تبیان، دستیار زندگی
مجلس شورای اسلامی در جدیدترین مصوبه خود حذف 3 دهک برخوردار و پردرآمد جامعه را از لیست دریافت کنندگان یارانه نقدی (45 هزار و 500 تومان به ازای هر نفر) تصویب کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تصویب قطع فوری یارانه

مجلس شورای اسلامی در جدیدترین مصوبه خود حذف 3 دهک برخوردار و پردرآمد جامعه را از لیست دریافت کنندگان یارانه نقدی (45 هزار و 500 تومان به ازای هر نفر) تصویب کرده است.

بخش اقتصاد تبیان
مجلس شورای اسلامی

تا این لحظه 3 میلیون و 300 هزار نفر از یارانه بگیران غیر نیازمند حذف شده اند که درصد خطای پایینی در شناسایی آنها وجود داشت و این تعداد خطا هم بلافاصله با برقراری یارانه، به لیست بازگشتند.
این مقام آگاه تصریح کرد: طبق یک نظرسنجی 75 درصد از افرادی که به طور یقین ثروتمند بوده و یارانه نقدی از دولت دریافت می کردند از حذف خانوار خود ناراضی اند یعنی این دسته از افراد که مشمول پزشکان متخصص یا وکلا یا اعضای هیأت علمی و یا بازرگانان بودند نسبت به عدم دریافت یارانه ابراز نارضایتی می کنند.

شناسایی دهک های پردرآمد جامعه و دهک های نیازمند

به گفته وی دولت در 4 سال گذشته با استفاده از 42 پایگاه اطلاعاتی دهک های جامعه را به ترتیب از یک تا 10 شناسایی کرده و حذف شدگان یارانه نیز تا پیش از این از پر درآمدترین دهک های جامعه بوده اند.
این مقام آگاه گفت: اگر دولت طبق مصوبه مجلس موظف به حذف 3 دهک بالای درآمدی از لیست دریافت کنندگان یارانه شود احتمال قطع فوری یارانه این خانوارها با توجه به منابع اطلاعاتی موجود وجود دارد.
در عین حال به احتمال زیاد دولت برای جلوگیری از تبعات سیاسی و اجتماعی این موضوع سیاست حذف یکباره را اعمال نکرده و به مرور این کار را انجام دهد.

بانک های اطلاعاتی مورد استفاده دولت در حذف یارانه ها

این گزارش حاکی است  بانک های اطلاعاتی همچون خودرو، املاک و مستغلات، تسهیلات بانکی، بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث در کنار مالیات (حقوق، خودرو و مشاغل) و اطلاعات موجود در سازمان تأمین اجتماعی هستند. بانک های اطلاعاتی توسط دولت هر 3 ماه یکبار به روز می شوند.
علاوه بر این، بانک اطلاعاتی موجود در سازمان بازنشستگی کشوری، اصناف، کارمندان دولت، صرافی ها، وکلا، پزشکان، اعضای هیأت علمی، هیأت مدیره شرکت های دولتی، بانک ها، مؤسسات مالی و اعتباری، فوق تخصص ها، مدیران شرکت ها، هیأت مدیره بانک ها، پیمانکاران تحت پوشش تأمین اجتماعی، کمیته امداد، بهزیستی، بیمه حمایت از روستائیان و افراد مقیم خارج از کشور دیگر منابع دولت را شامل می شود.
از دیگر منابع موجود در بانک اطلاعاتی برای شناسایی 10 دهک درآمدی جامعه، سهام عدالت،افراد با سفرهای خارجی بالا و دارندگان خودروی لوکس، بیماران خاص هستند.منبع: قدس آنلاین