تبیان، دستیار زندگی
قرآن مجید بهترین شاهد است راجع به شعوری که خدا به زنبور عسل داده است...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنبور عسل نمونه ای از حیوان با شعور

زنبور عسل نمونه¬ای از حیوان با شعور

قرآن مجید بهترین شاهد است راجع به شعوری که خدا به زنبور عسل داده است خدا وحی تکوینی کرد به زنبور عسل که چگونه خانه بسازد، تمام جثه زنبور عسل به قدر یک بند انگشت است، مهندسین روزگار حتی در زمان حال محال است خانه ای مثل زنبور عسل بسازند.

یعنی بدون وسیله ای! ماده این خانه شن و سنگ و گل آن از گیاهان است، مواد مومیایی می آورد، خانه می سازد، چه شکلی باید بسازد، شش گوشه بدون پرگار، بدون این که زاویه ها فرقی بکنند، با تساوی تمام زوایا، آیا می توانی با انگشت بکشی، هیچ مهندسی نمی تواند چنین خانه ای بسازد.

« نسبت به عسل دادنش» می داند باید روی گیاه های معطر بنشیند و آن وقت بخورد برگردد به خانه اش، مسافتی را طی کند.

خانه اش را گم نمی کند، حالا که برگشته صدها هزار خانه است. زاویه خانه اش را می داند موقعی که می خواهد عسل بگذارد هنوز بشر سر از کار آن در نیاورده که عسل را چگونه می گذارد.

یک قول گفته که وقتی روی گل می نشیند به مقداری که سیر شد، مقداری در دهنش نگاه می دارد و در لانه اش می ریزد به تدریج عسل می شود.

بعضی می گویند وقتی شیره گل را خورد سیر شد به لانه اش می آید و مقداری از آن را قی می کند.

روایت است که ارسطو گفت باید ما بفهمیم این زنبور عسل چطور عسل می دهد وقتی در حجره تنگ و تاریک می رود هیچکس نمی تواند ببیند.

به اسکندر گفت: که آینه بزرگی جلوی خانه های زنبور نصب بکند. عکس شان می افتد. آن وقت تماشا می کنیم. به چه زحمتی آینه و وسایل را تدارک کردند. جلوی لانه شان نصب کردند. فردا آمدند برای تماشا، دیدند عجیب است از زرنگی زنبورها دست و پایشان را گلی کرده و آینه را کثیف کرده اند که عکس شان نیفتند که دیگری سر در آورد.

این زنبورها برای خودشان حکومتی دارند. برای سلطان شان مطیع هستند میر غضب باشی دارند. هر زنبوری که روی بوی گندی نشسته باشد در مراجعت نمی گذارند وارد لانه شود. دم درب لانه تکه تکه اش می کنند . تا درس عبرت شود.

جنگ شان با دشمن تماشایی است . چنان چه دشمنی بیاید. تعاون می کنند. تا دشمن را نکشند رهایش نمی کنند آن وقت کشته اش را اگر زورشان رسید بیرون می برند و گرنه مومیایی می کنند تا بو ندهد و در این صورت خدا می خواهد که عسل خوب به بشر بدهند.

گویند مصری ها و یونانی ها که از چند هزار سال قبل بدن های سلاطین شان را مومیای می کردند. آن ها از زنبور عسل یاد گرفته بودند. پس شعور و ادراک زنبور عسل دست کمی از بشر نیست. او کمال دارد ولی نمی داند. ملکوت تمام موجودات نطق دارد و ذکر و حمد و ثنا دارد. یعنی هر درخت ، گیاه، حیوان همه می گویند سبحان الله؛ پروردگارا بخاطر همه ی آن چیزهایی که به ارزانی داشته ای تو را سپاس می گوییم.

koodak@tebyan.com

تهیه: علیرضا نوابی_ تنظیم: فهیمه امرالله

شبکه کودک و نوجوان تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.