تبیان، دستیار زندگی

9 علامت بیمار شدن کبد

بیماری‌های کبدی بیشتر اوقات به دلیل زمینه ارثی بروز می‌کنند. گاهی اوقات آسیب کبد در اثر مصرف الکل، چاقی و بیماری‌های ویروسی باعث بیماری کبد می‌شود. مشکلات طولانی مدت کبد نیز باعث سیروز می‌شود. سیروز یک بیماری خطرناک است که اغلب باعث نارسایی کبد و مرگ فرد می گردد. لذا شناخت علائم بیماری کبد، لازم و حیاتی است. در اینجا 9 علامت بیماری کبد را برایتان می‌گوییم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 سیروز، کبد، بیماری‌ کبد، کبد چرب،

بوی بد دهان

افراد مبتلا به بیماری‌های کبد دچار بوی بد دهان می شوند. نفس این بیماران بوی چرک و کپک زدگی می دهد. بوی بد دهان، معمولا قبل از علائم واضح تر بیماری بروز می کند.

سیاهی و کبودی زیر چشم از علائم بیماری کبدی است

 

زبان باردار

زبان باردار نشان می دهد که بدن نمی تواند غذاها را به درستی هضم و گوارش کند و اجازه می دهد که باکتری ها و مخمرهای روده، بیش از حد رشد کنند.

کبد با تولید ماده ای به نام صفرا، به هضم چربی ها کمک می کند.

وقتی مشکلی وجود دارد، کبد نمی تواند صفرا را به میزان کافی برای هضم درست چربی ها تولید کند.

بوی نامطبوع بدن

مشکلات کبدی باعث بوی بد بدن می شوند. بیماری کبد، غلظت و ترکیب عرق را تغییر می دهد و عرق بوی چرک می گیرد.

اگر دچار تعریق شبانه (عرق کردن در خواب شب)، تعریق بیش از حد و یا تعریق سرد گشتید و یا بوی خاصی (بوی میوه) می دادید، به پزشک مراجعه کنید.

سیاهی زیر چشم

سیاهی و کبودی پایین چشم از علائم بیماری کبدی است. در تعداد قابل توجهی از افراد مبتلا به بیماری کبد، حلقه‌های سیاه رنگ در ناحیه صورت دیده می‌شود. به خصوص افراد مبتلا به التهاب کبد دچار حلقه‌های سیاه زیر چشم می‌شوند.

بیماری کبد

 

مدفوع بدرنگ

رنگ مدفوع در افراد سالم، قهوه ای است. کمرنگ شدن مدفوع می تواند نشانه انسداد مجاری صفراوی یا بیماری کبدی باشد.

اگر رنگ مدفوع به رنگ گل رس باشد، ممکن است مشکلی در عمل کشیدن آب سیستم صفراوی وجود داشته باشد که شامل کبد، لوزالمعده (پانکراس) و کیسه صفرا است.

 

خارش و ورم کف دست ها و کف پاها

خارش مداوم دست ها و پاها می تواند علامت نارسایی کبد باشد. التهاب و زخمی شدن کبد با بیماری کبد چرب ارتباط دارد و می تواند باعث خارش بدن شود. این خارش از کف دست ها و پاها شروع می‌شود و می توانند ورم هم کنند.

زردی

در مشکل زردی، رنگ پوست، ناخن ها و سفیدی چشم زرد می‌شود. این مشکل زمانی رخ می دهد که کبد نمی تواند ماده ای به نام بیلی روبین را به طور مناسب تجزیه کند.
در افرادی که دچار زردی می شوند، ممکن است ادرار تیره رنگ و مدفوع کمرنگ شود.

حالت تهوع

نخستین علائم بیماری کبد معمولا شامل حالت تهوع، کاهش اشتها، اسهال و خستگی است. اما این علائم می توانند در اثر مشکلات دیگر نیز بروز کنند.

اگر به طور مکرر دچار حالت تهوع می شوید، به خصوص اگر علائم دیگری هم دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا ببینید بیماری کبدی دارید یا نه.

عدم تعادل هورمون‌ها

بیماری کبد باعث می‌شود بدن نتواند به خوبی تولید و فرایند هورمون‌ها را کنترل نماید. این مسئله در مردان باعث بزرگ شدن سینه‌ها (ژنیکوماستی) و چروکیدگی بیضه ها می‌شود. در زنان نیز باعث بی‌نظمی و به هم ریختگی قاعدگی می گردد.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.