تبیان، دستیار زندگی
تعرفه عصب کشی در یک کلینیک برای دندان تک ریشه 300 هزار تومان و در کلینیک دیگر تعرفه عصب کشی دندان شماره 6 با 2 ریشه 250 هزار تومان است. در هر جایی تعرفه ها متفاوت است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دندانپزشکی که بخاطر تخفیف توبیخ شد!

تعرفه عصب کشی در یک کلینیک برای دندان تک ریشه 300 هزار تومان و در کلینیک دیگر تعرفه عصب کشی دندان شماره 6 با 2 ریشه 250 هزار تومان است. در هر جایی تعرفه ها متفاوت است

فرآوری: ه-هدایتی-بخش اجتماعی تبیان
دندان پزشکی

مشکلات مربوط به خدمات دندانپزشکی و سلامت بهداشت و دهان بر هیچ کس پوشیده نیست. هزینه های خدمات دندانپزشکی در ایران اگرچه نسبت به سایر کشورها کمتر است اما، وضعیت اقتصادی مردم و تحت پوشش بیمه نبودن این خدمات هزینه های سنگینی را بر مردم تحمیل می کند. از طرف دیگر، در چند سال گذشته به دلیل افزایش نرخ ارز، قیمت تجهیزات دندانپزشکی و به تبع آن خدمات درمانی افزایش چشمگیری داشته است. هفته اول اردیبهشت هفته سلامت نامگذاری شده است، با اینکه دولت یازدهم حوزه بهداشت و سلامت و سیاستگذاری در این زمینه را در مرکز توجه خود قرار داده است، به نظر می رسد مساله خدمات درمانی دندانپزشکی همچنان مغفول مانده است و تعامل دولت و انجمن های پزشکی نیز وضعیت مطلوبی ندارد.
براساس گفته های وزیر بهداشت، حال و روز دندان های نهفته در دهان ایرانیان نه تنها خوب نیست بلکه تاسف باراست. براساس گفته های دکتر حسن قاضی زاده هاشمی نصف دندان های افراد ۳۰ تا ۴۰ سال در کشور کشیده شده است. رئیس انجمن جراحان دهان، فک و صورت نیز چندی پیش شاخص دی ام اف در ایران را برای کودکان 12 ساله 4 عنوان کرده است. این آمار به این معنی است که هر کودک 12 ساله به طور متوسط 4 دندان پر کرده، کشیده شده یا پوسیده دارد و این شاخص در سنین بالاتر بسیار بیشتر است و بیشتر افراد بالای 40 سال در ایران تعدادی دندان کشیده شده دارند.

چرا از دندانپزشکی گریزانیم؟

دکتر محمد جمشیدیان در این باره می گوید: «غرور کاذب ما پزشکان سبب می شود تا از بالا به مردم جامعه نگاه کنیم. غرور ما به جامعه ضربه می زند. فاصله طبقاتی پزشکان با مردم بسیار بالاست و همین شکاف نمی گذارد که ما با مردم در ارتباط باشیم. دندان پزشکان حفره بزرگی به نام غرور دارند که سبب می شود به سراغ علم نروند.»

اما چرا ایرانیان از دندانپزشکی گریزان هستند؟ شاید پاسخ این سوال در هزینه های کلان آن باشد. نسترن می گوید یک سال پیش آخرین باری بوده که به دندانپزشکی رفته است. او می گوید که دلش می خواهد هر 6 ماه یک بار برای چکاپ دندان به سراغ دندان پزشکش برود اما تنها مشکل هزینه های بالای دندانپزشکی است و او توانایی پرداخت حق ویزیت به دندان پزشک را ندارد.

پویان آخرین بار اسفند ماه برای کشیدن دندان پوسیده اش به سراغ دندان پزشک رفته چرا که دندان درد امانش را بریده بوده است. در این بین امیر حرف های جالب تری می زند. او می گوید که 12 سال پیش به سراغ دندان پزشک رفته تا سیم های دندانش را بردارد و بعد از آن پا به مطب دکتر نگذاشته است. امیر می گوید: تا زمانی که دندان هایش درد نگیرد به سراغ دندان پزشک نمی رود چرا که اعتمادی به آنها ندارد، ضمن اینکه جیبش توان پرداخت هزینه های کلان دندانپزشکی ها را ندارد. نیلوفر می گوید: از دندانپزشکی می ترسد و هر وقت درد دندان هایش بحرانی شود به سراغ دندان پزشک می رود. اما دکتر محمد جمشیدیان، دندان پزشک جهادی اقتصاد مریض جامعه، ضعف فرهنگی، نبود دغدغه علمی و انسانی در بین دندان پزشکان را عامل این ماجرا می داند.

با درآمد مردم کاری نداریم

دندان پزشکان اعتقادی به گران بودن نرخ خدماتشان ندارند. آنها حق خودشان می دانند که پس از حدود 2 دهه صرف عمر برای گرفتن مدرک و گذر از هفت خوان طرح و اجازه مطب و... درآمد کسب کنند. آنها دندان پزشکی را حرفه سخت و پرخطری می دانند که ضایعات جسمی زیادی به همراه دارد، پس طبعا باید دستمزد خوبی هم بگیرند.   بیشتر دندان پزشکان خود را مبرا از اتهام گرانفروشی می دانند و می گویند بارها گفته ایم خدمات دندان پزشکی در هیچ کجای دنیا ارزان نیست ، با درآمد مردم هم کاری نداریم. ما با هزینه های دندان پزشکی سروکار داریم. دندان پزشکان ایرانی باید همان پولی را برای خرید دستگاه و وسیله بپردازند که در کشورهای دیگر دنیا می پردازند. قیمت مواد هم همان است ; اما موقع دریافت دستمزد ما حدود یک پنجم تا یک سی ام قیمت کشورهای مختلف دنیا از آفریقا تا امریکا و اروپا را دریافت می کنیم .

حفره بزرگی به نام غرور

گفته های دکتر حسن قاضی زاده هاشمی نصف دندان های افراد ۳۰ تا ۴۰ سال در کشور کشیده شده است. رئیس انجمن جراحان دهان، فک و صورت نیز چندی پیش شاخص دی ام اف در ایران را برای کودکان 12 ساله 4 عنوان کرده است. این آمار به این معنی است که هر کودک 12 ساله به طور متوسط 4 دندان پر کرده، کشیده شده یا پوسیده دارد و این شاخص در سنین بالاتر بسیار بیشتر است

حرفه دندانپزشکی در ایران در سال های اخیر شغل پر درآمدی بوده است تا به آنجا که مردم شکاف عمیقی را بین خود و پزشکان تصور می کنند. دکتر محمد جمشیدیان در این باره می گوید: «غرور کاذب ما پزشکان سبب می شود تا از بالا به مردم جامعه نگاه کنیم. غرور ما به جامعه ضربه می زند. فاصله طبقاتی پزشکان با مردم بسیار بالاست و همین شکاف نمی گذارد که ما با مردم در ارتباط باشیم. دندان پزشکان حفره بزرگی به نام غرور دارند که سبب می شود به سراغ علم نروند.»

به خاطر تخفیف های کلان توبیخ شدم

دکتر جمشیدیان می گوید: «برخی از پزشکان در کلینیک به خاطر اینکه تخفیف های کلانی به بیماران می دادم از من شکایت کردند. تعرفه عصب کشی در یک کلینیک برای دندان تک ریشه 300 هزار تومان و در کلینیک دیگر تعرفه عصب کشی دندان شماره 6 با 2 ریشه 250 هزار تومان است. در هر جایی تعرفه ها متفاوت است اما من معتقدم که بیمار نباید به خاطر مشکلات مالی از مطب بیرون رود.»

راه برون رفت چیست؟

خدمات دندانپزشکی در دنیا بسیار بالاست و تنها این موضوع به ایران ختم نمی شود. دکتر جمشیدیان معتقد است: «ارزان کردن خدمات دندانپزشکی می تواند شکاف مردم با دندان پزشکان را کاهش دهد.» او می گوید: «دندان پزشکان در معرض خطر هستند، چرا که به صورت مستقیم با دهان بیماران در ارتباط هستند و دندانپزشکی که به سن 50 یا 60 برسد نمی تواند دندان پزشک خوبی باشد چرا که از ابتدا تا انتهای مواجهه با بیمار باید از تمام توان جسمانی خود استفاده کند به همین خاطر است که اکثر دندان پزشکان می گویند که به خاطر شغل سخت و بدون امنیت خود باید پول خوبی بدست بیاورند تا زندگی مناسبی نیز داشته باشند. ارائه بیمه ای که بتواند سالیان بازنشستگی پزشکان را تامین کند می تواند از دغدغه مالی دندان پزشکان بکاهد.»منابع : تابناک/ ایسنا