تبیان، دستیار زندگی
آمار پرونده های رانندگی در حال مستی در شهر تهران در سال 1394 را 2900 فقره اعلام بوده است که این مسئله یکی از بحران های کشور محسوب می شود . . .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آمارهایی از رانندگی حین مستی

آمار پرونده های رانندگی در حال مستی در شهر تهران در سال 1394 را 2900 فقره اعلام بوده است که این مسئله یکی از بحران های کشور محسوب می شود...

بخش اجتماعی تبیان
عباس جعفری دولت‌آبادی

عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران به برخی رویدادهای سیاسی، امنیتی و قضایی مهم سال گذشته اشاره کرد و با اعلام این که سال 1394 برای جمهوری اسلامی ایران سالی امن و توام به آرامش بود، اظهار کرد: با وجود نا آرامی های موجود در برخی کشورهای همسایه مانند عراق و دیگر کشورهای عربی از جمله لبنان، سوریه و یمن، کشور سالی آرام و ایمن را پشت سر گذاشت و منازعات موجود در کشورهای همسایه، امنیت جمهوری اسلامی ایران را تحت الشعاع قرار نداد.

مهم ترین دستاوردهای سال 1394 از دیدگاه دادستان تهران

جعفری دولت آبادی مهم ترین دستاورد قضایی سال گذشته را اجرای قانون آیین دادرسی کیفری جدید اعلام کرد که تحولی بزرگ در رسیدگی های کیفری محسوب می شود.

دادستان تهران همچنین انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری را اتفاق سیاسی مهم سال گذشته ارزیابی کرد.

مصونیت فرهنگی و مدیریت پرونده های مرتبط در نواحی دادسرا

نکته دیگری که به عنوان سیاست قابل اتخاذ در دادسرای عمومی تهران مورد تاکید دادستان تهران قرار گرفت، مبارزه با فساد اقتصادی است

جعفری دولت آبادی سپس با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مصونیت فرهنگی، تاکید کرد که این موضوع باید مورد توجه مسئولان در برنامه ریزی های سال جاری قرار گیرد و در توجه دادستانی تهران به این موضوع اظهار کرد: طی بازدیدهایی که از دو دادسراهای ارشاد و راهور انجام شد، با آمار قابل توجه رانندگی حین مستی و شرب خمر مواجه بودیم که نیازمند تحلیل، بررسی و اتخاذ تدابیر مناسب است.
وی در توضیح، آمار پرونده های رانندگی در حال مستی در شهر تهران در سال 1394 را 2900 فقره اعلام کرد و ضمن این که این آمار را هشدار دهنده خواند، از سرپرستان نواحی خواست ضمن اتخاذ تدابیر مدیریتی همراه با برنامه ریزی در مقابله با این گونه جرایم اقدام نمایند.
نکته دیگری که به عنوان سیاست قابل اتخاذ در دادسرای عمومی تهران مورد تاکید دادستان تهران قرار گرفت، مبارزه با فساد اقتصادی است.
دادستان عمومی و انقلاب تهران در این راستا رصد پرونده های مرتبط با جرایم اقتصادی توسط سرپرستان نواحی را ضروری خواند.
جعفری دولت آبادی بازدید نوروزی دادستان از نواحی دادسرا را یکی از اقدامات سال جدید نسبت به سال های گذشته دانست و با اشاره به مفید بودن ارتباط مستقیم دادستان با قضات و مراجعین و سرکشی به نواحی دادسرا، پیش بینی کرد که بازدیدهای سرزده ادامه یابد.
دادستان تهران همچنین از برگزاری جلسات نوبه ای با سرپرستان و قضات نواحی خبر داد و با اعلام اینکه اولین جلسه در این راستا برای دادسرای ناحیه هفت و دادسرای حمایت از انفال و ثروت های عمومی برنامه ریزی شده است، در توجیه علت برگزاری چنین جلساتی اظهار کرد: این جلسات می تواند به کارشناسی بهتر و مدیریت بهینه منجر شود و زمینه را برای سنجش و ارزیابی دادسراها به منظور تقسیم بهتر نیروی قضایی و اداری فراهم سازد.

برگزاری جلسات موضوعی در سال جدید

برنامه ی دیگری که به منظور نظارت بر رسیدگی به پرونده ها در نواحی دادسرا و اتخاذ اقدامات پیش گیرانه با دستگاه های اجرایی مرتبط، توسط دادستان اعلام شد، برگزاری جلسات موضوعی با هدف چاره اندیشی پیرامون پیش گیری از جرایم خاص و مقابله با این جرایم بود.
دادستان تهران اعلام نمود که یکی از جلسات موضوعی در سال جاری، به جرایم ناشی از تصادفات و تخلفات رانندگی اختصاص خواهد یافت.
وی با اشاره به اقدام موفق دادستانی و پلیس تهران در دستگیری سارقان طی سال گذشته، اعلام نمود: این برنامه تاثیر زیادی در کاهش جرم سرقت در تهران داشته و لذا لازم است در خصوص دیگر جرایم مهم مورد توجه قرار گیرد.
جعفری دولت آبادی هم چنین به ضرورت ارتقاء وضعیت آموزشی قضات از طریق استمرار برگزاری دوره های آموزشی و افزایش شمار این دوره ها، تشویق نیروها به عنوان یکی از مولفه های مدیریت خلاق و بررسی تحلیلی آمار جرایم دادسرا اشاره نمود و این موارد را از جمله برنامه های دادسرای عمومی تهران در سال جاری اعلام کرد.
در این جلسه هم چنین از خدمات مجید یوسفی معاون اول دادسرای تهران قدردانی به عمل آمد و ضمن تودیع نامبرده، رضا نجفی سرپرست فعلی ناحیه ی 22 دادسرای تهران را با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت اول دادسرای عمومی تهران اعلام کرد.منبع : خبرآنلاین