، سفر لوران فابیوس وزیر خارجه سابق فرانسه ، سفرهیات های اسپانیا، یونان، رییس جمهوری اتریش و نخست وزیر ایتالیا به تهران از جمله آمد وشد دیپلماتیک غربیها به ایران بوده است.
گزارش ها حاکی از ان است که موگرینی در سفر به ایران به گسترش همکاری های تجاری امید بسته است و در بیانیه ای گفت : این دیدار یک گام مهم به سمت تقویت روابط اتحادیه اروپا و ایران از طریق تعاون و همکاری است.
بروکسل دربیانیه ای اعلام کرد که اتحادیه اروپا مایل به ایفای نقش حمایتی ' در مورد تلاش ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی و همچنین علاقه مند به واردات انرژی از ایران به منظور کاهش اتکا به روسیه است.
موگرینی هدف از سفر به ایران را احیای روابط دو جانبه اتحادیه اروپا و ایران عنوان کرد و در روزنامه آلمانی "هاندلز بلات" با انتشار مقاله ای تحت عنوان "چرا گفت وگو با ایران اهمیت دارد" نوشت: ایران نقش تعیین کننده ای در شکل دهی ساختاری که به طور روزافزون بر همکاری منطقه ای و بین المللی تکیه می کند، دارد.
او با اشاره به اینکه امروز همکاری اتحادیه اروپا و ایران از هر زمانی مهم تر است، با تاکید بر اهمیت ویژه همکاری سازنده با تهران در مسائل منطقه ای و بین المللی، نوشت: اتحادیه اروپا به یک چنین همکاری سازنده ای بسیار علاقه مند است. روابط ما با ایران در گذشته برای مدتی طولانی عمدتا تحت الشعاع نگرانی از برنامه هسته ای قرار گرفته بود. این موضوع هم به ما و هم به ایران صدمه زد.
موضوعات مهمی وجود دارند که مواضع دو طرف در باره آنها متفاوت است اما نتایج سال های اخیر نشان داد که دلایلی برای خوشبین بودن وجود دارد و حاکی از آن است که آنهایی که به این مساله شک داشتند در اشتباه بوده اند. ما نه فقط در مساله هسته ای ایران به یک توافق رسیدیم و بیش از یک دهه سوءاعتماد ومذاکرات سخت را پشت سر گذاشتیم بلکه فراتر از آن، سازمان انرژی اتمی توانست تنها شش ماه بعد از این توافق تایید کند که ایران تمامی تعهداتش را به اجرا گذاشته است.
وی با تاکید بر اینکه هر دو طرف باید تمامی مفاد توافق نامه هسته ای را تا زمان اعتبار آن، به اجرا بگذارند، افزود : هم اکنون می توان به این نکته اشاره کرد که توافق هسته ای وین یک جو جدیدی را به وجود آورد که همه از آن سود می برند. وی در ادامه گفت: "ایران می خواهد به سازمان تجارت جهانی بپیوندد و ما خواستار این هستیم که در این زمینه نقش حمایتی داشته باشیم."


منبع : ایرنا / باشگاه خبرنگاران جوان