تبیان، دستیار زندگی

چرا تپش قلب می‌گیریم؟

ممکن است هر از گاهی هر یک از ما دچار تپش قلب شویم. این موضوع یک مسئله‌ی کاملا عادی است. تپش قلب به شکل‌های گوناگونی نظیر کوبیدن، لرزیدن، تپیدن و ... احساس می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ضربان قلب

 

صدای ضربان تند قلب به ظاهر کمی عجیب و ترس‌آور است، اما این اتفاق تا حدود زیادی به مشکل قلبی مربوط نمی‌شود. تنها 34 درصد از افرادی که به دلیل تپش قلب به اورژانس مراجعه می‌کنند دچار مشکل قلبی هستند.

در زنان اغلب استرس، اضطراب، ترس، ورزش شدید، استفاده از برخی داروها، مشکلات تیروئید، تغییرات هورمونی ناشی از قاعدگی، بارداری و یائسگی علت تپش قلب می‌باشد. تمام این عوامل با تغییرات هورمونی مسبب این مشکل می‌شوند.

همچنین تحقیقات اخیر نشانگر این است که مصرف زیاد مواد کافئین‌دار مانند نوشابه‌ها و قهوه در طول روز  نیز یکی از عوامل تپش قلب محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر ناراحتیهای قلبی و ژنتیک نیز در بروز این مشکل نقش دارند. اما اغلب تپش زیاد قلب به طور خودبه خود کاهش می یابد و قلب به ریتم عادی خود باز می‌گردد.

قلب انسان سالم 60 تا 100 بار در دقیقه می‌زند که می‌شود حدود 52 میلیون بار در سال!

در بی‌نظمی ضربان قلب، خون به طور مناسب جریان نمی‌یابد و در جایی بی‌حرکت مانده و به لخته خون تبدیل می‌شود. سپس به مغز رسیده و باعث بروز سکته‌ی مغزی می‌شود

 

کی تپش قلب را جدی بگیریم؟

نگرانی در مورد تپش قلب به دو عامل بستگی دارد :
- هر چند وقت یک بار تپش قلب می‌گیرید؟
-  این مشکل تا چند وقت ادامه پیدا می‌کند؟

اگر مدت تپش قلب دو یا سه دقیقه باشد و یا برای مثال در هفته یک بار رخ دهد، نیاز به عجله برای مراجعه به پزشک نیست.

اما اگر طولانی مدت و پر تکرار است، باید با یک پزشک ملاقات نمایید.

تپش طولانی مدت بی‌علائم و یا علامت‌دار (ناراحتی قفسه سینه یا درد، تنگی نفس، سرگیجه و بیهوشی ناگهانی) نشانه‌ای از یک آریتمی (بی نظمی ضربان) جدی قلب و یا تغییر در سیگنال‌های الکتریکی آن است.

همچنین فیبریلاسیون دهلیزی که در طی آن ضربان قلب بسیار نامنظم شده و ممکن است فرد را در معرض سکته‌ی مغزی قرار دهد، یکی از مسائل نگران کننده مربوط به تپش های طولانی مدت قلب است. دلیلش این است که خون به طور مناسب جریان نمی‌یابد و در جایی بی حرکت مانده و به لخته خون تبدیل می‌شود. سپس به مغز رسیده و باعث بروز سکته‌ی مغزی می‌شود.

درمان تپش قلب

اول اینکه باید با پزشک خود مشورت کنید تا بر اساس علت آن، راه درمان را پیش بگیرید، برای مثال اگر علت تپش قلب، مصرف مواد یا قرص‌های کافئین‌دار یا استرس باشد، درمان زیر بنایی و اساسی می‌تواند تپش قلب را ریشه کن کند. در واقع دوره‌ی اول درمان، بر اساس شناسایی محرک‌ها  و ریشه کن کردن علت است.

اگر علت چیز دیگری باشد با گرفتن نوار قلب و یا یک سونوگرافی ساده می توان علت مشکل را شناسایی کرد.

اگر پزشک علت تپش قلب را آریتمی اعلام کرد، دو گزینه‌ی درمان در پیش است:
- مصرف داروهای ضد انعقاد برای جلوگیری از لخته شدن خون و کاهش خطر سکته‌ی مغزی و یا داروهای مسدودکننده‌ی بتا و یا مسدودکننده‌ی کانال‌های کلسیمی.
- ترمیم سیستم الکتریکی قلب که یک مسیر فرسایشی برای درمان به حساب می‌آید.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.