تبیان، دستیار زندگی

چرا انگشتان پاهایم کرخت می‌شوند؟

آیا وقتی روی تردمیل 45 دقیقه راه می‌روید، انگشتان پاهایتان کرخت و بی‌حس می‌شوند؟ پس چرا وقتی 45 دقیقه برای خرید کردن می‌روید این اتفاق نمی‌افتد؟ مشکل چیست؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

بیحسی پا

کرختی انگشتان پا می تواند دلیل ساده یا جدی داشته باشد

وقتی گردش خون کاهش پیدا کند یا آسیب عصبی رخ دهد، انگشتان پا کرخت می شوند. اگر انگشتان پای شما فقط هنگام پیاده روی مداوم بی حس می شوند، اصلی ترین دلیل را بررسی کنید، یعنی کفش‌هایتان! اگر کفش‌هایتان خیلی تنگ باشند، گردش خون محدود شده و باعث کرختی انگشتان می شود.

حتی اگر فکر می کنید کفش‌هایتان اندازه مناسبی دارند، ممکن است باز هم دلیل کرختی انگشتان پای تان کفش‌هایتان باشد! چگونه؟ شاید پاهای تان در کفش به سمت جلو می لغزد و با هر قدمی که بر می دارید، این سُر خوردن روی می دهد.

اگر بی حسی انگشتان بعد از ایجاد تغییرات در کفش و بند کردن و ... ادامه پیدا کرد، باید وضعیت سلامت تان توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد

پاهای شما هنگام پیاده روی ورم می کنند و ممکن است تمام فضای کفش را پُر کنند. کفش‌های پیاده روی شما باید یک سایز بزرگ تر از کفش‌های دیگر شما باشند.

همچنین باید فضایی از کفش که انگشتان در آن قرار می گیرند پهن باشد تا بعد از تورم تحت فشار نباشند. اگر طول و عرض کفش‌تان خیلی کم باشد، مانع جریان خون در انگشتان شده و عصب ها آسیب می بینند.

کفش‌هایتان را درست بند کنید تا انگشتان تان بی حس نشوند

با درست بند کردن کفش به انگشتان پای تان فضای کافی بدهید تا بند در ناحیه انگشتان آزادتر باشد. از تکنیک های گوناگون بند کردن کفش استفاده کنید تا بتوانید در ناحیه مچ جوری بند را محکم کنید که در ناحیه انگشتان فشاری نداشته باشید.

شما باید بند را در قسمت مچ محکم کنید تا پای شما در قسمت پاشنه کفش بماند و با هر قدم به جلو نلغزد، چون اگر این چنین باشد، گردش خون در انگشتان کم شده و انگشت ها زخمی می شوند. می توانید برای هر لنگه کفش از دو سِت بند استفاده کنید، یکی برای قسمت انگشتان و دیگری برای مچ ها.

آیا قدم های شما باعث کرخت شدن انگشتان می شوند؟

خیلی از افراد هنگام پیاده روی، انگشتان شان را خم می کنند که نه تنها موجب زخمی شدن شان می شود بلکه به پاها اجازه نمی دهد با هر قدمی که برداشته می شود به خوبی مسطح شوند. بعضی ها هم موقع راه رفتن، انگشتان شان را در وضعیت بالا آمده قرار می دهند، یعنی از پنجه بالاتر.

بیماری های خاصی می توانند سبب بی حسی انگشتان پا شوند

کرختی انگشتان پا می تواند علامت مهمی باشد، مخصوصا اگر با برطرف کردن ایرادهای گفته شده همچنان ادامه پیدا کند. بهتر است به پزشک مراجعه کنید و این علامت را جدی بگیرید.

اگر بی حسی انگشتان بعد از ایجاد تغییرات در کفش و بند کردن و ... ادامه پیدا کرد، باید وضعیت سلامت تان توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

بی حسی انگشتان پا می تواند اولین علامت دیابت باشد و هر چه زودتر این مشکل تشخیص داده شود و قندخون تحت کنترل قرار گیرد، شرایط بهتری خواهید داشت.

نوروپاتی دیابتی: اگر دیابت دارید، کرختی انگشتان پا را فورا به پزشک اطلاع دهید. این یک بیماری جدی است که می تواند در صورت کنترل نامناسب قندخون رخ دهد. اگر این علامت را نادیده بگیرید، ممکن است با مشکلاتی چون فساد بافت و یا قطع عضو مواجه شوید.

نوروپاتی محیطی: بیماری های زیادی می توانند منجر به نوروپاتی محیطی و کرختی انگشتان پا شوند.
نویسنده: هدی بانکی


 

 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.