تبیان، دستیار زندگی

هورمون‌های شادی‌آور در بدن

شاد زیستن حق طبیعی و البته لازمه زندگی ماست. عوامل زیادی در شادی ما دخیل هستند. به جز عوامل ژنتیکی، هورمون‌ها و انتقال دهنده‌های عصبی بدن در ایجاد حس نشاط نقش اصلی را ایفا می‌کنند. می توان با شناخت این هورمون‌ها و چگونگی عملکرد آن‌ها در بدن، به ایجاد احساسات خوب و مثبت کمک کرد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
شادی، خوشحالی، شادی آورها،

دوپامین

دوپامین یک ماده انتقال‌دهنده‌ی عصبی است و بین این ماده و ارتباطات اجتماعی افراد، رابطه‌ی بالایی دیده شده است. در واقع می توان این ماده را پاداش سیستم مغزی به بدن دانست.

اگر در محل کارتان مورد ستایش و تمجید از طرف مافوق تان قرار گرفته اید بدانید ترشح دوپامین در بدنتان کافی است. همچنین رفتار لذت جویی نیز ناشی از تأثیرات همین ماده‌ی شگفت انگیز خواهد بود.

می توانید با تنظیم اهداف واقع بینانه و روش های سالم در زندگی میزان ترشح این انتقال دهنده را در بدنتان افزایش دهید.

محققان با بررسی اثر اکسی توسین بر زنان به تأثیر این ماده بر میزان رضایتمندی از زندگی پی برده‌اند. وقت گذراندن با عزیزان و مهربان بودن ناشی از وجود این ماده در بدن می‌باشد

 

سروتونین

سروتونین نیز نوعی انتقال دهنده‌ی عصبی است  و به طور عمده در دستگاه گوارش، پلاکت‌ها و سیستم عصبی مرکزی حیوانات و همین طور انسان یافت شده است.

این ماده نزد افکار عمومی به عنوان جاری کنندهٔ "احساس خوب" شناخته می‌شود. موثرترین راه برای افزایش سطح سروتونین بدن، ورزش منظم و روزانه است.

یکی از دلایلی که پیاده‌روی سریع خلق و خو را بهبود می‌بخشد نیز همین افزایش تولید سروتونین می‌باشد.

اُکسی توسین

اکسی توسین، هم به عنوان یک انتقال دهنده ی عصبی و هم به عنوان یک هورمون در بدن عمل می‌کند. این ماده را به نام "ماده‌ی عشق" می شناسند و نقش اساسی در ارتباط عاشقانه و تولیدمثل جنسی در قبل و بعد از زایمان دارد.

محققان با بررسی اثر اکسی توسین بر زنان به تأثیر این ماده بر میزان رضایتمندی از زندگی پی برده‌اند. این ماده در واقع نقش فیزیولوژیکی و شادی بیشتری در زنان نسبت به مردان دارد.

وقت گذراندن با عزیزان و مهربان بودن ناشی از وجود این ماده در بدن می‌باشد. از طرفی استرس می‌تواند میزان اکسی توسین را کاهش دهد. بنابراین سعی کنید بیش از همیشه برای کنترل استرس‌تان به فکر چاره باشید.

استروژن

استروژن به کمک سروتونین از شما در برابر تحریک پذیری و اضطراب محافظت می‌کند و در تثبیت خلق و خو موثر است.

استروژن با شروع یائسگی و با وجود عواملی مانند سیگار کشیدن و ورزش شدید کاهش می‌یابد. عدم تعادل استروژن-پروژسترون در دوران یائسگی می‌تواند بر روی خلق و خو اثر منفی بگذارد.

کنترل استرس می‌تواند در حفظ تعادل این ماده کمک کننده باشد، زیرا ترشح هورمون‌های استرس نظیر کورتیزول با استروژن تداخل داشته و بر ساختار و عملکرد هر دو ماده اثر منفی می‌گذارد.

پروژسترون

این هورمون به شما در داشتن خواب بهتر، جلوگیری از بروز اضطراب، جلوگیری از تحریک پذیری و نوسانات خلقی کمک می‌کند.

سطح پروژسترون در زنان یائسه کاهش می‌یابد و این روند افولی با افزایش استرس و مصرف غذاهای ناسالم شدت می‌گیرد.

به گفته‌ی پزشکان مصرف غذاهای سالم اولین راه دفاع در برابر عدم تعادل هورمون‌های استروژن و پروژسترون است.

راه‌های طبیعی برای افزایش هورمون‌های شادی

دوپامین: گوش دادن به موسیقی می‌تواند در افزایش تولید دوپامین موثر باشد.

سروتونین: مصرف کربوهیدرات ها بر افزایش میزان سروتونین موثر است. یکی از دلایلی که ما با خوردن مواد حاوی نشاسته و قند احساس بهتری پیدا می‌کنیم نیز همین تولید سروتونین می‌باشد. برای افزایش شادی بدون مصرف مواد مضر (مانند شیرینی و شکلات) می‌توانید از مواد حاوی فیبر بالا مانند نان‌های سبوس‌دار استفاده کنید.

اکسی توسین: بهترین راه برای افزایش سطح این هورمون، وقت گذراندن با همسر و سایر اعضای خانواده است.

استروژن: انجام فعالیت‌های کاهش دهنده استرس مانند استحمام با آب ولرم و انجام امور معنوی در تنظیم سطح این هورمون موثر است.

پروژسترون: حفظ تعادل این هورمون با مصرف غذاهای سالم و اجتناب از خوردن چربی‌های اشباع و شکر و همچنین کنترل استرس امکان‌پذیر است.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.