تبیان، دستیار زندگی
در مورد زندگی صدیقه طاهره سلام الله علیها کتاب ها و مطالب زیادی نوشته شده و نکات فراوانی گفته شده است. واکاوی چندین و چندباره زندگی این گوهر نبوی، ما را به روشنی راه الهی رهنمون می کند. از این رو چند نکته دانه درشت از زندگی آن بانو را مرور می کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی پیامبر خدا بهشت را تضمین می کند

در مورد زندگی صدیقه طاهره سلام الله علیها کتاب ها و مطالب زیادی نوشته شده و نکات فراوانی گفته شده است. واکاوی چندین و چندباره زندگی این گوهر نبوی، ما را به روشنی راه الهی رهنمون می کند. از این رو چند نکته دانه درشت از زندگی آن بانو را مرور می کنیم.

محمد دهقانی زاده/کارشناس حوزه تبیان - بخش تاریخ و سیره تبیان
فاطمه الزهرا

برترین زن هستی

در روایات، از چهار زن به عنوان قله افتخارات زنان نام برده شده است؛ آسیه؛ همسر فرعون، مریم؛ دختر عمران، خدیجه؛ همسر رسول الله صلی الله علیه و اله و حضرت زهرا؛ دختر ایشان. (1)
در این میان، والاترین مقام از آن حضرت فاطمه سلام الله علیهاست؛ از ایشان در زبان بسیاری از زیارات و دعاها و روایات با تعبیر «سیدة نساء العالمین» یا «سیدة نساء أهل الجنة» یاد شده است. هر چه باشد خداوند نیز مقام این بانو را گرامی داشته و از ایشان به کوثر (خیر و برکت فراوان ) یاد می کند:
إِنَّا أَعْطَیْنَاكَ الْكَوْثَرَ ؛ (2) ما به تو کوثر بخشیده ایم.

میزان حق و باطل

سلمان از پیامبر صلی الله علیه و اله نقل کرده است که حضرت فرمود: هر کس دخترم، فاطمه را دوست بدارد، در بهشت با من است و هر کس بغض فاطمه را در دل داشته باشد جایگاهش آتش است

پیامبر صلی الله علیه و اله در مورد امام علی علیه السلام فرمود که حق با علی است و علی با حق است. (3) پیامبر صلی الله علیه و آله در مورد امام علی علیه السلام تضمین داد که هر کس او را همراهی کند مطمئن باشد که در صراط مستقیم قدم بر می دارد؛ هر کس سیره امام را در پیش گیرد، توصیه های اخلاقی و حکومتی او را به کار گیرد و با ورعش او را یاری دهد و در هر حال از او فاصله نگیرد، بداند که با حق است.
چنین تضمینی در مورد حب و بغض حضرت زهرا سلام الله علیها نیز وارد شده است. سلمان از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل کرده است که حضرت فرمود: هر کس دخترم، فاطمه را دوست بدارد، در بهشت با من است و هر کس بغض فاطمه را در دل داشته باشد جایگاهش آتش است. (4)
همانطور که ثابت کردن «در خط علی بودن» دلیل می خواهد و نشان علوی بودن، باید در رفتار ظاهر شود و نمی توان به ادعای علوی بودن اکتفا کرد، «با فاطمه بودن» نیز دلیل می خواهد و نشان فاطمی باید در عمل دیده شود وگرنه مصائب فاطمی، اشک خیلی ها را در می آورد؛ همانطور که اشک برخی دشمنان ایشان را نیز در آورد.

فدک؛ شاید یک بهانه

آنچه از شواهد و قرائن برمی آید این است که فدک، تنها یک بهانه بود نه بیش از آن. (5) چنان نبود که حضرت دل به آن قطعه زمین بسته باشد و درصدد به دست آوردن آن باشد. بعد از شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها نیز امام علی علیه السلام در نامه ای به همین مطلب اشاره می کند و می گوید که: مرا با فدک و غیر فدک چه کار؟ (6)
این مطلب تا وقتی است که حرف از دنیاست. ولی گاهی حرف از حق است، در آن صورت است که امام علی علیه السلام نیز چراغ بیت المال را زودتر خاموش می کند که مبادا بیش از اندازه بسوزد. در اینجا هیچ تفاوتی میان حق خودشان و غیر خودشان نیست و محکم پای آن می ایستادند. (7)
ضمن اینکه فدک، زمینه ای شد برای بیان حقایقی که اگر از زبان دختر پیامبر صلی الله علیه و اله گفته نمی شد شاید کسی دیگر نمی توانست آن را بیان کند؛ حتی امام علی علیه السلام. از این رو دختر پیامبر صلی الله علیه و اله چادر به سر کرد و به همراه جمعی از زنان به مسجد آمد و در دفاع از حق که به فرموده پیامبر، بدون شک همراه علی علیه السلام بود خطبه خواند؛ آن هم خطبه ای که فلاسفه و دانشمندان نمی توانند به جامعیت و عظمت آن سخن بگویند؛ سخنانی که تنها در نهج البلاغه می توان نمونه های آن را یافت. بعد از آن هم کوتاه نیامد و وصیت کرد که جز خواص، کسی اجازه شرکت در تشییع جنازه اش را ندارد.
این صراحت که کسی را یارای مقابله با آن نبود مگر با برخورد فیزیکی و کتک و اهانت تنها اختصاص به حضرت زهرا سلام الله علیها داشت و کسی غیر از امام جرأت نداشت آنچنان از مهاجرین روی بگرداند و مسلمانان را سرزنش کند.

فراقی سنگین برای امام

پیامبر صلی الله علیه واله در مورد امام علی علیه السلام فرمود که حق با علی است و علی با حق است.  پیامبر در مورد امام علی تضمین داد که هر کس او را همراهی کند مطمئن باشد که در صراط مستقیم قدم بر می دارد؛ هرکس سیره امام را در پیش گیرد، توصیه های اخلاقی و حکومتی او را به کار گیرد و با ورعش او را یاری دهد و در هر حال از او فاصله نگیرد، بداند که با حق است

پیامبر صلی الله علیه و اله به دخترش فرمود که تو از جهت پدر و شوهر، بهترین مردم هستی.  این افتخار منحصر در حضرت زهراست. گفته شده که تنها مرد مناسب شوهری حضرت زهرا سلام الله علیها، امام علی علیه السلام بود و در مقابل تنها زنی که همتای امام علی علیه السلام بود، کسی نبود جز حضرت زهرا سلام الله علیها.
این همتایی و صمیمیت چنان در زندگی آن دو یار آسمانی ریشه دوانده بود و زندگی ایشان را در بر گرفت و آنچنان قلب هایشان را به هم گره زد که تنها جدایی بود که می توانست ناله فاتح خیبر را در آورد.
امام علی علیه السلام آنچنان به فاطمه سلام الله علیها علاقمند بود که با شهادت آن بانو، به شدت می گریست و آه و ناله اش آشکار بود. (٩)
سراسر جمله عالم پر زنانند   زنی چون فاطمه خیر النسا کو (10)


پی نوشت ها:

1. مجلسی، بحارالأنوار، ج 14، ص 231
 2. کوثر؛ 1
 3. شوشتری، إحقاق الحق، ج 16، ص384
 4. حمویی شافعی، فرائد السمطین، ج2، ص67
 5. رک: آیت الله مصباح، سلسله درس های «شرح خطبه فدکیه»، جلسه چهارم، 25 مرداد 1389
 6. نهج البلاغه، نامه45
 7. رک: شهید مطهری، مجموعه آثار، ج 15، ص 898
 8. أنصاری، الموسوعة الكبرى عن فاطمة الزهراء، ج 21، ص264
9 . مسعودی؛ مروج الذهب، ج 2، ص291
10 . سنایی
مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.