تبیان، دستیار زندگی
رئیس هیأت پارلمانی اعزامی ایران به سوریه و لبنان با اشاره به اینکه ایران در بحث بازسازی برای مقامات سوری اولویت دارد، گفت: مذاکرات درباره اعزام زائر به سوریه به جای خوبی رسیده و با توجه به شرایط انجام خواهد شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آغاز اعزام زائر به سوریه

رئیس هیأت پارلمانی اعزامی ایران به سوریه و لبنان با اشاره به اینکه ایران در بحث بازسازی برای مقامات سوری اولویت دارد، گفت: مذاکرات درباره اعزام زائر به سوریه به جای خوبی رسیده و با توجه به شرایط انجام خواهد شد.

بخش سیاست تبیان
سوریه

رئیس هیأت پارلمانی اعزامی ایران به سوریه و لبنان با اشاره به اینکه ایران در بحث بازسازی برای مقامات سوری اولویت دارد، گفت: مذاکرات درباره اعزام زائر به سوریه به جای خوبی رسیده و با توجه به شرایط انجام خواهد شد. امیر خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی امروز دوشنبه 23 فروردین ماه در نشست خبری در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با ارائه گزارشی از سفر هیأت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران به لبنان و سوریه گفت: با توجه به شرایط حساس منطقه و دعوتی که از سوی مجلس سوریه، مجلس لبنان و حزب الله داشتیم هیأت پارلمانی ایران به این دو کشور اعزام شد.

وی ادامه داد: در جلسه ای که با رئیس مجلس و نخست وزیر سوریه داشتیم بحث های مفصلی مطرح شد. آنچه در سوریه دیدیم، امید در بین مردم، ارتش، مقاومت و برتری ارتش سوریه نسبت به تکفیری ها بود. وضعیت میدانی نیز بسیار خوب بود. به خصوص در پنج ماه اخیر که روسیه ورود پیدا کرده است.
خجسته با بیان اینکه ارتش سوریه در عملیات های اخیر در حلب موفقیت های بسیاری کسب کرده است، اظهار داشت: ارتش آزاد، احرارالشام و جبهه النصره در لاذقیه عقب نشینی داشته اند.

ما الان باید برنامه ریزی کنیم که ایران چگونه جهت بازسازی در سوریه نقش آفرینی کند

وی با اشاره به پیش روی های ارتش سوریه و کردها و شکست محاصره نبل و الزهرا از امیدوار شدن کردهای سوریه سخن گفت و افزود: تاکنون در نتیجه جنگ های داخلی سوریه 350 هزار نفر از مردم این کشور کشته و 70 درصد صنایع از بین رفته اند.
خجسته مبلغ مورد نیاز برای بازسازی سوریه را 300 میلیارد دلار خواند و با اشاره به تورم بالای 40 درصد و نرخ بیکاری بیش از 50 درصد در این کشور در نتیجه 5 سال جنگ داخلی، گفت: حمایت های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران از مردم سوریه در بحث بازسازی این کشور نیز ادامه دارد.
وی با تأکید بر اینکه باید اولویت اول برای بازسازی سوریه ایران و روسیه باشند، اظهار داشت: ما الان باید برنامه ریزی کنیم که ایران چگونه جهت بازسازی در سوریه نقش آفرینی کند.
رئیس هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به سوریه با ذکر این نکته که نخست وزیر سوریه خواهان اختصاص اولویت اول به ایران در بازسازی کشور متبوعش است، گفت: این به آن دلیل است که ایران در سوریه هزینه کرده و اکنون نیز از مردم و دولت این کشور حمایت می کنند.
وی با اعلام خبر مذاکرات و ملاقات ها جهت اعزام زائر به سوریه بیان داشت: دمشق اکنون بسیار امن است و تهدیدات آن به حداقل رسیده است و با توجه به شرایط امنیتی اعزام زائر به سوریه در آینده ای نزدیک آغاز خواهد شد.
خجسته به مذاکرات با مقامات سوری درباره 10 هزار ایرانی مقیم این کشور به غیر از مدافعان حرم اشاره و تصریح کرد: بشار اسد موافقت کرد که اقامت رایگان در اختیار این ایرانیان بگذارد.
وی درباره آتش بس صورت گرفته در سوریه نیز اظهار داشت: اگر در مذاکرات سوری - سوری توافق صورت گیرد که مسئله حل می شود و الا در میدان جنگ داعش نابود خواهد شد. چرا که مدافعان حرم و حق طلبان در سوریه حاضر شدند.
نماینده همدان در مجلس به توافق های صورت گرفته در زمینه اقتصادی با دولت سوریه اشاره کرد و با بیان اینکه پیشتر نیز رستم قاسمی و وزیر بهداشت تفاهماتی با طرف سوری داشتند، گفت: به زودی قرارداد تجاری و سرمایه گذاری میان دو کشور امضا خواهد شد. وی حضور هیأت ایرانی در سوریه را موجب امید بسیار در میان مسئولان این کشور توصیف کرد.
نماینده همدان در مجلس ادامه داد: همچنین در دیدار با رئیس مجلس لبنان سیاست های مشترک دو کشور در رویارویی با دشمن صهیونیستی به بحث گذاشته شد. همچنین از طرف رئیس مجلس شورای اسلامی از ایشان دعوت کردیم که سفری به ایران داشته باشد. بحث دیگری که مطرح شد توافقنامه های بین ایران و لبنان بود که برخی از آنها عملی شده و برخی دیگر باید عملیاتی شود.
خجسته تأکید کرد: در دیدار با دولت و مجلس لبنان با صراحت اعلام کردیم که جمهوری اسلامی ایران آمادگی کامل برای دفاع از مقاومت را دارد و ما با تمام توانمان از مقاومت، حزب الله و لبنان دفاع می کنیم. همچنین برای کمک های نظامی به دولت لبنان اعلام آمادگی کردیم. همانطور که آقای شمخانی نیز با صراحت اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران در صورت درخواست آنان کمیته نظامی به لبنان اعزام می کند. ما هیچ خط قرمزی برای کمک به ارتش لبنان و مبارزه با تکفیری ها و رژیم صهیونیستی نداریم. آقای شمخانی نیز در سفرشان به لبنان تأکید کردند که زرادخانه های ایران برای ارتش لبنان گسترده شده است.

جزییات جلسه شش ساعته با سیدحسن نصرالله

رئیس هیأت پارلمانی ایران در سفر به سوریه و لبنان اضافه کرد: جلسه شش ساعته ای نیز با سیدحسن نصرالله داشتیم و کلیه موارد منطقه را مطرح کردیم. حزب الله به عنوان یک قدرت منطقه ای قدرت نمایی می کند و نام حزب الله رعب و وحشت در دل تکفیری ها و صهیونیست ها ایجاد کرده. مواردی که سیدحسن نصرالله مطرح کرد موارد جالبی بود. ایشان از برنامه های آینده حزب الله و از اینکه حزب الله به عنوان یک امید در لبنان است، صحبت کردند. ایشان گفتند ما در چهار جبهه می جنگیم؛ جبهه صهیونیست ها، جبهه سوریه، جبهه تکفیری ها و در جبهه کشورهای خودفروخته منطقه که حزب الله را به شدت تحت فشار قرار داده اند چرا که موقعیت شان در خطر است.
خجسته همچنین گفت: حزب الله قدرت اول منطقه است. ما بازدیدهایی نیز از جنوب لبنان داشتیم که طی آن متوجه شدیم ارتش پنهان حزب الله حالت آماده باش دارند و هر حرکت اسرائیل را سرکوب می کنند.منبع : تابناک