تبیان، دستیار زندگی

سرطان پروستات در مردان جوان

سرطان پروستات به عنوان یک بیماری در مردان مسن شناخته می‌شود که البته تا حدود زیادی درست است. میانگین سن مبتلایان به این بیماری 66 سال است و در حدود 60 درصد از مردان در سن 65 سالگی رخ می‌دهد. اما متأسفانه امروزه آمار نشان می‌دهد تعداد افراد مبتلای 55 ساله و جوان‌تر رو به افزایش است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زینب حکیمی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرطان- سرطان پروستات

اگر شما مردی هستید که دهه‌ی 50 سالگی خود را سپری می‌کنید و یا حتی اگر مردی جوان هستید، اکنون بهترین زمان است که درباره‌ی این بیماری، شناسایی، درمان و حتی پیشگیری از آن آگاه شوید.

 

این بیماری تا حد زیادی کشنده نیست

سرطان غده پروستات دومین سرطان شایع در مردان است، یعنی هر مردی حدود 14 درصد در طول زندگی خود با این بیماری روبه رو می‌شود. خوشبختانه شانس زنده ماندن افراد مبتلا به سرطان پروستات بسیار بالاست و بالای 90 درصد شانس زنده ماندن در تمام مراحل بیماری وجود دارد.

اما متأسفانه مردان 55 سال یا کمتر با احتمال بیشتری نسبت به سایرین دچار مرگ و میر می‌شوند. اگرچه اکثر مردان مبتلا به سرطان پروستات زودرس، دچار نوع بی‌خطر آن هستند، اما گاهی در برخی از افراد جوان، تومور سرطانی رشد می‌کند و گاهی خطرناک می‌شود.

معمولا سرطان پروستات در مراحل اولیه علایمی را بروز نمی‌دهد، اما با پیشرفت بیماری، علائمی مانند جریان کند ادرار، تکرر ادرار اغلب در شب، وجود خون در ادرار و اختلالات نعوظ بروز می‌کنندبررسی‌های اولیه و زودهنگام پیشنهاد می‌شود

سرطان پروستات در مردان جوان اغلب ریشه‌ی ژنتیکی دارد و طبق بررسی‌ها افراد دارای سابقه‌ی خانوادگی، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

بهتر است مردانی که احتمال خطر در آن‌ها متوسط است در سن 50 سالگی، برای مشاوره و انجام تست‌های غربالگری به پزشک مراجعه کنند.

افرادی که در معرض خطر زیاد هستند، باید در سن 45 سالگی نزد پزشک بروند. این گروه از مردان شامل مردان امریکایی، مردان افریقایی، مردان دارای پدر، پسر و یا برادر مبتلا به سرطان پروستات زودرس است.

در آخر پیشنهاد می‌شود مردانی که احتمال ابتلا در آن‌ها بسیار بسیار بالاست، در سن چهل سالگی اقدام به پیگیری و مشورت با پزشک کنند. این مردان آن هایی هستند که تعداد افراد مبتلا به این سرطان در خانواده و فامیل شان زیاد است.

تست‌های غربالگری ساده اند

خیلی راحت می توان با یک آزمایش خون ساده (برای بررسی سطح آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA ) تست غربالگری را انجام داد. اگر سطح PSA (Prostat-Specific Antigen) چهار نانو گرم در هر میلی لیتر خون باشد، فرد سالم است. این غربالگری مشابه غربالگری سرطان سینه می‌باشد.

به علائم توجه کنید

معمولا سرطان پروستات در مراحل اولیه علایمی را بروز نمی‌دهد، اما با پیشرفت بیماری، علائمی مانند جریان کند ادرار، تکرر ادرار اغلب در شب، وجود خون در ادرار و اختلالات نعوظ بروز می کنند.

البته باید بدانید که ممکن است دلایل دیگری برای بروز این علائم وجود داشته باشد، برای مثال بزرگ شدن خوش خیم پروستات یا یک بیماری غیر سرطانی در مردان مسن نیز می‌تواند این علائم را نشان دهد.

آیا طاسی به سرطان پروستات مربوط است؟

مردان طاس (طاسی مربوط به جنسیت مرد که اغلب ارثی است، نه طاسی‌های دیگر) کمی بیشتر از مردان پرمو در معرض خطر نوع کشنده‌ی سرطان پروستات هستند.
با این وجود مطالعات و بررسی های بیشتری برای یافتن علت دقیق رابطه ی ریزش مو با سرطان پروستات مورد نیاز است.

درمان

جراحی و پرتو درمانی، از روش‌های اصلی درمان این نوع سرطان هستند. سایر درمان‌ها شامل شیمی درمانی، هورمون درمانی و درمان بیولوژیک می‌باشد.

صبر و تحمل می‌تواند کارساز باشد

با آخرین فناوری پزشکی به نام multiparametric MRI پزشکان راحتتر می توانند روند پیشرفت سرطان را بررسی کنند. این دستگاه به اورولوژیست این امکان را می‌دهد تا وجود ضایعات(تومورها) را در غده‌ی پروستات بررسی نماید. البته این روش بیشتر در بیماران مبتلا به سرطان پروستات با قدرت تهاجمی کم  به کار می‌رود.

شیوه‌ی زندگی مهم است

فعالیت‌های بدنی منظم، مصرف مواد غذایی سالم و داشتن وزن ایده آل در جلوگیری از هر بیماری موثر است.

بر خلاف بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی که رژیم غذایی خاصی برای آن پیشنهاد می‌شود، برای جلوگیری از سرطان پروستات، رژیم غذایی خاصی وجود ندارد، اما رژیمی سرشار از میوه ها و سبزیجات پیشنهاد می‌شود.


 

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.