تبیان، دستیار زندگی
روغن جگر كوسه خاصیت طبی دارد و سرشار از ویتامین های دی، ای و آی و امگا 3 است و مصرف دارویی و آرایشی داشته و حتی برخی آن را برای مصارف غذایی نیز استفاده می كنند اما در سلامت و آلایندگی و تقلبی بودن این روغن ها در بازار شك و تردید وجود دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روغن جگر کوسه مجوز ندارد

روغن کوسه

به گزارش تبیان به نقل از ایرنا، روغن جگر كوسه خاصیت طبی دارد و سرشار از ویتامین های دی، ای و آی و امگا 3 است و مصرف دارویی و آرایشی داشته و حتی برخی آن را برای مصارف غذایی نیز استفاده می كنند اما در سلامت و آلایندگی و تقلبی بودن این روغن ها در بازار شك و تردید وجود دارد.

حسین رستگار  در گفت وگو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: استفاده از روغن هایی مانند روغن مار و روغن جگر كوسه از قدیم بین مردم به دلیل داشتن خاصیت درمانی و دارا بودن امگا وجود داشته اما متاسفانه هیچكدام از این روغن ها مجوز ندارند و غیرقانونی توزیع می شوند.

وی تصریح كرد: از سوی دیگر لازم است كه جنبه حلال و حرام بودن استفاده از این روغن ها نیز مدنظر قرار گیرد.

رستگار تاكید كرد: سازمان غذا و دارو هیچكدام از فرآورده های دارویی، غذایی و بهداشتی بدون مجوز را تایید نمی كند و نمی توانیم مسئولیت توزیع آن را بپذیریم و اگر پرونده ای از آنها در محاكم قضایی مطرح شود، ما نیز به عنوان مدعی العموم ورود پیدا خواهیم كرد.

مدیركل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ادامه داد: اگر روغن مار و روغن جگر كوسه توزیع شوند، طبق وظیفه نظارتی خود ورود پیدا می كنیم.

رستگار تصریح كرد: اگر كسی می خواهد مجوز عرضه روغن مار و روغن جگر كوسه را دریافت كند باید مراحل قانونی را در سازمان غذا و دارو طی كرده و كد بهداشتی از این سازمان دریافت كند.

وی یادآور شد: این روغن ها بصورت قاچاق وارد كشور شده و اگر گزارشی از آنها به ما برسد، آن را بررسی كرده و با متخلفان برخورد خواهد شد.


ایرنا
این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.