وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
<p>چند ماهی است كه بحث نوسازی و البته ایجاد جایگاه های تك پمپه بنزین توسط مسوولان دولتی بر سر زبان ها افتاده است، موضوعی كه احتمال افزایش قیمت بنزین را دوباره بر راس خبرهای رسانه ای بازگرداند. </p>
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سناریوهای قیمت بنزین

چند ماهی است كه بحث نوسازی و البته ایجاد جایگاه های تك پمپه بنزین توسط مسوولان دولتی بر سر زبان ها افتاده است، موضوعی كه احتمال افزایش قیمت بنزین را دوباره بر راس خبرهای رسانه ای بازگرداند.

بخش اقتصاد تبیان
قیمت بنزین

پیش از عید بارها بحث برندسازی جایگاه های سوخت از سوی مسوولان وزارت نفت و حتی وزیر نفت مطرح شد و اسامی همچون توتال و شل هم به عنوان گزینه های خارجی این برندسازی جدید مورد توجه جدی قرار گرفت، به گونه ای كه حتی برخی خبرگزاری ها اعلام كردند كه قراردادهایی نیز در این مورد امضا شده است اما در نهایت با همه بحث های رسانه ای در نشست خبری مدیرعامل شركت پخش فرآورده های نفتی تنها بحث جایگاه های تك تلمبه ای مورد توجه قرار گرفت و اصفهان مثل همیشه پیشتاز راه اندازی این جایگاه ها شد تا هم فرهنگسازی استفاده از این جایگاه ها در كشور محك زده شود و هم وزارت نفت دیدگاهی در مورد ایجاد این جایگاه ها به دست آورد.
در همین حال برخی خبرها با رد انعقاد قرارداد خارجی برای خصوصی سازی خارجی جایگاه های سوخت از دولتی ماندن این جایگاه ها خبر دادند اما كمی نگذشته بود كه طرح ایجاد جایگاه های تك تلمبه ای البته حاشیه ای جدید را بر خود دید و باز خبرساز شد.
برخی سایت ها و شبكه های اجتماعی با انعكاس اخباری در مورد متولیان ایجاد این جایگاه ها نوشتند كه «تعدادی از مدیران گذشته شركت ملی پالایش و پخش با ثبت یك شبه شركت «ت»، فعالیت خود را در ایجاد جایگاه های تك تلمبه ای آغاز كرده اند.»
این امر حاشیه ای جدید برای شیك سازی جایگاه ها ایجاد كرد تا این موضوع بیشتر به حاشیه برود و به ناگاه وزیر نفت با اظهار نظری جدید كلا موضوع برندسازی را در حاشیه قرار داد و به جای آن افزایش قیمت بنزین را به سر تیتر اخبار بازگرداند.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت شنبه شب در اتاق بازرگانی و پس از دیدارش با وزیر نفت هند از احتمال افزایش قیمت بنزین در سال جاری خبر داد.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار صدا و سیما افزایش قیمت بنزین بر اساس طرح برندسازی و كلاسه بندی جایگاه های سوخت را رد كرد اما در عین حال احتمال افزایش قیمت بنزین به طور كلی در سال جاری را بعید ندانست.
 این موضوع اگرچه موج جدیدی در مورد احتمالات و تبعات افزایش قیمت بنزین ایجاد كرد اما هیچ سناریویی در مورد میزان افزایش قیمت اعلام نشده است؛ موضوعی كه مسوولان رسانه ای وزارت نفت در مورد آن با تاكید بر اینكه قطعیتی در مورد افزایش قیمت وجود ندارد و وزیر تنها بحث احتمالات را مطرح كرده اند، همراه می شود. ناگفته پیداست كه هیچ سناریویی در مورد افزایش قیمت بنزین از سوی دولت یا وزارت نفت و حتی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تاكنون مطرح نشده است كه بتوان از گزینه های مورد توجه دولت پرده برداری كرد.
هرچند كه نبود سناریو در كنار تكذیب تلویحی روابط عمومی وزارت نفت در مورد افزایش قیمت بنزین می تواند این موضوع را تا حد قابل توجهی به حاشیه ببرد اما تجربه های سال های گذشته در خصوص قیمت بنزین به خوبی نشان می دهد كه باید منتظر اعلام تصمیم هیات وزیران برای قیمت های جدید نفت باشیم.
 در سال ٩٤ نیز هر چند اظهار نظرهای مختلف محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در مورد قیمت بنزین هیچگاه رسمیت نیافت اما دولت به یك باره با حذف سهمیه بندی بنزین طرح تك نرخی كردن بنزین را به اجرا گذاشت تا گام دیگری در جهت برنامه های حذف یارانه ای خود بردارد.
این روال دولت هرچند چند ماهی با امتیاز دادن به دارندگان سهمیه های تلمبارشده در كارت های سوخت همراه شد از نیمه سال ٩٤ ایرانی ها از بنزین تك نرخی استفاده كردند. حالا نیز با تكیه بر همین تجربه ها می توان گفت با توجه به اینكه وزارت نفت و بخش پخش این وزارتخانه هیچگاه پیشنهاد دهنده و تعیین كننده میزان قیمت بنزین نبوده اند و هیات وزیران و سازمان مدیریت و برنامه ریزی و در نهایت مجلس تصمیم نهایی در مورد قیمت حامل های انرژی را گرفته اند باید منتظر روزی باشیم كه دولت یك باره ابلاغیه افزایش قیمت بنزین را به جایگاه ها اعلام كند.
به همین جهت با توجه به سابقه افزایش قیمت بنزین طی سال های گذشته و البته برنامه توسعه ای كه روالی منظم برای افزایش قیمت بنزین در نظر گرفته بودند و البته افزایش یك باره قیمت بنزین از ٧٠٠ تومان به هزار تومان  گزینه های زیر بعید به نظر نمی رسد. هرچند بر اساس اعلام نظر برخی دست اندركاران تداوم وضعیت كنونی و ادامه فروش بنزین هزار تومانی نیز از گزینه های مطرح در این حوزه است. در جدول زیر تجربه های گذشته دولت از بازه ٥ الی ٤٣ درصد تجربه قبلی دولت مبنا قرار گرفته است.  


منبع: خبر انلاین

این مطلب صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر شده و محتوای آن لزوما مورد تایید تبیان نیست .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین