تبیان، دستیار زندگی
با عقل جور در نمی آید و منطقی نیست که 2 هزار کیلو گوشت سگ در تهیه ماده غذایی ای به کار برود، سگ در صورت پروارشدن حداکثر دارای 10 تا 12 کیلو گوشت است و در این خصوص چه تعداد سگ را باید بکشند تا این میزان گوشت از آنها استفاده کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازهم گوشت سگ سوسیس شد!

با عقل جور در نمی آید و منطقی نیست که 2 هزار کیلو گوشت سگ در تهیه ماده غذایی ای به کار برود، سگ در صورت پروارشدن حداکثر دارای 10 تا 12 کیلو گوشت است و در این خصوص چه تعداد سگ را باید بکشند تا این میزان گوشت از آنها استفاده کنند.

فرآوری : آزاده مرنی - بخش ارتباطات تبیان
سگ

پس از گذشت یک سال از اخبار جنجالی گوشت سگ و گربه برای تهیه سوسیس و کالباس ، مجددا اخباری مبنی بر استفاده از گوشت سگ در یک کارخانه تولید سوسیس از سوی کاربران شبکه های اجتماعی منتشر شده است. اخباری که با استفاده از انواع رسانه های جمعی به سرعت در سطح کشور گسترش یافته و با شایعات متعددی همراه گشته اند.
شایعه : "اخیراً اخباری مبنی بر استفاده از گوشت سگ در یک کارخانه تولید سوسیس در شهر مشهد از سوی کاربران شبکه های اجتماعی منتشر می شود، نقل کنندگان همچنین مدعی شدند مسئولان متخلف این کارخانه دستگیر شدند!"
واقعیت : این خبر که سال گذشته نیز در شبکه های مجازی منتشر شده بود ، مربوط به 3 سال گذشته است که در آن فرد متخلفی که در حاشیه شهر، حیوانات را کشته و گوشت آن را در رستوران ها به فروش می رسانده دستگیر شد.
 به گفته سعید کافی (دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی) این فردِ دستگیر شده ، نه تنها رئیس کارخانه تولید سوسیس و کالباس نبوده بلکه ارتباطی با این کارخانه نداشته است. از سوی دیگر دکتر محمد رشتی با معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی در خصوص خبر مطرح شدن مجدد استفاده از 2 هزار کیلو گوشت سگ در یک کارخانه تولید سوسیس در مشهد اظهار کرد: "این مطلب تنها یک شایعه و کذب محض است که در حال حاضر نمی دانیم از کجا نشأت می گیرد، اما با آنها برخورد می کنیم. "

بررسی های تخصصی از تصاویر منتشر شده نیز نشان می دهد که تصاویر سلاخی شدن سگ ها مربوط به کشور چین است

وی تصریح کرد: با عقل جور در نمی آید و منطقی نیست که 2 هزار کیلو گوشت سگ در تهیه ماده غذایی ای به کار برود، سگ در صورت پروارشدن حداکثر دارای 10 تا 12 کیلو گوشت است و در این خصوص چه تعداد سگ را باید بکشند تا این میزان گوشت از آنها استفاده کنند.
بررسی های تخصصی از تصاویر منتشر شده نیز نشان می دهد که تصاویر سلاخی شدن سگ ها مربوط به کشور چین است که سال های پیش در شبکه های اجتماعی به خصوص کشورهای عرب زبان سر و صدای زیادی به پا کرده بود.

شایعه و رسانه

شایعه (Rumor) یک مقوله ی اجتماعی و روانی با ابعاد گسترده ای است که ابعاد مختلف آن به ویژه در زمان های بحرانی (مثل زمان جنگ) ، حالتی به مراتب حادتر به خود می گیرد. هرچند کارکردهای اجتماعی شایعه کاملاً شناخته نیست ، اما بیشتر در وضعیت های ٜ ناهنجاری ٝ در جامعه به وقوع می پیوندند، این بدان معنی است که شایعه ، گزارش تایید نشده ای از وقایع است که به تعریف و تبیین وضعیت های مهمی که به صورت دو پهلو ظاهر می شود، کمک می کند.
باید توجه داشت که هر شایعه ای برای انتشار و پذیرش ، مستلزم ارتباطی خاص با مخاطبین خود است. هر نیاز انسان ، می تواند به شایعه، تحرک و پویایی خاصی ببخشد.
بنابر آنچه گفته شد بهتر است در لحظات ابتدایی شیوع هر شایعه ای ، خطرات و پیامدهای آن را برای مردم تشریح کنیم. درواقع شایعه ، وبای خطرناکی است که به شدت و سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. و افراد، گروهها، جوامع و حتی کشورهای مختلف را تحت تاثیر شگرف خود قرار می دهد. در آیات و احادیث متعدد هم نسبت به انجام غیبت، داشتن سوء ظن و پرگوئی هشدار داده شده است. پس در جامعه اسلامی مردم باید به دنبال حرف و مطلب مستند و موثق باشند. روزنامه ها نیز از درج اخبار بدون منبع و به نقل از "محافل خبری" یا "افراد مطلع" باید خودداری نمایند تا جامعه از خطر شایعه مصون ماند.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی حوزه / فارس