تبیان، دستیار زندگی

این لوازم شخصی را هرگز قرض ندهید

هر فردی دارای یک سری لوازم شخصی است مانند حوله، لیف، مام، مسواک، شانه، برس و... که نباید این وسایل را به کسی قرض دهد و یا از کسی قرض بگیرد. این وسایل با بهداشت و سلامت شخص در ارتباط هستند و در صورت استفاده مشترک می‌توانند باعث بیماری فرد شوند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

لوازم شخصی بهداشتی

همه‌ی ما در کنار افراد دیگر زندگی می‌کنیم، مانند اعضای خانواده یا دوستان صمیمی که معاشرت یا صمیمیت زیاد با آنها باعث می‌شود که خیلی از ما حاضر شویم لوازم شخصی و بهداشتی مان را در اختیارشان قرار دهیم.

به هر حال همه‌ی ما به این افراد اعتماد داریم و در نگاه اول به نظر می رسد مشکل چندانی به بار نمی آید، اما در پس این سخاوت و مهربانی امکان دارد که برخی از بیماری‌ها و عفونت‌ها منتقل شوند. شما که نمی دانید در بدن طرف مقابل چه می‌گذرد.

مشکل اینجاست که برخی افراد درک درستی از لوازم شخصی ندارند و گاهی وقتها نیز بدون اجازه‌ی شما و احتمالا دور از چشم تان از وسایل شما استفاده می‌کنند. اما باید حواستان جمع باشد. در این مطلب مهم ترین وسایلی که نباید به بقیه قرض دهید را معرفی می‌کنیم.

حوله

در اکثر خانه‌ها می بینیم که یک حوله در دستشویی آویزان شده و همه‌ی اهل خانه و حتی مهمان ها نیز از آن استفاده می‌کنند. این کار اشتباه است. علاوه بر این، حوله‌ی حمام نیز کاملا شخصی است و نباید آن را به کسی قرض داد.

استفاده‌ی مشترک از ژیلت یا ریش تراش می‌تواند کار بسیار خطرناکی باشد، چون امکان انتقال بیماری‌های خونی مانند هپاتیت و ایدز وجود دارد

از آنجایی که حوله‌ی حمام معمولا نم دار و خیس است، می‌تواند محل خوبی برای رشد میکروب ها باشد، بخصوص اگر عادت دارید آن را در داخل حمام نگه دارید.

لذا باید بعد از حمام، حوله را در معرض هوای آزاد و زیر آفتاب خشک کنید.

یادتان باشد هر از گاهی حوله‌ی حمام را نیز بشویید. در غیر این صورت حوله تان تبدیل به محل امنی برای رشد عوامل بیماری زا مانند قارچ ها می‌شود و مشکلاتی مانند آکنه یا ورم ملتحمه‌ی چشم بیشتر به سراغتان می آید.

دئودورانت

حتی اگر خواهر، برادر یا صمیمی‌ترین دوستتان هم مام (ضد تعریق) شما را خواست تا به زیر بغلش بمالد، یک «نه» بلند بگویید. حتی اسپری دئودورانت را نیز مشترک استفاده نکنید، چون امکان دارد همین کار ساده باعث انتقال باکتری‌ها و بوی بد به ناحیه‌ی زیر بغل‌ها شود.

مسواک

خوشبختانه به نظر نمی‌رسد که امروزه کسی حاضر باشد مسواک خود را به فرد دیگری قرض دهد. هر کسی باید مسواک مخصوص خود را داشته باشد. لابه لای برس این وسیله، پر از باکتری‌های دهان کسی است که از آن استفاده می‌کند.

یادتان باشد که لازم است هر از گاهی مسواک تان را ضدعفونی کرده و به طور مرتب آن را تعویض کنید. باوجود اینکه باکتری‌های داخل مسواک معمولا بی ضرر هستند، اما در برخی موارد می‌توانند باعث بروز آنفلوانزا، سرماخوردگی و دیگر بیماری‌های عفونی شایع شوند.

صابون

خیلی از خانواده‌ها عادت دارند که یک عدد صابون جامد در دستشویی یا حمام قرار دهند تا همه‌ی اعضای خانواده از آن استفاده کنند. درست است که این کار شاید صرفه جویی باشد، اما اشتباه بزرگی است. با اینکه برخی از این صابون‌ها آنتی باکتریال هستند، ولی باز هم سطح آنها پوشیده از میکروارگانیسم‌هایی است که می‌توانند مولد بیماری باشند.

اگر صابون در یک محیط مرطوب قرار داشته باشد این خطر بیشتر است، چون چنین محیط‌هایی برای رشد و تکثیر ویروس‌ها و باکتری‌ها و قارچ‌ها محل امن و خوبی است. در هر حال بهتر است شما صابون مخصوص خودتان را داشته باشید و از استفاده‌ی صابون‌های مشترک خودداری کنید.

موچین

با وجود اینکه خانم ها به راحتی با موچین خود، ابروهای دیگران را نیز بر می‌دارند، و یا در آرایشگاه‌ها به طور مشترک از یک موچین استفاده می‌شود، اما بهتر است این کار صورت نگیرد، چون امکان انتقال باکتری‌ها، ویروس‌ها و حتی بیماری‌های قابل انتقال توسط خون وجود دارد. بهتر است موچین شخصی خودتان را داشته باشید و حتی در آرایشگاه هم از آن استفاده کنید.

یادتان باشد که لازم است هر از گاهی مسواک‌تان را ضدعفونی کرده و به طور مرتب آن را تعویض کنید. باوجود اینکه باکتری‌های داخل مسواک معمولا بی‌ضرر هستند، اما در برخی موارد می‌توانند باعث بروز آنفلوانزا، سرماخوردگی و دیگر بیماری‌های عفونی شایع شوند

 

ریش تراش یا ژیلت

این ابزار پوست‌های مرده را به همراه موهای زاید و همچنین باکتری‌ها از بین می برند. بنابراین استفاده‌ی مشترک از ژیلت یا ریش تراش می‌تواند کار بسیار خطرناکی باشد، چون امکان انتقال بیماری‌های خونی مانند هپاتیت و ایدز وجود دارد.

کلاه معمولی یا کلاه کاسکت

کلاه و کلاه کاسکت رطوبت ایجاد شده در حین تعریق را جذب خود می‌کنند. بنابراین یک محیط مناسب برای رشد و تکثیر باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌شود. این مسئله نیز دیر یا زود باعث بروز شوره‌ی سر و یا آسیب به پوست سر می‌شود. استفاده‌ی مشترک از این وسیله‌ی شخصی، این مشکلات را انتقال می‌دهد.

 

گوشواره

اکثر دخترهای جوان عادت به این کار دارند که گردنبند، گوشواره و غیره را به یکدیگر قرض می‌دهند. اما کمتر کسی است که به ضدعفونی کردن منظم گوشواره‌هایش فکر کند. همین گوشواره‌های زیبا می‌توانند بیماری‌زا شوند، چون محل تجمع باکتری‌ها محسوب می‌شوند.

بهتر است تا حدامکان از قرض دادن و قرض گرفتن گوشواره‌ها نیز بپرهیزید. قبل از استفاده از گوشواره بهتر است آن را ضدعفونی کنید.

لوازم آرایشی

قرض دادن و قرض گرفتن لوازم آرایشی مانند پودرها، مدادها، رژ لب و غیره در بین خانم ها بسیار رایج است. با وجود اینکه این کار چندان خطرناک به نظر نمی رسد، اما تماس این لوازم با انواع پوست‌ها می‌تواند راه انتقال باکتری‌ها، قارچ‌ها و بیماری‌ها باشد.

هر نوع وسیله‌ی آرایشی باید کاملا شخصی باشد، چون در تماس مستقیم با پوست است، مثلا قرض دادن رژ لب می‌تواند شما را در معرض ابتلا به تبخال قرار دهد.


حرف آخر

هیچ وقت زیر بار قرض دادن لوازم شخصی خودتان نروید، چون امکان دارد تبعات آن بیشتر از ناراحتی دوستتان باشد.


مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.