تبیان، دستیار زندگی
علی لاریجانی و محمدرضا عارف دو چهره ای هستند که بیش از سایر منتخبان مجلس دهم شانس نشستن بر صندلی ریاست را دارند اما بین این دو نفر، شانس کدامیک بیشتر است؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوراهی لاریجانی، عارف

علی لاریجانی و محمدرضا عارف دو چهره ای هستند که بیش از سایر منتخبان مجلس دهم شانس نشستن بر صندلی ریاست را دارند اما بین این دو نفر، شانس کدامیک بیشتر است؟

فراوری: آزاده مرنی - بخش سیاست تبیان
عارف و لاریجانی

کرسی نشینان مجلسی کیستند؟ دقایق نفس گیر رییس مجلس آینده و ... اگرچه هنوز میهمانان تمام کرسی های سبز پارلمان برای چهار سال آینده مشخص نشده، اما تلاش جناح ها برای وزن کشی و تعیین رئیس مجلس دهم کلید خورده است. علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم و نهم بوده است و پیش از او چهار نفر دیگر نیز بر کرسی ریاست تکیه زده اند، اولین رئیس مجلس ایران پس از انقلاب اسلامی، اکبر هاشمی رفسنجانی بود و پس از او مهدی کروبی، علی اکبر ناطق نوری و غلامعلی حداد عادل منتخب منتخبان مردم شدند. از روسای پیشین تنها، آخرین رئیس در مجلس دهم حضور خواهد داشت اما لاریجانی یک رقیب جدی برای باقی ماندن بر این کرسی دارد. محمدرضا عارف و جمعی از اصلاح طلبان ترجیح می دهند لاریجانی برای سومین بار قبای ریاست نپوشد.
در زمان انتخابات اصولگرایان دو دسته شدند. دسته اول نزدیکان رئیس کنونی مجلس بودند و دسته دوم، جمعی بودند که با سرلیستی غلامعلی حداد عادل پا به عرصه رقابت نهادند و امیدوار بودند رئیس فراکسیون اصولگرایان در مجلس نهم، این بار بر کرسی ریاست بنشیند اما پای حداد عادل حتی به مجلس دهم باز نشد و به این ترتیب نزدیک ترین گزینه مناسب برای این جریان، اصولگرایی است که پیش از این با او زاویه داشتند. در این شرایط دست کم رقیب اصلی اصولگرایان یعنی اصلاح طلبان دست بالا را در مجلس دهم ندارد.
روح الله حسینیان، عضو جبهه پایداری و از نمایندگان دلواپس مجلس نهم  و مخالف همیشگی لاریجانی در رابطه با ریاست در مجلس دهم می گوید: «با توجه به قدرت لابی گری خوب لاریجانی، شانس او بیشتر از عارف است. عارف این ویِژگی و قدرت را ندارد در واقع لاریجانی توانایی جذب آراء نمایندگان هر دو فراکسیون یعنی اصولگرایان و اصلاح طلبان را دارد.» محمدرضا باهنر اما در مورد اینکه آیا اعضای جبهه پایداری به ریاست لاریجانی رضایت می دهند، معتقد است: برای این جبهه بهتر از لاریجانی برای ریاست مجلس وجود ندارد.

کسانی که معتقد هستند لاریجانی برای کرسی ریاست مناسب تر است، برای حل معادله دو مجهولی لاریجانی- عارف، سمت نایب رئیسی را برای نماینده اصلاح طلبان مناسب می دانند

و شاید چون گزینه دیگری وجود ندارد، کمیته هفت نفره اصولگرایان می خواهد با علی لاریجانی دیدار کند تا از او بخواهند در فراکسیون اصولگرایان عضویت داشته باشد. حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیته هفت نفره اصولگرایان درباره فراکسیون اصولگرایان به تسنیم گفته است که پیرو تشکیل فراکسیون اصولگرایان، موضوع رئیس مجلس در دستور کار قرار خواهد گرفت. محسن کوهکن نیز در گفت وگو با خبرآنلاین درباره کمیته هفت نفره اصولگرایان خبر داده که جلسه این کمیته با لاریجانی درباره ریاست مجلس است.
به نظر می رسد این جمع،قصد دارند نظر لاریجانی را به خود معطوف کنند،هرچند برخی از آنها بارها او را از خود رنجانده اند و در صف اعتدالگراها نبوده اند.

اصلاح طلبان در دوراهی لاریجانی- عارف

شرایط در بین اصلاح طلبان و اعتدالیون کمی پیچیده تر است. محمدرضا عارف که نماینده اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بود با کناره گیری خود باعث شد نماینده اعتدالیون رای بیاورد. در آن زمان گفته می شد که عارف می تواند خود را برای پوشیدن قبای ریاست مجلس آماده کند و انتظار این بود نزدیکان دولت پشت عارف بایستند اما حالا ازسوی برخی از آنها صدای دیگری شنیده می شود. شخص رئیس جمهور تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است اما غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران درباره رویکرد دولت نسبت به ریاست عارف یا لاریجانی بر مجلس دهم به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: ریاست عارف یا لاریجانی، چندان برای حسن روحانی تفاوتی ندارد و او می تواند با هر دوی آنها کار کند.
این سخن ازسوی برخی دیگر از نزدیکان دولت نیز شنیده شده است؛ علی عسگری، مشاور هاشمی رفسنجانی گفته که «تفاوتی بین لاریجانی و عارف نیست، هر دو امتیازاتی دارند، از آنجاکه هیئت رئیسه مجلس شامل رئیس و دو نایب رئیس است باید بین این دو نفر تقسیم کار صورت گیرد». او سپس تاکید کرده است که «زمینه برای نائب رئیسی عارف وجود دارد».
اما همه اصلاح طلبان اینگونه فکر نمی کنند. برخی معتقدند که عارف برای ریاست مجلس بهتر است و نظر مثبت این جریان نسبت به علی لاریجانی تنها به دلیل عملکرد خوبش در زمینه برجام است. حسین مرعشی صراحتش کمی کمتر است. او می گوید: «یک خیر این است که مجلسی می خواهیم که حامی دولت و اصلاح طلب باشد که آقای عارف از این جهت بهترین گزینه برای ریاست است. از طرف دیگر نمی خواهیم آقای لاریجانی که گام بزرگی را در جهت اصلاح جناح اصولگرا و جدا کردن اصولگرایان اصیل از جبهه پایداری برداشت نادیده گرفته یا به آن بی توجه باشیم. این موضوع یک موضوع بین الخیرین است. نمی خواهیم آقای لاریجانی را نادیده گرفته یا به او بی توجه باشیم. آقای لاریجانی و آقای عارف باید با هم صحبت کنند. آقایان لاریجانی و عارف، می توانند برنده بحث ریاست باشند؛ همچنین هردو می توانند بازنده این بحث باشند.»

عارف، نایب رئیس می شود؟

کسانی که معتقد هستند لاریجانی برای کرسی ریاست مناسب تر است، برای حل معادله دو مجهولی لاریجانی- عارف، سمت نایب رئیسی را برای نماینده اصلاح طلبان مناسب می دانند. یکی از آنها صادق زیباکلام است. او معتقد است: «مجلسی که لاریجانی در راس آن قرار بگیرد کارایی، نفوذ و قدرتش خیلی بیشتر از مجلسی است که عارف در راس آن قرار گیرد.» او در گفت وگوی نوروزی با روزنامه آرمان پیشنهاد داده بود: «عارف، ابوترابی فرد مجلس دهم شود». ابوترابی فرد اکنون نایب رئیس اول مجلس نهم است. پیشنهاد نایب رئیسی عارف را محمدرضا باهنر نیز مطرح کرده. او به مثلث گفته بود: «اگر آقای عارف بپذیرد که نائب رئیس شود، مساله اش حل است. راحت تر می تواند تفاهم کند و رای به اندازه نایب رئیسی دارد. خوب هم دارد ولی برای ریاست تصورم این است که رای ندارد».
در این بین لاریجانی تاکنون درباره ریاست مجلس دهم اظهار نظری نکرده و عارف نیز تنها گفته که در این باره با لاریجانی رایزنی نکرده است. شاید این دو رایزنی های خود را به پس از اعلام نتایج دور دوم انتخابات موکول کرده اند، زمانی که وزن کشی دو جریان مشخص تر از حالاست.
در این میان اصولگرایان ترجیح می دهند تا رئیس مجلس آینده از میان طیف خودی باشد تا شخصی همچون عارف از طیف اصلاحات. این گمانه سیاسیِ قریب به واقعیت، با راه نیافتن رئیس مجلس هفتم به پارلمان آینده، دوچندان تقویت خواهد شد. حتی اصولگرایانی که در شرایط به وجودآمده در سال های اخیر، چندان سنخیت فکری و سیاسی با لاریجانی نداشتند، حاضر خواهند بود، مقابله وی با رئیس جمهور سابق، حمایت از برجام و آن 20 دقیقه معروف و همچنین حضور مستقل رئیس مجلسین هشتم و نهم در رقابت های انتخاباتی 7 اسفند را به باد فراموشی بسپارند تا مبادا فردی از تبار اصلاح طلبی بیاید و همه چیز را به باد تغییر بگیرد.


منبع : خبرآنلاین / باشگاه خبرنگاران جوان