تبیان، دستیار زندگی
تغذیه عامل اساسی در سلامت جسم و روان است و برای داشتن یک تغذیه سالم باید روزانه از تمام گروه های غذایی که نان و غلات، گوشت، لبنیات، میوه و سبزی و قندها و چربی ها هستند البته به میزان مناسب استفاده کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چگونه غذای سالم‌تری بخوریم؟

تغذیه سالم

فریبا محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، گفت: تغذیه عامل اساسی در سلامت جسم و روان است و برای داشتن یک تغذیه سالم باید روزانه از تمام گروه‌های غذایی که نان و غلات، گوشت، لبنیات، میوه و سبزی و قندها و چربی‌ها هستند البته به میزان مناسب استفاده کرد.

وی افزود: مثلا نانی که باید مصرف شود بهتر است از آرد سبوس‌دار باشد که نان سنگک سبوس بالایی دارد. از طرفی مصرف حبوبات به دلیل داشتن فیبر غذایی و پروتئین برای بدن مفید است و ‌آهن و روی بدن را تامین می‌کند.

محمدی گفت: مصرف گوشت و مرغ در صورتی که بدون چربی و پوست باشد بسیار مناسب است. ماهی نیز بهتر است کبابی و تنوری بیشتر مصرف شود و در هفته به صورت دوبار در برنامه غذایی قرار گیرد.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه لبنیات مصرفی بهتر است کم‌چرب باشند، گفت: مصرف روزانه یک لیوان شیر یا ماست کم‌چرب برای اغلب افراد ضروری است. همچنین می‌توان برای تامین پروتئین و کلسیم از کشک هم استفاده کرد.

این متخصص تغذیه ادامه داد: میوه و سبزی بهتر است به صورت تازه و خام استفاده شود و روغن مصرفی هم در تهیه غذا بهتر است از نوع گیاهی و به صورت مایع باشد و برای سرخ کردن غذا نیز از روغن مخصوص آن استفاده شود.

محمدی تاکید کرد: مصرف نمک، قند و شکر باید در برنامه غذایی محدود شود.


خبرگزاری فارس

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.