تبیان، دستیار زندگی

7 چیزی که باید در مورد آلرژی بدانید

اگر شما هم جزو افرادی هستید که آلرژی دارید، با سوزش چشم، اشک ریزش، عطسه‌های ناگهانی و پشت سر هم، گرفتگی و آبریزش بینی و سردرد آشنا هستید. میلیون‌ها نفر رینیت آلرژیک دارند و بیشتر کودکان هم آلرژی غذایی دارند. با وجود چنین جمعیت زیادی، بیشتر افراد نمی‌دانند که بهترین شیوه غلبه بر این مشکل چیست و در نتیجه سرگردان می‌شوند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آلرژی بهاری


لطفا دچار خود تشخیصی نشوید

آیا این آلرژی است یا یک سرماخوردگی ساده؟ سرماخوردگی اغلب با تب و لرز همراه است، اما آلرژی نه. البته هر سرماخوردگی هم با تب همراه نیست، بنابراین تشخیص آن می‌تواند سخت باشد.

اگر خودتان اشتباه تشخیص دهید، ممکن است داروی اشتباه برای خودتان تجویز کنید و نتیجه ای نگیرید و حتی دچار عوارض جانبی ناخوشایند آن هم بشوید.

ضمنا نادیده گرفتن آلرژی (چون فکر می‌کنید یک سرماخوردگی است و به زودی برطرف می‌شود)، می‌تواند خطرناک باشد: علائم آلرژیک مربوط به بینی و تنفس، اگر تحت کنترل نباشند ممکن است سبب بروز مشکلات دیگری هم شوند مانند سینوزیت، عفونت گوش و آسم.

حتی آلرژی های غذایی را باید جدی تر هم گرفت، چون در بهترین حالت کاری که می‌توانید بکنید این است که از غذاهای خاصی پرهیز کنید، در بدترین حالت هم ممکن است چیزی را بخورید که نباید می خوردید و حتی ممکن است خطر مرگ برای تان داشته باشد.

پس لازم است که مشکل شما به درستی تشخیص داده شود، و تحت کنترل و درمان باشید.

در مورد داروها از پزشک تان سوال کنید، حتی اگر بدون نسخه هم در دسترس باشند

بیشتر داروهای آلرژی کاملا بی خطر هستند و قفسه های داروخانه ها پُر از داروهایی هستند که نیازی به تجویز و نسخه پزشک ندارند. حتی اگر نیازی به نسخه ندارید، کار عاقلانه این است که پیش از انتخاب دارو با متخصص آلرژی مشورت کنید. برخی داروها عوارضی دارند که باید در موردشان آگاه باشید و بعضی هم ممکن است برای افرادی که بیماری‌های خاصی دارند دردسرساز باشند، مثل بیماری‌های قلبی یا سرطان پروستات.

مسئله دیگر این است که بسیاری از داروهای سرماخوردگی و آلرژی، تاثیرات متعددی دارند، بنابراین یک قرص به تنهایی ممکن است حاوی آنتی هیستامین، ضددرد، ضدسرفه، ضداحتقان و موکولیتیک (داروهایی موکولیتیک نامیده می‌شوند که خلط موجود در راه های هوایی را رقیق یا نرم کرده خروج آن را به همراه سرفه آسان تر می‌کنند) باشند. بنابراین استفاده خودسرانه از آنها خطرناک و مضر بوده و ترکیب چند دارو، عوارض جانبی آن را افزایش می دهد.

ضداحتقان‌های دهانی (دکونژستانت) می‌توانند ضربان قلب و فشار خون را افزایش داده و بعضی از آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است موجب خواب آلودگی شوند. اگر پزشک شما تشخیص داده که آلرژی فصلی دارید، ممکن است اسپری کورتونی بینی برای تان تجویز کند.

 

سعی کنید صبور باشید

بالاخره تصمیم گرفتید برای تست آلرژی اقدام کنید، خیلی خوب است! فقط انتظار نداشته باشید فورا جواب بگیرید. پزشکان متخصص آلرژی تاحدودی کارآگاهانه عمل می‌کنند و مشاهدات شان با سوابق پزشکی دقیق و با جزئیات شروع می‌شود. وقتی بیماری به آنها مراجعه می‌کند، یک تست اولیه و شرح سوابق چیزی است که راهنمای آنها برای ادامه روند است.

قدم بعدی معمولا یک تست پوستی یا تست خون است. پزشکان متخصص آلرژی معمولا با تست پوست شروع می‌کنند و نتایج آن را با یک تست خون تائید می‌کنند، زیرا این پزشکان برای انجام تست های پوستی مهارت دارند، در صورتی که متخصصان کودکان یا پزشکان عمومی معمولا تست خون می گیرند.

تست پوست، شامل قرار دادن مقدار کمی آلرژن ضعیف شده زیر سطح پوست است که این کار یا از طریق ایجاد سوراخ با کمک سوزن انجام می‌شود یا تزریق آلرژن در عمق بیشتری از پوست. هر چیزی که به آن آلرژی دارید، ایجاد واکنش خواهد کرد، داغ شدن یا بیرون زدن جوش های قرمز، اما مجبورید 15 تا 20 دقیقه خارش و سوزش را تحمل کنید.

آزمایش خون، آنتی بادی های خاصی را که بدن تان در واکنش به آلرژن های مهاجم تولید می نماید مشخص و شناسایی می‌کند. این گونه می‌توان حساسیت به گرده، کپک، موی حیوانات، مایت های گردوخاک، داروها، سم حشرات و حتی لاستیک را مشخص کرد. اما باید برای رسیدن به نتیجه چند روز صبر کنید. شاید مجبور شوید چندین بار تست شوید تا عامل آلرژی زا معلوم شود.

نوع آب و هوا تاثیر زیادی روی آلرژی های فصلی دارد؛ مثلا بارش سنگین باران همراه با سرمای ناگهانی هوا در اوایل بهار می‌تواند به گرده افشانی گیاهان خاتمه داده و علائم آلرژی را کاهش دهد

 

ممکن است در سال های بعدی زندگی تان دچار آلرژی شوید

شما ممکن است با امکان ابتلا به آلرژی متولد شوید، ولی هیچ کس با آلرژی به دنیا نمی آید. بستگی به محیط و فراهم کردن شرایط جهت بروز بیماری دارد؛ هر چه بیشتر در معرض آلرژن ها قرار بگیرید، احتمال ایجاد واکنش نسبت به آنها بیشتر می‌شود. بسیاری از کودکان بین سنین 4 تا 6 سالگی علائم آلرژیک را از خود نشان می دهند، اما شروع آلرژی در بزرگسالی هم کاملا طبیعی است.

تغییر در محیط تان، تنها یک دلیل برای این است که چرا علائم آلرژی در بزرگسالی تان بروز داده شدند. فرض کنید تا به حال آلرژی نداشته اید، اما آلرژی ژنتیکی دارید و به شهر دیگری سفر می‌کنید. پس ممکن است بعد از مدتی قرار گرفتن در معرض آلرژن های جدید در این شهر، علائم آلرژی در شما ظاهر شود.

هر چند معمولا به این صورت است که آلرژی های فصلی برای اولین بار در سنین کودکی پدیدار می‌شوند، اما پژوهش ها نشان می دهند حدود 15 درصد از آلرژی های غذایی بعد از سن 18 سالگی ظاهر می‌شوند، مثل حساسیت به آجیل، یا ماهی.

دلیلی ندارد آلرژی تمام عمر همراه تان باشد

بعضی از آلرژی ها به مرور زمان فروکش می‌کنند. بچه ها ممکن است با بزرگ شدن، آلرژی شان به شیر گاو و تخم مرغ کاهش پیدا کند، اما این شامل آلرژی به آجیل و غذاهای دریایی نمی‌شود. کودکانی که حساسیت غذایی دارند باید با تست های خون دوره ای تحت کنترل باشند. هرگز بدون آزمایش دادن نتیجه گیری نکنید که آلرژی کودک تمام شده و مشکل برطرف شده است، در تست های دوره ای تحت شرایط کنترل شده، کمی آلرژن وارد بدن کودک می‌شود تا واکنش او مورد بررسی قرار گیرد.

در مورد آلرژی های محیطی هم می‌توان گفت در بعضی از افراد به مرور زمان برطرف می‌شود(مثلا حساسیت به گرده گیاهان)، اما تضمینی وجود ندارد. بهترین راه خلاصی از این شرایط، ایمونوتراپی یا دریافت واکسن آلرژی است که از میزان حساسیت تان کم خواهد کرد.

دلیلی ندارد که در دوران حاملگی بادام زمینی نخورید

قبلا به زنان باردار توصیه می شد از خوردن بادام زمینی و کره آن اجتناب کنند تا جنین شان مبتلا به آلرژی نسبت به بادام زمینی نشود. اما امروزه معلوم شده که عکس این ماجرا صحت دارد! تحقیقی که در New England Journal of Medicine، انجام شد نشان داد بچه هایی که مادران شان در دوران بارداری  و شیردهی بادام زمینی یا کره آن را خورده بودند، احتمال ابتلا به آلرژی در سال های بعد در آنها کمتر بوده است. همین پژوهش معلوم کرد کودکانی بین 4 تا 11 ماهگی شروع به خوردن فراورده های بادام زمینی می‌کنند، کمتر به این آلرژی مبتلا می‌شوند، البته این شامل خود بادام زمینی نمی‌شود، چون احتمال خفگی در این سن وجود دارد.

آلرژی شما ممکن است یک سال خفیف تر باشد و یک سال شدیدتر

نوع آب و هوا تاثیر زیادی روی آلرژی های فصلی دارد. بارش سنگین باران همراه با سرمای ناگهانی هوا در اوایل بهار می‌تواند به طور غیرمنتظره ای گرده افشانی گیاهان را خاتمه داده و علائم آلرژی را کاهش دهد. همینطور تغییرات آب و هوایی هم وجود دارند که علائم آلرژی را در بسیاری از افراد بدتر می‌کنند. زمانی که میزان دی اکسیدکربن هوا بالا می رود، گیاهان بیش از حد گرده افشانی می‌کنند، چون از این دی اکسید کربن اضافی تغذیه می نمایند. هوای گرم هم تولید گرده ها را در گیاهانی که علت آلرژی های مخاط بینی هستند، بیشتر می نماید.
نویسنده: هدی بانکی


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.