تبیان، دستیار زندگی
م حسین فكری ؛ لیگ برتر را 4 سال تعطیل كنید و زمین بسازید! استاد حسین فكری، پدر فوتبال ایران، روز پنج شنبه ، 23 مرداد ماه در سن 80 سالگی بر اثر سرطان پروستات در بیمارستان كسری تهران درگذشت. وی با 60 سال سابقه فعالیت در فوتبال ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آخرین گفت و گوی با مرحوم حسین فكری ؛

لیگ برتر را 4 سال تعطیل كنید و زمین بسازید!

استاد حسین فكری، پدر فوتبال ایران، روز پنج شنبه ، 23 مرداد ماه در سن 80 سالگی بر اثر سرطان پروستات در بیمارستان كسری تهران درگذشت. وی با 60 سال سابقه فعالیت در فوتبال ایران، شش نسل مختلف را در این ورزش تربیت كرده است و هدایت تیم های ملی، تهران جوان، پرسپولیس تهران، عقاب، دارایی، تراكتورسازی تبریز، ماشین سازی تبریز، سرخه حصار، مرصاد شیراز، و ... بر عهده داشته است.

گروه ورزش سایت تبیان با عرض تسلیت به جامعه ورزش وخانواده استاد حسین فكری، آخرین گفت و گوی انجام شده درخصوص لیگ برترفوتبال ایران با وی كه چندین سال ریاست فدراسیون فوتبال را برعهده داشت، ارائه می كند.

رییس اسبق فدراسیون فوتبال گفت: وقتی مربی خوب و زمین مناسبی وجود ندارد، لیگ برتر ایران شرایط حرفه ای شدن را پیدا نخواهد كرد.

حسین فكری در گفت و گو با خبرنگار فوتبال خبرگزاری دانشجویان  ایران ( ایسنا) ، تصریح كرد: بهتر است چهار سال لیگ را تعطیل كنند تا زمین های مناسبی بسازند. مطمئن باشید اگر زمین و چمن مناسب داشته باشیم، جوانان اتوماتیك وار به سوی فوتبال كشیده می شوند.

فكری با اشاره به لیگ فوتبال در سی سال گذشته گفت: لیگ سی سال گذشته آماتوری بود و بازیكنان هیچ وقت حقوق آنچنانی طلب نمی كردند و برای علاقه خود فوتبال بازی می كردند.

وی تاكید كرد: با عوض شدن اسم لیگ ، توقع بازیكنان بالا رفته است و انتظار دارند همانند بازیكنان حرفه ای اروپایی با آنان رفتار شود.

فكری با اظهار تاسف از سقوط فاحش تیم ملی فوتبال از رده بندی فیفا، گفت: نباید از كشورهای دیگر تقلید كرد، هر جامعه ای عادات و سننی دارد كه برای كسب موفقیت باید رعایت شود، در فوتبال كشورهای موفقی مثل كره و ژاپن ، الگوهای مناسبی برای كشورمان هستند.

وی افزود: مشكل اساسی لیگ گذشته ،  نداشتن زمان بندی مناسب برای برگزاری بازیها بود. این اواخرچند تیم مجبور شدند دو تا سه بازی در هفته انجام دهند كه نشان می دهد فدراسیون فوتبال دركار اجرایی موفق نبوده است.

رییس اسبق فدراسیون فوتبال در مورد تشكیل كمیته تخصصی فوتبال از سوی ستاد نظارت بربازیهای آتن، دوحه گفت: مشكل لیگ و فوتبال با تشكیل ستاد نظارت حل نمی شود. لیگ وقتی درست می شود كه اداره كنندگان آن سابقه چندین ساله در امور اجرایی داشته باشند. ستاد نظارت به دلیل نفوذ عوامل خارج از حوزه ورزش ، كاركرد مناسبی نخواهد داشت. وی گفت: مسائلی در لیگ 82-81 مطرح شد كه تا قبل از مسابقات و انتخاب رییس جدید فدراسیون به چشم نمی خورد. در برخی موارد تیم های همرنگ به همدیگر كمك كرده و موجب صعود و یا سقوط تیم دیگر می شدند.

فكری تصریح كرد: بدترین مشكل لیگ این است كه دو تیم با همدستی علیه تیم دیگر سعی كنند، تیم هایی كه رنگ لباسشان یكی است را حفظ كنند، مواردی از این قبیل عدالت و نظم فوتبال را بر هم می زند. نفوذ برخی از عوامل خارج از زمین بازی موجب حذف برخی از تیم ها شد.

رییس اسبق فدراسیون فوتبال از واگذاری اماكن ورزشی به افراد ثروتمند انتقاد كرد و گفت: این گونه تصمیمات به ورزش كشور صدمه می زند. فكری در پایان ابراز امیدواری كرد مشكلات ورزشی كشور با همیاری مسوولان حل شود.