بدون شک زمانی که خدای نکرده بیمار، خسته، افسرده و یا پر از اضطراب هستید، احساس سلامتی نخواهید کرد. اما در حالت کلی سلامتی و سالم بودن یعنی چه؟...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چطور بفهمیم از سلامتی خوبی برخورداریم؟

بدون شک زمانی که خدای نکرده بیمار، خسته، افسرده و یا پر از اضطراب هستید، احساس سلامتی نخواهید کرد. اما در حالت کلی سلامتی و سالم بودن یعنی چه؟ چه علامت هایی دارد؟ یعنی چه کسی از نظر روحی و جسمی سالم است؟ در این مطلب چند علامت را عنوان می کنیم که نشان دهنده ی سلامتی بالای فرد بخصوص خانم ها است.

فاطمه مهدی پور - بخش سلامت تبیان
ناخن، زبان، خواب،غذا خوردن

ناخن های صورتی و محکمی دارید

ناخن ها یکی از مهم ترین آینه های نشان دهنده کمبود های بدن و حتی بیماری ها محسوب می شوند. رنگ و ظاهر آنها نشان دهنده ی وضعیت سلامتی بدن است. اگر ناخن هایتان ترک ترک و شکننده هستند، امکان دارد پای کم کاری تیروئید یا کم خونی در میان باشد. اگر ناخن هایتان رنگ پریده و حتی سفید هستند می تواند نشان دهنده گردش خون نامناسب و به احتمال زیاد کم خونی باشد.

ناخن های زرد نشان دهنده ی مصرف دخانیات است. اگر سیگار می کشید و وجود قارچ یا سینوزیت می تواند عاملی برای زردی ناخن ها باشد. اگر ناخن هایتان به سادگی می شکنند و دو نیم می شوند می تواند نشان دهنده ی کمبود آهن، زینک یا ویتامین B باشد. در این صورت اگر آزمایش خون دهید و مشخص شود که کمبود این مواد مغذی را دارید، می توانید از مکمل آنها تحت نظر پزشک استفاده کنید.

خواب خوب و راحتی دارید

برای شاداب و پرانرژی بودن لازم است که هر شب هشت ساعت بخوابید. اگر مانند یک کودک راحت می خوابید و در طول شب از خواب بیدار نمی شوید به این معنی است که از سلامتی خوبی برخوردارید.

تعریق نشان دهنده ی سلامتی بدن است. این روند طبیعی برای تنظیم دمای بدن در انسان تعبیه شده است

برای داشتن خوابی راحت باید قبل از خواب از خوراکی های محرک استفاده نکنید. همچنین لازم است که از یک ساعت قبل از خواب، به صفحه ی موبایل، تبلت، تلویزیون یا رایانه زل نزنید، چون نور آبی این وسایل، شما را بی خواب خواهد کرد.

رنگ زبان تان صورتی است

رنگ و ظاهر زبان حرف های زیادی از سلامتی بدن دارد. اگر زبان سفید و ورم کرده به نظر می آید می تواند نشان دهنده ی مصرف الکل و مصرف غذاهای خیلی تند باشد. این مشکل همچنین می تواند در اثر کاندیدوز دهانی ناشی از وجود قارچ هایی مانند کاندیدا آلبیکانس باشد. معمولا این قارچ در بین افراد حساس و در اغلب موارد بعد از مصرف آنتی بیوتیک بروز می کند. اگر زبان شما دارای لکه های سفید است، احتمالا پای یک مشکل قارچی در میان است. در این صورت از مصرف مواد غذایی ترش بپرهیزید.

اشتهای خوبی دارید

داشتن اشتها خوب است، اما نه اشتهای زیاد به مصرف چربی یا نمک زیاد. اگر اشتهای خوبی دارید و از هر ماده ی غذایی به میزان متعادل و منطقی می خورید، این نشان دهنده ی سلامت بدنی تان است. توجهی به اطرافیانی که رژیم های لاغری سخت می گیرند و دچار کمبود غذایی می شوند و همیشه بداخلاق هستند نداشته باشید. با همین میل و اشتها، از مواد غذایی سالم و مفید استفاده کنید.

گاز دفع می کنید

شاید کمی خنده دار به نظر برسد، اما این یک واقعیت است که دفع گاز نشان دهنده ی سلامتی بدن است. در واقع هر فرد سالمی روزانه به طور متوسط پانزده بار گاز دفع می کند. البته نیازی نیست که از مصرف مواد غذایی تولیدکننده گاز خودداری کنید. یادتان باشد که بروکلی و انواع کلم ها (گاز زیادی تولید می کنند) حاوی ویتامین ها و مواد معدنی بوده و با تولید باکتری های خوب در روده ها، خدمت زیادی به سلامتی می کنند.

به راحتی عرق تان در می آید

معمولا افرادی که به راحتی عرق می کنند، از این بابت همیشه ناراضی هستند و هر لحظه دئودورانت یا ضدعرق می زنند. تعریق نشان دهنده ی سلامتی بدن است. این روند طبیعی برای تنظیم دمای بدن در انسان تعبیه شده است.

پریودهای منظمی دارید

اگرچه خونریزی شدید می تواند ترسناک باشد، اما در عین حال جای نگرانی نیست. زمانی که به اندازه ی کافی غذا می خورید و تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن تان را تامین می کنید، بدن به درستی کار می کند. منظم بودن قاعدگی نیز می تواند نشان دهنده ی سلامت بدن باشد. اما آمنوره یا عدم قاعدگی می تواند نشان دهنده مشکلاتی در غدد فوق کلیوی یا تیروئید و دیستروفی تخمدان باشد. بنابراین چنین مشکلی باید جدی گرفته شده و مورد بررسی قرار بگیرد.

موهایتان نمی ریزد

اینکه روزانه چند تار مو از دست می دهید کاملا طبیعی بوده و سیکل طبیعی موها محسوب می شود. بنابراین اگر روزانه حین شانه کردن موها و یا در حمام چندین تار مویتان می ریزد، یعنی اینکه سالم هستید. علاوه بر این اگر موهایتان برق می زنند، پرپشت و نرم هستند نیز نشان از سلامتی بدن شما دارند. تمام اینها نشان می دهد که تغذیه ی سالم و متعادلی دارید و از کمبود غذایی رنج نمی برید. اما اگر موهایتان دچار ریزش شدید شده است، به احتمال زیاد پای مشکلی در میان است.

پوست خوبی دارید

پوست نشان دهنده ی وضعیت روحی و سلامت عمومی بدن است. می توان با نگاه کردن به پوست فرد به بهداشت زندگی و شخصیت وی پی برد. پوست بدونی جوش، بدون خشکی و نرم که پوسته پوسته نمی شود می تواند نشان دهنده ی سلامتی بدن باشد، یعنی اینکه شما به خوبی غذا می خورید، استرس ندارید، خوش اخلاق هستید و خلاصه اینکه از سلامتی خوبی برخوردارید.مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.